Vždy som chcel hrať za Maccabi Tel Aviv, tvrdí naturalizovaný Turek Scottie Wilbekin

Publikované: 28.08.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fiba.basketball

Scottie Wilbekin (Foto: fiba.basketball)

Izraelský klub Maccabi Tel Aviv na jar avizoval, že pre sezónu 2018/19 postaví dva tímy: jeden pre domácu ligovú súťaž a druhý zas pre Euroligu. Tento plán už neplatí, pretože v izraelskej lige prišlo k zmenám, o ktoré sa žlto-modrý klub usiloval.

Maccabi preto vstúpi do novej sezóny so štandardným nastavením a s vynoveným tímom sa bude usilovať o zlepšenie výkonov v Eurolige. Prvé sezóny s novým formátom boli pre mužstvo z Tel Avivu sklamaním. Teraz má ale Maccabi ambíciu vybojovať si miestenku do vyraďovacej fázy. Do prvej osmičky chce tímu pomôcť najvýraznejšia letná posila Scottie Wilbekin, ktorý ostatné tri sezóny strávil v Darussafake. „Vždy som mal rád Maccabi a za tento klub som chcel hrať, odkedy som tu nastúpil na prvý zápas v Eurolige,“ povedal po príchode do Tel Avivu 25-ročný kombo rozohrávač.

„Atmosféra, fanúšikovia a celková energia v tejto hale na mňa spravili veľký dojem. Vtedy som si povedal, že jedného dňa by som si tu chcel zahrať. Nikomu som to neprezradil. Po konci minulej sezóny prišla táto zaujímavá ponuka, ktorá je pre mňa veľkou príležitosťou. Prišiel som, pretože toto je klub s veľkou históriou a zázemím,“ dodal Scottie Wilbekin. Do novej sezóny ide Maccabi s veľkými očakávaniami a Američan si to naplno uvedomuje a je pripravený. „V basketbale je vždy nejaký tlak, len ho vidíte z inej perspektívy.“

Každým rokom sa chce zlepšovať

„Na tlak si treba zvyknúť a vyrovnať sa s ním, je to súčasť hry ako takej a práve kvôli tomu sme všetci tu. David Blatt mi toho veľa porozprával a povedal mi, ako veľmi miluje mesto a krajinu. Počul som príbehy z čias, keď tu trénoval a vyzeralo to tak, že to bola poriadna zábava,“ skonštatoval basketbalista, ktorý hrával štyri sezóny na univerzite za tím Florida Gators. „Prišiel som robiť to, čo viem, aby sme mohli vyhrávať. To chcú všetci. Môj cieľ je zlepšovať sa každým rokom. Spravil som progres počas minulej sezóny a toto leto som pracoval veľmi tvrdo, tvrdšie než kedykoľvek predtým, aby som splnil svoj cieľ,“ odvetil.

Zlepšenie je vidno najmä pri trojkovej streľbe Scottieho Wilbekina. Za posledné tri sezóny sa mu podarilo dostať sa z 35% na 40,4% a napokon 42,8%. „Dúfam, že budem najlepší, aký len môžem byť a že tak pomôžem Maccabi. Máme pred nami veľmi dlhý rok, uvidíme, ako sa nám bude dariť. Maccabi má podľa mňa veľmi dobré šance v Eurolige. Máme ozaj kvalitné mužstvo, a preto zvyšok bude závisieť len od tímovej chémie. Musíme docieliť to, aby sme vzájomne posúvali dopredu.“

Desať trojok proti Bayernu Mníchov

Scottie Wilbekin má za sebou životnú sezónu, v ktorej dopomohol Darussafake vyhrať v Eurocupe a vybojovať tak miestenku do Euroligy. V európskom pohári číslo dva nebolo lepšieho hráča, čo ocenili aj kompetentní, ktorí Američanovi udelili cenu MVP základnej časti a rovnako tak finálového dvojzápasu. Svoj najlepší výkon predviedol Wilbekin na pôde Bayernu Mníchov v semifinále, v ktorom nastrieľal 41 bodov pri trojkovej streľbe 10/15. „Nikdy predtým som nezaznamenal toľko bodov ako v tomto zápase. Tie trojky jednoducho padali. V prvom vzájomnom zápase mi to nešlo, ale teraz sa mi darilo, tak som pálil na kôš,“ vyhlásil vtedy Scottie Wilbekin na margo svojho senzačného výkonu.

V júni sa z neho stal turecký občan

Za tri roky v službách Darussafaky presvedčil Wilbekin funkcionárov tureckej federácie o svojich kvalitách a tí mu ponúkli turecké občianstvo, ktoré oficiálne dostal 18. júna. Už o desať dní neskôr nastúpil na svoj prvý medzinárodný zápas v rámci kvalifikácie na MS 2019 proti Ukrajine. Za 25 minút na palubovke zaznamenal Wilbekin 13 bodov a k tomu 4 asistencie. Turecku pomohol v tomto zápase k výhre 80:66.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia