V šatni Warriors sedel vedľa Stepha Curryho. Teraz chce Milánu pomôcť do prvej osmičky

Publikované: 25.08.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: olimpiamilano.com

Nemanja Nedovič (Foto: olimpiamilano.com)

Klub Olimpia Miláno vyhral v posledných piatich sezónach trikrát taliansky titul. Lenže v takom slávnom mužstve to skrátka nestačí. Milánčania by veľmi radi uspeli v Eurolige, v ktorej sa v ostatných dvoch rokoch nedokázali priblížiť play-off. V premiérovom ročníku nového formátu skončili na poslednom mieste a v minulej sezóne skončili predposlední, keď sa im podarilo vyhrať len o dva zápasy viac.

Sezóna 2018/19 by však mohla byť po dlhých rokoch úspešná, pretože Olimpia dotiahla do svojho tímu niekoľko zvučných mien. Tréner Simone Pianigiani bude mať k dispozícii hráčov ako Mike James, Mindaugas Kuzminskas či Amedeo Della Valle. Do milánskeho mužstva však pribudol aj Srb Nemanja Nedovič, ktorý má na Taliansko pekné spomienky. „Keď som po prvý raz prišiel do Talianska, bol som ešte veľmi malý. Môj otec hrával v tom čase hádzanú. Presťahovali sme sa z Rakúska do Bressanone, kde som strávil dva krásne roky. Potom sme sa presunuli do mesta Ascoli Piceno, ktoré leží veľmi blízko pobrežia. Tu sme tiež zostali dva roky a bola to rovnako pekná kapitola v mojom živote. Získal som tu veľa kamarátov a navyše som tam začal s basketbalom, takže toto miesto má špeciálne miesto v mojom srdci,“ povedal Nedovič v rozhovore pre oficiálnu stránku Milánčanov.

Bavil ho futbal aj tenis

Hoci bol jeho otec profesionálny hádzanár, jeho to k tomuto športu nikdy nepriťahovalo. „Športovať som začal v Bressanone. Najprv som skúšal futbal a neskôr som začal tiež s tenisom. Istý čas trénoval obidve disciplíny. Futbal som miloval, tak ako aj dnes a vždy si rád zahrám so svojimi kamarátmi. V istom bode mi však moja mama povedala, že bude zo mňa lepší basketbalista. A tak som v Ascoli začal hrávať basketbal.“

Nemanja Nedovič je odchovancom Crvenej zvezdy, kde vydržal do roku 2012. Potom sa vybral do Litvy, kde podpísal kontrakt s Lietuvosom Rytas. „V Crvenej zvezde to bola pre mňa veľmi špecifická situácia, mal som pocit, že sa v mojej kariére nehýbem vpred. Lietuvos Rytas mi dal skvelú šancu, aby som sa posunul ako hráč aj ako človek. Vedel som, že ako hráč euroligového mužstva budem mať väčšiu šancu byť draftovaný. To bol jeden z najdôležitejších faktorov. Nespravil som chybu, bol to pre mňa skvelý rok: hrával som za euroligový tím, dostával som veľa šancí a potom ma draftovali. Myslím si, že počas tejto sezóny som spravil ako hráč najväčší progres,“ skonštatoval 27-ročný hráč.

Steph Curry bol úžasný

V najkvalitnejšej lige sveta odohral iba jednu sezónu, teda konkrétne 25 zápasov, ktoré mu nepriniesli relevantnú minutáž. Veľa sa však naučil od svojho hviezdneho spoluhráča Stepha Curryho. „Bol úžasný. V šatni som sedel vedľa neho, a preto som mal možnosť rozprávať sa s ním každý deň, učiť sa od neho, sledovať jeho cestu z NCAA do NBA. Skrátka mal som šancu sledovať jeho veľkosť každý deň. Už len to ako trénoval, či už individuálne alebo s tímom. Skúsenosť v NBA mi dala veľa, od Stepha som sa toho nesmierne veľa naučil a mal som ho rád ako spoluhráča,“ prezradil rodák z mesta Nova Varoš.

Zatiaľ najvydarenejšie obdobie zažil srbský kombo rozohrávač v Malage, kde ho viedol tréner Joan Plaza. Práve ten ho začal čoraz častejšie stavať na pozíciu číslo dva a spravil z neho tímového strelca. „Keď som sa vrátil z NBA, strávil som jeden rok vo Valencii. Zažil som dobré aj zlé chvíle, pretože som sa musel znova prispôsobovať európskemu basketbalu. Bolo to pre mňa v tom čase veľmi náročné. Ponuka od Malagy prišla v čase, keď hral klub v Eurolige. Musím povedať, že od prvého dňa som sa cítil ako doma. Ľudia ma medzi sebou prijali. Tie tri roky boli ozaj špeciálne: podarilo sa nám vyhrať Eurocup, v playoff sme odohrali mnoho dobrých zápasov. Malagu považujem za svoj druhý domov.“

Jeden z najlepších strelcov

Minulá sezóna bola pre Nedoviča zatiaľ jednoznačne najlepšou, keďže v Eurolige odohral 24 zápasov a za približne 25 minút na zápas nastrieľal viac než 16 bodov a pridal aj skoro 5 asistencií. V nastrieľaných bodoch sa v rámci Euroligy umiestnil na 15. mieste. „Mám pocit, že to bolo prirodzené, pretože som každým rokom zlepšoval svoju hru. Moje čísla išli postupne hore a dalo by sa povedať, že to bola už len otázka času. V tej minulej sezóne som navyše podával konzistentné výkony a podarilo sa mi vydržať zdravý. Tento nový formát súťaže vám dáva šancu hrať proti najlepším tímom a hráčom v Európe, takže to bola pre mňa veľká motivácia,“ odvetil 191 cm vysoký basketbalista.

Jeho spoluhráčmi v Miláne budú aj dvaja borci, s ktorými sa stretol v Malage: Jeff Brooks a Mindaugas Kuzminskas. „Je to vždy skvelé, keď máte v novom tíme nejakých známych. Samozrejme, všetkých v mužstve poznám, keďže sme proti sebe dlho hrávali. Je tu tiež Vlado Micov, s ktorým sa poznám z národného tímu. Ako som už povedal, je to fajn, ak vám niekto pomôže sa v novom tíme rýchlejšie adaptovať.“

Cieľom je postup do play-off

Ako sme už spomínali, s vynoveným kádrom myslia v Miláne na výrazné zlepšenie výkonov v Eurolige. Dokonca sa hovorí o postupe do play-off. Ako to vníma srbský reprezentant? „Moje očakávania sú veľmi vysoké, pretože s týmto tímom môžeme útočiť na tie najvyššie ciele. Všetci od nás očakávajú, že opäť vyhráme Serie A a radi by sme získali aj Taliansky pohár. To najväčšie prianie je však v Eurolige, chceli by sme sa prebojovať medzi osem najlepších mužstiev. Myslím si, že je tu dostatok hráčskej kvality. Teraz už to je len otázka tímovej chémie a dôležitý bude štart do Euroligy. V basketbale je všetko možné. Skvelým príkladom bol v minulej sezóne Žalgiris. Prečo by sme nemohli dokázať to isté?“ položil si Nedovič rečnícku otázku.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC