Šestnástka už postúpiť nemôže, vzdať sa však nehodlá

Publikované: 23.08.2018 Autor: Basket.sk Foto: fiba.basketball

Slovensko U16 dievčatá, Podgorica 2018 (Foto: fiba.basketball)

Ani basketbalistkám do 16 rokov sa nepodarí pre budúci rok vybojovať miestenku v elitnej A-divízii majstrovstiev Európy a po vzore juniorských kolegýň aj najmladší reprezentačný výber Slovenska zabojuje o konečné 9. – 16. miesto. Ak chce naše družstvo pomýšľať na prvú desiatku „béčkového“ šampionátu musí dnes večer v Podgorici zdolať reprezentáciu domácej Čiernej Hory. Redakcia basket.sk pred týmto duelom oslovila hlavného trénera slovenského tímu Petra Jankoviča a jeho asistentku Zuzanu Žirkovú.

Asi sa zhodneme na to, že pre akýkoľvek tím štartujúci v B-divízii je primárnym cieľom postup do elitnej kategórie. Vášmu družstvu sa ho však už nepodarí dosiahnuť. Aké veľké je Vaše sklamanie?

P. JANKOVIČ: Rozhodne sme cestovali na majstrovstvá Európy pokúsiť sa postúpiť do elitnej kategórie. Priamo na turnaji sa nám naplno ukázali naše najväčšie slabiny, pre ktoré už nemôžeme pomýšľať na postup. Sklamanie to určite je, ale musíme sa k vývoju šampionátu postaviť zodpovedne a dôstojne ho dobojovať.

Z. ŽIRKOVÁ: Myslím si, že z takéhoto výsledku musí byť sklamaný každý športovec. Na druhej strane si však musíme úprimne povedať, že aj tento výsledok len verne odzrkadľuje slovenskú basketbalovú realitu.

V základnej fáze šampionátu dosiahlo slovenské družstvo na jediné víťazstvo a v 5-člennej B-skupine obsadilo 4. priečku. Má tento tím na viac, alebo to bolo pri súhre všetkých okolností jeho maximum?

P. JANKOVIČ: Podľa mňa sme sa mohli a mali pobiť o postup zo skupiny až do posledného zápasu. Určite naše výkony v skupine ovplyvnila nešťastná prehra v našom prvom stretnutí s Estónskom (tím SR prehral 47:48 – pozn. red.). Keď mám zhodnotiť naše výkony celkovo, tak 4. miesto je reálny odraz našich možností.

Z. ŽIRKOVÁ: Určite by sa celý turnaj vyvíjal inak, keby bol výsledok nášho prvého zápasu v náš prospech. Na keby sa však v športe nehrá… a aj preto sme skončili v skupine až na 4. priečke.

Čo bolo z Vášho pohľadu rozhodujúce pre to, že naše kadetky sa medzi osem najlepších tímov v čiernohorskej Podgorici neprebojovali?

P. JANKOVIČ: Okrem už spomenutej smolnej prehry s Estónskom by som k hlavným dôvodom pridal aj zranenie našej kapitánky Terezy Zaťkovej v druhej minúte druhého zápasu (tím SR v ňom prehral so Slovinskom 41:58 – pozn. red.). Tých príčin je však oveľa viac – nedostatky v individuálnych činnostiach, taktické myslenie a celkový pohľad na basketbal v porovnaní s družstvami z prvej osmičky.

Z. ŽIRKOVÁ: Z môjho pohľadu nás v kľúčových momentoch jednotlivých zápasoch okrem nedostatkov v elementárnych basketbalových činnostiach limitovala aj mentálna vyspelosť, či skôr nevyspelosť hráčok.

V najbližšom stretnutí sa stretnete s výberom hostiteľskej krajiny. Aj ten chcel bezpochyby dosiahnuť v domácom prostredí viac, takže to bude duel sklamaných celkov. Čo sa z trénerskej pozície dá spraviť pre to, aby toto rozpoloženie menej negatívne vplývalo na Vaše zverenkyne?

P. JANKOVIČ: Musíme sa maximálne koncentrovať. Je veľký rozdiel, či na takomto podujatí skončíte na deviatom, alebo až na 16. mieste. Už tento fakt musí byť pre dievčatá obrovskou motiváciou. Celý trénersky štáb im to v zostávajúcich dueloch bude prízvukovať a neostáva nám nič iné, len veriť, že si to uvedomia aj samotné hráčky.

Z. ŽIRKOVÁ: Sklamanie, ktoré sme spomínali na začiatku, treba už hodiť za hlavu. Podľa mňa to domáce spravia a my sa tiež musíme pozerať už len pred seba. To, čo sa stalo už nezmeníme, ale ešte stále sa môžeme pobiť o dobrý výsledok.

Najmä v prvých dvoch zápasoch ME sa pod výkon mladých Sloveniek podpísala nervozita. Bude opäť úradovať aj dnes večer (stretnutie sa začína o 20.30 hod. SELČ – pozn. red.)?

P. JANKOVIČ: Dúfam, že akýkoľvek druh nervozity z turnaja už máme za sebou. Veď je to už náš piaty zápas na šampionáte, takže nervozita už nie je na mieste.

Z. ŽIRKOVÁ: Všetko záleží na tom, ako sa dievčatá dokážu nastaviť na tento zápas. Verím, že si zo skúseností nazbieraných v základnej skupine dokázali vziať aj nejaké ponaučenie, ktoré by mohli využiť už dnes večer.

Keď sme už pri tej nervozite, tak sa nedá neopýtať sa hlavného kormidelníka našej reprezentácie, či jej prejavy vnímal aj na svojej bývalej zverenkyni Zuzane Žirkovej, ktorá na tomto turnaji debutuje v trénerskej pozícii?

P. JANKOVIČ: Podľa môjho názoru toľko skúseností z medzinárodných podujatí tu nemajú všetky hráčky dokopy, ako práve moja asistentka. Aj preto možno bola na začiatku trošku nervózna, ale ako pravá profesionálka nedala na sebe nič poznať.

A teraz môžeme tieto slová hlavného kouča slovenských kadetiek konfrontovať so Zuzanou Žirkovou, ktorá v Podgorici otvorila celkom novú kapitolu svojej basketbalovej kariéry. Aká teda bola jej trénerská premiéra?

Z. ŽIRKOVÁ: Pre mňa je toto podujatie po každej stránke veľkou skúsenosťou a ďakujem za to, že som ho mohla absolvovať. Osobne sa do budúcnosti budem musieť naučiť vyrovnať sa s tým, že nie vždy bude dianie na ihrisku zodpovedať úrovni, na ktorú som ako hráčka bola zvyknutá.

LIVE STREAM:

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SBK SBK 03.07.2020 CBK CBK
STT STT 67:37
03.07.2020
LUC LUC
MBK MBK 58:19
03.07.2020
BKM BKM
YAKE YAKE 57:6
03.07.2020
STL STL