V 29 zmenil šport, basketbal a NBA vymenil za plážový volejbal. Túži po olympiáde

Publikované: 05.08.2018 Autor: Karolína Vrabcová Foto: si

Chase Budinger (Foto: si)

Na drafte v roku 2008 bol celkovo 44. voľbou v 2. kole Detroitu Pistons. Američan Chase Budinger strávil v najprestížnejšej basketbalovej lige sveta 7 rokov. Na víťaznú trofej však nesiahol so žiadnym zo štyroch klubov, ktorých dres obliekal. Tridsaťročný rodák z Encinitasu v Kalifornii sa sna o úspechu nevzdáva. Akurát, že teraz to skúsi v plážovom volejbale.

Lopta bola vždy základným stavebným kameňom v rodine Budingerovcov. Lenže nielen basketbalová. Od malička sa deti venovali aj volejbalu. Neskôr sa Chasovi starší súrodenci vydali cestou druhého športu. Brittanie hrala volejbal na univerzite v San Franciscu a neskôr ako profesionálka v Európe. Starší brat Duncan kráča rovnako v profesionálnych volejbalových šľapajach. Najmladší Chase začínal s basketbalom ako šesťročný a o päť rokov pridal volejbal. Neskôr sa však musel rozhodnúť len pre jeden šport.

Zvezdu bude trénovať muž, ktorý v derby uštedril pravý hák slávnemu Bodirogovi

Hviezda dvoch športov už na strednej

Budinger navštevoval strednú školu La Costa Canyon. Kým ostatné deti ledva stíhali jeden šport, on vynikal v dvoch. Bol kľúčovým hráčom nielen basketbalového tímu, ale aj volejbalového. Zameranie na dva športy však skončilo odchodom na univerzitu. Budinger si mohol vybrať, kam zamieri. Záujem o neho mali na univerzite v Južnej Kalifornii, na Kalifornskej univerzite v Los Angeles a na Arizonskej univerzite. „V tak mladom veku bolo ťažké urobiť také veľké životné rozhodnutie. Voľbu mi uľahčil vzťah s trénerom Lutom Olsonom. Zjednodušil mi rozhodovanie a vybral som si Arizonu, kde bol trénerom. Po tom, ako si ma vybral, na univerzite neotvorili volejbalový program, takže som sa tohto športu vzdal. V kútiku duše som tušil, že keď skončím s basketbalom, môžem sa k nemu vrátiť. Vždy som to takto plánoval. Chcel som vedieť, kam ma môže dostať basketbal a potom sa vrátiť k volejbalu,“ vysvetľuje Budinger v rozhovore pre prestížny magazín Sports Illustrated.

Bývalý nemecký reprezentant: V Handlovej chcem byť lídrom, hrám podobne ako Gavel

Osamelý v Európe

Po troch rokoch strávených na Arizonskej univerzite si ho v 2. kole ako celkovo 44. voľbu vybrali Detroit Pistons. V tíme sa však dlho neohrial. Ešte v draftový večer putoval krídelník do Houstonu. V tomto klube strávil tri sezóny, po ktorých nasledovala ďalšia trojročná zástavka v Minnesote Timberwolves po tom, čo ho Rockets vymenili spoločne s právami na Izraelčana Liora Eliyahua za 18. voľbu v drafte 2012. Zvyšok jeho kariéry ovplyvnili zranenia. Po operácii menisku v roku 2012 a o rok neskôr artroskopii ľavého kolena stratil na palubovke sebaistotu.

Z Minnesoty 12. júla 2015 putoval za Chorváta Damjana Rudeža, brata trénera slovenských basketbalistov Ivana Rudeža, do Indiany Pacers. Po neoslnivých výkonoch sa v marci 2016 ocitol na waivers listine, odkiaľ si ho mohol stiahnuť ktorýkoľvek tím NBA. Dostal sa do Phoenixu Suns, no po skončení sezóny sa z klubu pobral preč. Podpísal kontrakt s Brooklyn Nets, ale ani nie po mesiaci opäť skončil na waivers. V NBA odohral 7 rokov, počas ktorých dosiahol priemer 7,9 bodu za zápas.

Jeho poslednou basketbalovou zástavkou bol v sezóne 2016/2017 španielsky tím Baskonia. Pre 30-ročného Američana bolo pôsobenie v Európe veľká výzva. „Bola to veľká zmena, čo sa týka európskeho štýlu hry, spôsobu rozhodovania, trénovania i cestovania. Prvé dva mesiace som v Španielsku prežíval ťažké časy,“ spomína si Budinger. Najťažšie bolo vyrovnať sa s tým, že kým on mal v Európe voľno, jeho krajania väčšinou stále spali. „Väčšinu tréningov sme mali večer a v tomto smere to bolo mizerné, pretože ľudia v Kalifornii sa nezobudili, pokiaľ som ja v Európe nemal štyri hodiny poobede. Čas na konverzácie s rodinou, priateľkou a kamarátmi bol limitovaný na dve hodiny po tréningu. Najväčšiu časť dňa som mal sám pre seba v cudzej krajine, kde som len čakal na to, kedy pôjdem späť do haly. Musel som si nájsť nejaké koníčky. Pozeral som veľa filmov, často som sa prechádzal a chodil na rannú kávu do všelijakých možných kaviarní.“ Aj to prispelo k tomu, že basketbalová etapa života sa pre neho skončila práve v Španielsku.

Nečakaný telefonát

Budinger sa po sezóne 2016/2017 vrátil domov do Kalifornie a čakal na ponuky. Rozhodoval sa čo ďalej. Európa prichádzala znovu do úvahy len v prípade perfektnej ponuky. Tá prišla, ale nie z basketbalového prostredia. „Zavolal mi Sean Rosenthal a opýtal sa ma, čo zvažujem robiť a či by som s ním nechcel hrať. Neskôr som mu napísal správu, či si nedáme niekde kávu. Sadli sme si a rozprávali sa niekoľko hodín. Vysvetlil som mu, že neviem, či odídem opäť za more alebo zmením profesiu. Odpovedal mi, že nerozumie tomu, čo sa mi preháňa hlavou, ale že by som si mohli ísť na pláž zahrať si volejbal a zistiť, ako sa mi páči tento šport,“ prezradil Budinger, ktorý Rosenthala poznal z volejbalu, ktorý pravidelne hrával mimo sezóny na pláži Hermosa. Tridsaťosemročný profi športovec reprezentoval USA na olympijských hrách v Pekingu 2008 a v Londýne 2012, kde bojoval po boku Jaka Gibba. Budingerov level hry v plážovom volejbale Rosenthala očaril na toľko, že si ho vybral za partnera.

Už predtým však obaja koketovali s myšlienkou vytvoriť športový pár, aj keď to bolo skôr v platonickej rovine. Rosenthal sa často Budingera zo žartu pýtal, kedy už konečne skončí s basketbalom a pridá sa k nemu. Prečo však skúsený plážový volejbalista stavil na divokú kartu? „Riskol som to, pretože som cítil, že do úvahy prichádzajú len hráči, s ktorými som už hral. Chase je nízke riziko a má vysokocenný štýl hry. Necítil som, že stratím veľa, ak to skúsim s ním namiesto niekoho, kto profesionálom bol už dlhé roky. Má všetky predpoklady na to, aby sme vytvorili veľmi dobrý pár. Potrebujeme sa len zohrať,“ komentoval výber nového partnera Rosenthal.

Cesta do Tokia je tŕnistá

Rosenthal a Budinger spoločne obchádzajú preteky v rámci americkej národnej ligy, ale objavili sa už aj na podujatiach pod hlavičkou Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB). Obaja snívajú o tom, že sa dostanú na olympiádu. V prípade Budingera by to bola prvá účasť pod piatimi kruhmi. Kvalifikovať sa na jedno z dvoch miest, ktoré bude mať USA v Tokiu 2020 v plážovom volejbale, bude náročné. Jednu miestenku by mal s najväčšou pravdepodobnosťou dostať pár Phil Dalhausser, Nick Lucena. Záujemcov o druhé voľné miesto je veľký. „Vieme, že cesta to Tokia je ťažká. Pre nás to bude beh na dlhú trať, pretože spoločne len začíname. Olympiáda je však bezpochyby náš cieľ. Bola to jedna z vecí, ktorú som si vytýčil po tom, čo som sa rozhodol presedlať na volejbal. Aspoň raz si chcem zahrať na olympiáde. Teraz sa však sústredíme na najbližší deň a turnaj, ktorí nás čaká,“ dodal Budinger.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 73:32
11.07.2020
RIM RIM
BNB BNB 57:62
11.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC