Zvezdu bude trénovať muž, ktorý v derby uštedril pravý hák slávnemu Bodirogovi

Publikované: 04.08.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: isports.gr

Michael Jordan a Milan Tomič (Foto: isports.gr)

Srbský klub Crvena zvezda síce v minulej sezóne vyhral titul v domácej súťaži, avšak vo finále Jadranskej ligy podľahol Budućnosti Podgorica, a tak prišiel o miesto v Eurolige. V európskom pohári číslo jeden účinkovali červeno-bieli päť sezón v rade, v tomto ročníku sa však budú musieť uspokojiť „len“ s Eurocupom.

Pochopiteľne, Belehradčania sa chcú do prestížnej Euroligy čo najskôr vrátiť. Miestenku môžu získať dvoma spôsobmi: buď zvíťazia v Jadranskej lige alebo vyhrajú Eurocup. Do sezóny 2018/19 vstupuje Zvezda s novým šéfom lavičky, ktorým sa stal 45-ročný Milan Tomič. Ten sa síce narodil v Belehrade, ale takmer celú profesionálnu kariéru strávil ako hráč či tréner v Olympiakose Pireus. Do tohto gréckeho tímu prišiel v roku 1991 ako 18-ročný a vydržal tu až do konca sezóny 2003/04. V roku 2008 sa stal asistentom trénera a na tejto pozícii pracoval až doteraz. Za trinásť hráčskych a desať trénerských rokov sa z neho stala legenda Olympiakosu.

Hoci Olympiakos viedol dočasne ako hlavný tréner v rokoch 2004 a 2014, angažmán v Crvenej zvezde bude pre Srba predsa len novinka. Po prvý raz totiž dostal ako hlavný kouč dlhodobý kontrakt, s vedením Zvezdy sa dohodol na trojročnej spolupráci. „Za viac ako 26 rokov, ktoré som prežil v Aténach, som bol svedkom mnohým pekných chvíľ, no život ide ďalej. Zvezda o mňa prejavila záujem a to ma nesmierne potešilo. Veľmi rád sa ujmem tohto mužstva, s ktorým chcem vybudovať niečo dobré a silné. Podarí sa nám to vtedy, keď budeme hrať atraktívny basketbal a naši fanúšikovia sa stanú naším šiestym hráčom,“ vyhlásil Milan Tomič po nástupe do novej funkcie.

Crvena zvezda získala na svoju lavičku muža, ktorý síce nemá veľa skúseností ako jej šéf, ale v európskom basketbale má veľké meno a medzi hráčmi je nesmierne populárny. „Ak by som sa bál, zostal by som doma a túto prácu by som nezobral. Už pred takými tromi či štyrmi rokmi som si hovoril, že som pripravený na to, aby som viedol Olympiakos. Dva razy už na to prišlo. Mojím cieľom bolo vždy stať sa hlavným trénerom a považujem to za veľkú výzvu. Toto je skvelý klub s mnohými fanúšikmi, takže to bolo pre mňa jednoduché rozhodnutie podpísať kontrakt so Zvezdou,“ dodal Srb, ktorý v Olympiakose vyhral trikrát Euroligu. Raz ako hráč a dvakrát ako asistent trénera.

Milan Tomič (Foto: kkcrvenazvezda.rs)

Milan Tomič bol ako hráč pri najväčšom úspechu aténskeho klubu v sezóne 1996/97, keď Olympiakos dosiahol tzv. trojitú korunku alebo triple, keď okrem gréckej ligy a národného pohára vyhral aj Euroligu. V rímskom finále vtedy červeno-bieli zvíťazili nad FC Barcelona 73:58. Mužstvo legendárneho Dudu Ivkoviča sa pritom na začiatku sezóny veľmi trápilo a nevyzeralo to s ním dobre. Dobre sa necítil ani Milan Tomič, ktorého už v predchádzajúcej sezóne vytlačil na lavičku Američan David Rivers. Ivkovič však po svojom príchode poslal Riversa na dvojku, Tomič sa vrátil na jednotku a Olympiakos začal presvedčivo víťaziť.

Sladkou odmenou bol pre Milana Tomiča a spol. sledovaný McDonald's Cham­pionship, ktorý sa v roku 1997 uskutočnil v Paríži. Európsky šampión Olympiakos si vo finálovom stretnutí zmeral sily so šampiónom NBA Chicago Bulls, ktorý mal v základnej pätorke najlepšieho basketbalistu všetkých čias Michaela Jordana. Práve Tomič bol jedným z hráčov, ktorým prischla úloha (pokúsiť sa) brániť lídra Bulls. Jordan napokon nastrieľal v parížskej aréne Bercy 27 bodov, čo bol takmer rozdiel medzi spomínanými dvoma mužstvami. Bulls sa podarilo zvíťaziť 104:78.

Ako sme už spomínali, Milan Tomič má u hráčov veľký kredit, a preto sa dalo očakávať, že jeho prítomnosť priláka do Belehradu skúsených borcov, ktorí pomôžu pri budovaní tímu. Potvrdilo sa to včera, keď Crvena zvezda ohlásila príchod trojnásobného víťaza Euroligy. V červeno-bielom drese bude hrávať onedlho 34-ročný Grék Stratos Perperoglou, ktorý má na konte 187 zápasov v európskom pohári číslo jeden. „Najdôležitejšia vec je, aby sme na palubovke videli kvalitný basketbal. Aby sa to stalo, musí sa na tréningu tvrdo pracovať. Z vlastnej skúsenosti, ale i z rozprávania iných viem, že zahraničné kluby sa necítia dobre v stretnutiach na belehradskej pôde. Na tomto musíme stavať. Pôjdeme krok za krokom,“ skonštatoval Tomič, ktorý drží rekord v počte zápasov za Olympiakos v gréckej lige (383) a v Eurolige (214).

Pre fanúšikov Olympiakosu je Milan Tomič ikonou nielen pre svoje basketbalové činy. Keď sa v sezóne 2001/02 v jednom z derby zápasov proti Panathinaikosu strhla na palubovke šarvátka, Tomič uštedril svojmu krajanovi a najväčšej hviezde súpera Dejanovi Bodirogovi pravý hák priamo na tvár. Keďže ultras Olympiakosu Bodirogu vyslovene neznášali, Tomič sa vďaka svojmu nešportovému zákroku stal pre nich doslova nedotknuteľný.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia