Jalčová: Verím, že favoritky skupiny sme na šampionáte do 18 rokov my

Publikované: 03.08.2018 Autor: Karolína Vrabcová Foto: SBA, Jäzva

Slovensko U18 dievčatá (Foto: SBA)

Slovenské basketbalistky do 18 rokov čaká misia na turnaji B-divízie majstrovstiev Európy tejto vekovej kategórie v Rakúsku (3. – 12. augusta). Už dnes nastúpia v prvom dueli proti rovesníčkam z Kosova. Realizačný tím bol s prípravou na šampionát spokojný. Podľa Ivany Jalčovej, asistentky hlavného trénera Milana Černického, by favoritkami D-skupiny mohli byť práve Slovenky.

Výprava spod Tatier bola v dejisku šampionátu už vo štvrtok. V tíme vládla dobrá nálada. „Sme pozitívne naladení. Dievčatá vytvorili dobrý kolektív a tešíme sa na prvý zápas,“ povedala nám Ivana Jalčová. Jej zverenky sa v prvom zápase stretnú dnes o 15:45 h v Športovej hale v Oberwarte s Kosovčankami, ktoré by mali byť outsiderkami skupiny.

Izrael súperom z kategórie najťažších, Páleník: Ak si ideálne prihráme, málokto nás vie zastaviť

V príprave len jedna výhra

Družstvo pod vedením Milana Černického a Ivany Jalčovej má za sebou prípravu, v ktorej odohralo šesť priateľských zápasov. „Najťažšie boli úvodné dve stretnutia s Maďarkami, ktoré hrajú v A-divízii. Boli to vysoké prehry, ale myslím si, že naša forma má stúpajúcu tendenciu. Od zápasu k zápasu sme na tom boli lepšie v obrane i útoku. Na majstrovstvách Európy to však bude o niečom inom, tam už pôjdeme na ostro. Verím, že dievčatá sú pripravené po mentálnej, individuálnej i kolektívnej stránke,“ pokračovala Jalčová. Slovenky podľahli Maďarkám 45:109 a 38:91, neskôr nestačili na Rakúšanky 68:73 po predĺžení a 43:63. Na záver si zmerali sily so súperkami z D-skupiny Ukrajinkami, s ktorými vyhrali 84:74, no v druhom dueli prehrali 61:75. „Dievčatá najlepšie zahrali v prvom zápase proti Ukrajine, kde bol prvý polčas z ich strany ukážkový. Na tomto výkone by sme chceli stavať aj na šampionáte v Rakúsku.“

Okrem pohľadu na výsledky nám Jalčová porozprávala o tom, na čo sa v príprave najviac zamerali a akým herným štýlom sa chce jej družstvo prezentovať. „Zamerali sme sa na súhru v obrane a útoku, zopakovali sme si nejaké základné pravidlá, ktoré musia dievčatá dodržiavať, keďže prišli z rôznych klubov. Tým, že nemáme v družstve žiadnu vysokú hráčku, tak chceme hrať rýchly basketbal, ťahať loptu dopredu, robiť rýchle protiútoky a ťažiť z toho. Takisto musíme veľa behať. Bude ich to stáť veľa síl, ale máme dvanásť rovnocenných hráčok, ktoré môžu vybehnúť na ihrisko.“

Hokejista Branislav Rapáč: Keby som sa druhýkrát rozhodoval, tak hrám basketbal

Ivana Jalčová (Foto: jäzva)

Bez výraznej líderky

Každý tím má svoje plusy a mínusy. Majú ich aj mladé slovenské reprezentantky. „Tým, že nemáme v tíme žiadnu vysokú hráčku, našou silnou stránkou môže byť bojovnosť, behavý štýl hry a kolektív. Väčšina dievčat je z Košíc, takže našou výhodou môže byť aj to, že sú zohrané,“ priznala Jalčová. Záporné stránky podľa jej slov ukáže až šampionát. „Bude to náročný turnaj. Verím však, že sa nám budú vyhýbať zranenia a že každá basketbalistka podá zodpovedný výkon.“

Družstvo Slovenska tvorí 12 hráčok. Výraznú individualitu v ňom však nenájdeme. „Máme pár hráčok, ktoré boli ťahúnky vo svojich kluboch. Uvidíme ako sa s tým popasujú na majstrovstvách Európy. Je to medzinárodná úroveň, je to iné ako slovenská liga. Verím, že podáme kolektívny výkon a ak sa jednej nebude dariť, potiahne to druhá a budú si navzájom takto pomáhať.“

Favoritom Slovensko, outsiderom Kosovo

„Pôjdeme od zápasu k zápasu. Myslím si, že naša skupina je čo sa týka súperov hrateľná. Prvý duel odohráme proti Kosovu, ktoré bolo minulý rok v C-divízii, takže verím, že vstúpime do šampionátu úspešne. Ďalší priebeh sa bude odvíjať aj od toho, ako na tom budú ostatné tímy,“ zhodnotila Jalčová ciele svojho tímu.

Slovenky sa predstavia v Rakúsku v základnej D-skupine, kde budú ich súperkami rovesníčky z Kosova, Nórska, Ukrajiny, Bieloruska a Luxemburska. „S basketbalistkami z Nórska a Kosova som sa počas kariéry nestretla. Nehrala som proti ich hráčkam a nemáme z ich zápasov ani videá. Ostatných súperov máme naštudovaných aj audiovizuálne. Ukrajina hrá podobný basketbal ako my, Bielorusko je orientované skôr individuálne, je to menej organizovaný štýl hry. Luxembursko hrá behavý basketbal, kde produkujú veľmi veľa zbehov, clôn čiže je to pohyblivý systém hry, takže hrať proti nim bude náročné. V tomto zápase bude dôležité, aby žiadna hráčka nestratila ani na sekundu koncentráciu, pretože to vedia potrestať,“ myslí si bývalá slovenská reprezentantka.

A ktorý tím bude papierovo najsilnejší a najslabší? „Ťažko povedať. Verím, že favoritom budeme my a outsiderom zrejme Kosovo, keďže prichádza z nižšej kategórie. V dievčenskom basketbale je však všetko možné. My sa najmä musíme sústrediť na seba a zlepšovať sa od zápasu k zápasu,“ dodala Jalčová.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LEV LEV 28.10.2020 INT INT
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 6/1 85,71%
2 BKM Lučenec 5/2 71,43%
3 Patrioti Levice 3/4 42,86%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/4 42,86%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 Inter Bratislava 2/5 28,57%