Hokejista Branislav Rapáč: Keby som sa druhýkrát rozhodoval, tak hrám basketbal

Publikované: 02.08.2018 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

Branislav Rapáč (Foto: Archív BR)

Branislav Rapáč má už v 25 rokoch za sebou zaujímavú kariéru. Hokejový útočník Nitry si zahral okrem slovenských klubov aj v Třinci, zámorskej juniorke či Pardubiciach. Zarába si ako profesionálny hokejista, ale odmalička má vášeň v basketbale.

„Je to zvláštne, že hrávam hokej. Otec bol basketbalista, celkom sa mu darilo. Keby som si mal vybrať druhýkrát šport, tak asi vyhrá basketbal. Keď som cez leto doma v Spišskej Novej Vsi, tak ho často hrávam a mám aj veľa kamarátov basketbalistov. Je to môj najobľúbenejší šport po hokeji. Sledujem NBA aj slovenskú ligu a chodím na zápasy. Bol som na poslednom finále v Leviciach a Košiciach. Celkovo som toho pochodil dosť, keď som bol aj v Prievidzi či Handlovej. Keď som stredy, soboty doma, tak idem na basketbal do Spišskej alebo Svitu. Málokedy sa stane, že by som vynechal zápas,“ vysvetlil svoju lásku k basketbalu urastený takmer 190 centimetrov merajúci hokejový krídelník.

Spišská Nová Ves je dlhodobo basketbalovým mestom. Napriek tomu u Rapáča vyhral v mladosti hokej. „Nerozumiem tomu, prečo som sa tak rozhodol, asi to išlo od rodičov. Ten som začal hrávať až v šiestej, siedmej triede a už bolo neskoro na prestup, aby som mohol hrávať na profesionálnej úrovni. Videl som v hokeji väčšiu budúcnosť,“ pokračoval Braňo, ktorý je verným fanúšikom svojho klubu.

Satoranský chce doviesť Čechov po 37 rokoch na majstrovstvá sveta

Branislav Rapáč (Foto: Archív BR)

Málokedy vynechá ligový zápas

„V posledných rokoch sa Spišskej nedarí. Fanúšikov však basket baví, chodia do haly, čo je super. Vždy je skvelá atmosféra. Bol by som rád, keby sa vrátili časy, keď sme hrávali o špičku s hráčmi ako Vlado Hovaňák, Dávid Demečko alebo skvelý Maurice Acker, ktorý bol hviezdou ligy. Na neho bolo radosť pozerať.“

Nová posila hokejovej Nitry vníma špecifickú situáciu v basketbalovej lige, kde majú jasnú prevahu cudzinci. „Je to veľmi citlivá otázka. Určite nebolo dobré, keď neexistovalo pravidlo o Slovákovi na palubovke a vo finále hrali proti sebe základné päťky plné legionárov. To nedáva logiku a reprezentácia potom nemá úroveň. Treba však úprimne dodať, že v lige je málo kvalitných Slovákov. Keď chcete hrať o titul, musíte ich finančne nadhodnotiť a slabšie kluby to musia riešiť cudzincami. Mala by sa zlepšiť výchova mládeže, aby pribúdali do ligy talenty. Vyskočilo ich len zopár ako Abrhám s Hlivákom v Karlovke, Adam Antoni v Spišskej, alebo predtým Mário Ihring s Marekom Doležajom, ktorí sú už preč."

Sedmák ide do Hradca Králové: Presvedčila ma vízia a Dušan Pandula

Znalec NBA, obdivuje Grznárov návrat

Rapáč pozorne sleduje NBA, kde obdivuje LeBrona Jamesa. „Je to neskutočný borec. Taký hráč sa narodí raz za sto rokov. Som rád, že žijem dobu, kedy hrá na vrchole. Mal som niekedy rád Carmela Anthonyho, ktorý však veľakrát uprednostnil peniaze pred mužstvom, čo sa mi nepáčilo. Obdivujem s akou neskutočnou energiou hráva Russell Westbrook. Rovnako ma bavia európski basketbalisti ako Grék Giannis Antetokounmpo, Lotyš Kristaps Porzingis a teším sa na Slovinca Luku Dončiča. Som zvedavý ako mu to sadne v Dallase. Super je, že tam ostáva ako mentor Dirk Nowitzki. Luka je podľa mňa najlepšie pripravený hráč z draftu. Má za sebou ťažkú sezónu v Reale Madrid, hral v Eurolige, je majstrom Európy. Určite bol najväčšou výhrou vo výbere. Pre Dallas je to vynikajúci krok. Veľkú budúcnosť má podľa mňa aj Francúz Frank Ntilikina z New Yorku. Ak zlepší streľbu, môže byť výborný, lebo v obrane je skvelý.“

Bývalý hráč Liptovského Mikuláša či Martinu má favoritov aj na Slovensku. Kamarát je najmä s hráčmi zo Spišskej Novej Vsi. „Poznáme sa, predsa len Spišská je malé mesto. Držíme si navzájom palce. Veľmi obdivujem Riša Grznára. To ako sa dokázal vrátiť po troch rokoch, čo ho zastavilo zranenie, je obdivuhodné. Je príkladom pre všetkých športovcov.“

Rapáč má rád basketbal aj z hľadiska doplnkového športu. „Je tam veľa skokov, dynamika. V hokeji sa nám to zíde kvôli obratnosti. Okrem toho ma basketbal strašne baví. Vo voľnom čase ho viac sledujem ako hokej. Dá sa povedať, že slovenskú ligu a NBA pozerám do podrobna. Teraz bolo zaujímavé leto, aj keď LeBrona v Lakers som si neprial,“ dodal mladý hokejista s úsmevom.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%