V Barcelone mu ukázali dvere, fínsky ostrostrelec bude pokračovať v Bayerne Mníchov

Publikované: 29.07.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: yle.fi

Petteri Koponen (Foto: yle.fi)

V Bayerne Mníchov panuje momentálne dobrá atmosféra. Na bavorský klub totiž čakajú tri sezóny v európskom pohári číslo jeden. Tento rok si Bayern zahrá v Eurolige ako tím, ktorý vyhral nemecký titul. V sezónach 2019/20 a 2020/21 sa súťaž rozšíri na osemnásť celkov a Bayern Mníchov spolu s francúzskym klubom ASVEL dostanú divoké karty.

Na túto trojročnú etapu získal bavorský klub významnú posilu, jeho dres bude obliekať 30-ročný Fín Petteri Koponen. Ten strávil posledné dve sezóny v Barcelone, avšak po skončení tej uplynulej, ktorá bola veľkým sklamaním, spravili Katalánci v kádri prievan. Hoci mal hráč platnú zmluvu ešte na jeden rok, vedenie FCB s ním začalo vyjednávať o predčasnom ukončení a kompenzácii. Bayern bleskovo zareagoval.

„Petteri Koponen je neuveriteľne skúsený hráč, ktorý nás vďaka svojej basketbalovej osobnosti a vysokej úrovni zručností nesmierne obohatí. Získali sme skvelého strelca, ktorý má zároveň schopnosti tvorcu hry a je dobrý v defenzívnej činnosti. Sme veľmi šťastní, že sa rozhodol sprevádzať nás na našej ceste,“ povedal na adresu novej posily športový riaditeľ Daniele Baiesi.

Skúsený basketbalista pricestoval minulý týždeň do Mníchova, kde stihol absolvovať aj rozhovor pre klubovú stránku. „Prestup do Mníchova predstavuje pre mňa novú veľkolepú výzvu. Bayern je klub, ktorý sa veľmi svedomito pripravuje na budúcnosť, pretože chce vyskladať silné mužstvo. Dúfam, že sa toho stanem súčasťou a že pomôžem klubu, aby sa dostal na vyšší level. Bude to skvelá skúsenosť, chcem v nasledujúcich troch rokoch naplniť stanovenú ciele a dokázať tu niečo veľké,“ skonštatoval na úvod Koponen.

Reč bola aj o predčasnom ukončení kontraktu, ktorý chcel Koponen v Barcelone naplniť. Lenže vedenie sa rozhodlo ísť iným smerom a s hráčom sa dohodlo na „rozvode“. „Nuž, v tomto biznise to niekedy ide veľmi rýchlo. Keď padlo rozhodnutie, že nezostanem v Barcelone, sadol som si so svojou rodinou a poradcom a rozprávali sme sa o tom, čo je v tejto chvíli pre mňa najlepšie. Hneď ako dal Bayern Mníchov najavo svoj záujem, začala má táto nová výzva lákať. Je to klub, ktorému bude patriť budúcnosť, pretože robí veľké kroky smerom napred.“

Petteri Koponen prichádza do Bavorska ako vyhlásený strelec, ktorý má v 101 zápasoch v Eurolige trojkovú úspešnosť 45%. V ostatnej sezóne dosiahol svoj najlepší výsledok, pri jeho mene svieti fantastická úspešnosť 51,1%! „Už som sa stihol porozprávať s trénermi a viem, že môžem priniesť aj iné veci ako len tú streľbu z diaľky. V národnom tíme som hral vždy viac s loptou, ako rozohrávač, keď som hral v Barcelone, bol som skôr len strelec. Uvidíme, bude to záležať aj od toho, ako sa pre nás bude vyvíjať sezóna a aká úloha mi pripadne. Pokúsim sa podporiť tím v útoku aj v obrane, či už mojimi zručnosťami alebo skúsenosťami,“ vyhlásil rodák z Helsínk.

V európskom basketbale sú bežné zmluvy na jeden či dva roky, ale v tomto smere je Fín výnimkou. Po odchode z vlasti v roku 2008 hral iba za tri kluby. „Štyri roky som strávil v Bologni, ďalšie štyri v Moskve a naposledy som bol dva roky v Barcelone. Som náramne hrdý na to, že som bol počas kariéry úzko spätý s klubmi, v ktorých som hral. Rovnaké to bude tu v Bayerne Mníchov. Som hrdý na to, že som sa dohodol na trojročnej spolupráci.“

Prestup do Bayernu Mníchov je veľkou témou v jeho rodnom Fínsku, kde sa bude konať špeciálna tlačová konferencia, na ktorej bude Petteri Koponen predstavený ako nový člen bavorského klubu. „Basketbal v posledných rokoch v našej krajine narástol. S národným mužstvom sa nám podarilo spraviť dobré výsledky a deti hrajú basketbal stále častejšie. Prirodzene, som z toho náramne šťastný, že ľudia sa zaujímajú o to, že nasledujúce tri roky bude hrávať za Bayern Mníchov,“ priznal 194 cm vysoký basketbalista.

Ako sme už spomenuli na začiatku textu, Bavori budú v nasledujúcich troch sezónach v Eurolige. Tá bude od sezóny 2019/20 ešte úmornejšia, keďže základná časť sa predĺži z 30 na 34 kôl. „Nový formát Euroligy je náročnejší, o tom niet sporu. Keď sa ešte hrala skupinová fáza, tak niektoré zápasy nemali až taký význam a hodnotu. Teraz musíte byť pripravení už od začiatku, pretože každé jedno stretnutie je dôležité. Hráči musia byť neustále pripravení fyzicky ale aj psychicky.“

S kým zo súčasného kádra sa Petteri Koponen pozná? „Keď som bol mladší a hral som za Bolognu, proti nám nastupoval Nihad Djedovič, ktorý bol v tom čase v Ríme. Iste, že všetkých spoluhráčov poznám, ale zatiaľ nie osobne. Budeme mať dostatok času na to, aby sme sa dobre spoznali a ja sa už veľmi na to teším,“ dodal na záver fínsky strelec.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia