Prestúpil k najväčšiemu rivalovi, Papapetrou vymenil Olympiakos za Panathinaikos

Publikované: 28.07.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: novasports.gr

Ioannis Papapetrou (Foto: novasports.gr)

Olympiakos a Panathinaikos sú nezmieriteľní rivali, ktorí dlhodobo súperia na gréckej, ale i na európskej scéne. Väčšinou ak hráč nastúpi za jeden z týchto klubov, zostane mu verný a súpera vždy vníma ako svojho rivala, v niektorých prípadoch dokonca ako nepriateľa. Aj napriek tomu je na svete 34 basketbalistov, ktorí vo svojej kariére nastúpili za obidva tímy.

V rámci tejto skupiny nájdeme šestnástich, ktorí si dovolili odísť priamo z jedného tímu do druhého. Ako prvý sa odvážil pre tento krok Petros Dimitropoulos v roku 1948, keď opustil Olympiakos a posilnil Panathinaikos. Prvým zahraničným basketbalistom, ktorý prestúpil k najväčšiemu rivalovi bol Američan Jerry Jenkins v roku 1978. O rok neskôr vymenil dres aj Christos Iordanidis, ten sa stal vôbec prvým Grékom, ktorý opustil Panathinaikos a išiel do Olympiakosu. Teraz sa do tejto „neslávnej“ skupiny pričlenil tiež 24-ročný defenzívny špecialista Ioannis Papapetrou.

Hoci sa v posledných rokoch atmosféra trochu uvoľnila a hráči začali odchádzať k rivalovi častejšie ako tomu bývalo kedysi, predsa len je Papapetrouov prestup špeciálny. Po 35 rokoch sa totiž stal prvým Grékom, ktorý vymenil svoj červený dres za zelený. Naposledy to spravil Georgios Skropolithas ešte v roku 1983. „V mojej profesionálnej kariére je to nová a veľká výzva. Myslím si, že po piatich rokoch v Olympiakose nastal čas ukončiť jednu etapu a obrátiť list. Som nesmierne rád, pretože sa mi podarilo vymeniť jeden veľký klub za druhý. Nad týmto krokom som premýšľal dlho a som presvedčený, že príchod do Panathinaikosu bol pre moju kariéru to najlepšie riešenie,“ povedal Ioannis Papapetrou v rozhovore pre oficiálnu klubovú stránku PAO.

Jeho prestup nie je až taká veľká bomba, ako keď Vassilis Spanoulis v roku 2010 odišiel z Panathinaikosu do Olympiakosu. Avšak Papapetrou je dôležitým členom národného tímu a keďže má stále len 24 rokov, to najlepšie má stále len pred sebou. Navyše je to výborný obranca, ktorý sa kontinuálne zlepšuje v ofenzívnej činnosti. V zelenom drese sa chystá na veľké veci. „Ciele, ktoré som si stanovil, nie sú osobné, ale všetky sa týkajú nášho mužstva. Chcel by som, aby sa Panathinaikos opäť dostal v rámci európskeho basketbalu na tie najvyššie priečky. Klub už niekoľko rokov nehral na záverečnom turnaji Final Four, a preto toto bude pre mňa top priorita,“ skonštatoval 206 cm vysoký basketbalista, ktorý si zahral v USA ako stredoškolák a neskôr jednu sezónu za univerzitný tím v Texase.

Pre PAO to bude už druhý Papapetrou v klubovej histórii. V rokoch 1985 až 1994 totiž v tomto klube hrával Argiris Papapetrou, Ioannisov otec. „V tomto prestupe nebol môj otec vôbec zainteresovaný. Ako mi povedal, je rád, že toto rozhodnutie prišlo výhradne z mojej hlavy,“ vyhlásil rodák z mesta Patras, ktorý má v Eurolige na konte 83 zápasov. Začiatkom leta mu Olympiakos ponúkol predĺženie kontraktu, ale Papapetrou to odmietol. „Chcem sa poďakovať zástupcom Panathinaikosu, pretože počas okovaní boli veľmi profesionálni. Preukázali mi rešpekt a do ničoho ma netlačili. Keď sme sa rozlúčili, dali mi dostatok času na to, aby som prijal definitívne rozhodnutie,“ prezradil dvojnásobný grécky šampión.

V novom pôsobisku bude Ioannis Papapetrou pracovať pod vedením španielskeho kouča Xaviho Pascuala, ktorý v sezóne 2009/10 vyhral Barcelonou európsky pohár číslo jeden. „O pánovi Pascualovi som počul len to najlepšie a rešpektujem ho nielen ako trénera, ale aj ako človeka. Veľa mi o ňom povedal Kostas Papanikolaou, ktorý s ním mal možnosť pracovať počas pôsobenia v FC Barcelona. Podobné slová prichádzali aj od iných ľudí. Som rád, že budeme spolupracovať a už sa na to teším.“

Panathinaikos doposiaľ angažoval štyroch nových hráčov. Okrem Papapetroua prišiel do tímu aj Georgios Papagiannis, ktorý posledné dve sezóny pôsobil v NBA a taktiež dvojica skúsených euroligových harcovníkov Stéphane Lasme (35) a Keith Langford (34). „Mám veľmi dobré vzťahy so všetkými hráčmi, s ktorými som sa stretol v reprezentácii. Či už je to Nick, Nikos, Thanasis alebo Dinos, všetko sú to dobrí chlapci a som presvedčený že vďaka tomu bude v kabíne veľmi dobrá atmosféra, ktorá je základom každého úspechu,“ dodal na záver Ioannis Papapetrou.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia