Kurilla: Je naivné si myslieť, že Európa stojí. Každý sa niekam posunul

Publikované: 26.07.2018 Autor: Michal Bakaj Foto: fiba.com

SR U20 (Foto: fiba.com)

Turnaj B-kategórie ME basketbalistov do 20 rokov v Bulharsku nastavil reálne zrkadlo aj slovenskej reprezentácii. Tímu pod vedením kouča Ivana Kurillu nevyšli boje v základnej skupine, ale turnaj zakončili troma výhrami – nad Moldavskom, Azerbajdžanom a Kosovom. V konečnom zúčtovaní to stačilo na 17. miesto. Na otázky nám odpovedal tréner SR U20 Ivan Kurilla.

Je 17. miesto v B-kategórii ME reálnym zobrazením toho, kam SR U20 patrí v európskom rebríčku?

„V momentálnom zložení a kvalite, akú prinášame, tak áno. Na ME B-divízie sú prvé tri miesta cenné z dôvodu postupu do A-divízie. Ostatne sú len číslom v stĺpci. Napríklad z našej skupiny Slovinci skončili druhí a postúpili do "áčka“. Estónci, s ktorými sme tesne prehrali po predĺžení, obsadili v skupine 3. miesto, ale celkovo skončili štrnásti. Je to turnajový systém. Nás aj to 17. miesto stálo množstvo fyzických a psychických síl. Chalanom nasadenie a bojovnosť ťažko uprieť, v tom som bol spokojní. Ale kvalita a skúsenosť, akou disponovali ostatné tímy pred nami, sú neporovnateľné a to sa prejaví v samotnej hre.

Rusi mali tiež výborný tím s hráčmi so skúsenosťami zo seniorského basketbalu a nakoniec skončili pred bránami postupu. Uvediem ešte jeden príklad: pred dvomi rokmi sme hrali s Maďarmi o posledné postupové miesto do A-kategórie. O dva roky neskôr Maďari skončili na 10. mieste, ostatné tímy sa posunuli. Družstvá, ktoré vypadli z A-divízie majú oveľa kvalitnejšie ďalšie ročníky. Každý rok je Európa iná. Je naivné si myslieť, že Európa „stojí“, všetci sa za tie dva roky niekde posunuli. Každý šampionát je iný."

Kde najviac zaostávame za konkurenciou?

"V individuálnych činnostiach a herných skúsenostiach, ktoré však úzko súvisia s individuálnymi resp. hernými činnosťami jednotlivca. Čo sa týka herných skúsenosti, naši hráči hrajú juniorské súťaže alebo prvú ligu alebo v Amerike majú trojminútový priemer. Napríklad Milan Szabo má odohrané v Česku 10 zápasov v juniorskej lige za sezónu a pritom je to jeden perspektívny chalan, len si zvolil cestu, ktorá sa dnes z môjho pohľadu ukazuje ako nesprávna.

Ďalší je Maťo Majerčák, ktorý hral v Spišskej Novej Vsi veľa minút, ale má viaceré rezervy, na ktorých potrebuje nutne zapracovať – taktické vedenie v zápase, riadenie tímu z pozície rozohrávača, zmeny rytmu hry, čítanie hry. Som rád, že Maťo si to uvedomuje a snažil sa v každom tréningu odstraňovať nedostatky. Ale treba si uvedomiť, že sme boli spolu aj s majstrovstvami Európy 25 dní. Snáď aj za tak krátky čas sa Maťo posunul aspoň o krôčik vpred… Podobných príkladov by sa našlo oveľa viac. Hráči si musia uvedomiť, kam sa chcú v basketbale posunúť a za svoje rozhodnutia byť zodpovední, veď majú už 20 rokov a sú to dospelí ľudia."

Francúzsko - Slovensko, Blanc (96) vs. Majerčák (11) (Foto: fiba.com)

Čo vás na hre mužstva potešilo a naopak sklamalo?

„Bolo to náročné, keďže veľa hráčov bolo prvýkrát na majstrovstvách Európy a nemali predstavu, čo taká Európa obnáša. Mňa hlavne potešila zomknutosť, že hráči sa snažili plniť veci, na ktoré sme ich pripravovali, aj keď nie vždy sa im darili a bola tam snaha. To vyzdvihujem na tomto tíme. Náš herný systém sme prispôsobovali aj skutočnostiam čo sa stali. Napríklad v druhom zápase vo vyrovnanom stave so Slovincami sa nám zranil Dominik Havel na rozohrávke a rolu rozohrávača prebal Dávid Javorský, ktorý sa snažil tímu pomôcť, to treba tiež oceniť. Nie je ľahké pre hráča hrať na pozícií, na ktorú nebol nikdy zvyknutý. Najmä, ak zmena nastala na začiatku šampionátu. To sú tie pozitíva. Čo sklamalo? Nenazval by som to sklamaní, skôr vychovávaním hráčov… Ale to patri do“ rodiny“, lebo tím je ako rodina. Tak som to chalanom povedal hneď na začiatku šampionátu. Oni vedia o čom rozpravám, tieto veci nepatria sem, patria len im.“

Ak by ste vyhrali prvý zápas s Estónskom (prehra po predĺžení), vyvíjal by sa turnaj pre vás inak?

„Basketbal – ako aj iné športy – sa nehrajú na keby alebo ak… Od tímov na prvých troch pozíciách sme boli vzdialení veľmi ďaleko.“

Ako veľmi ovplyvnili konečné umiestnenie vášho výberu absencie kľúčových hráčov a zranenia?

„K absenciám sa nejdem už vracať, pre mňa je to uzavretá téma. Avšak verím, že táto téma bude mať dohru na zväze, lebo reprezentácia – ako som povedal – je výsada. Pristupovať k nej treba s plnou vážnosťou, ale aj zodpovednosťou! A zranenia boli pre nás nepríjemné. Museli sme sa s nimi vysporiadať, určite nám nebolo čo závidieť.“

Slovensko U20 (Foto: fiba.basketball)

V rozhovore pre web SBA ste povedali, že ´zahraničné akadémie nám týchto možno v minulosti talentovaných hráčov likvidujú a následne predávajú na americké univerzity´. Môžete svoju myšlienku rozvinúť?

"Stačí sa pozrieť spätne na posledné roky. Mišo Čekovský vraví, že mu zakázali strieľať a hral na pozícií centra. Položím otázky: v akom stave prišli niektorí hráči za posledné roky z univerzít a aké tam mali postavenia v tímoch? Aká bola ich rola? Ich minutáž? Čo sa týka infraštruktúry: haly, posilňovne a iné veci sú neporovnateľné, ale kde je rozvoj hráča?

To, že hráč získa na váhe a sile, je niekedy všetko, čo získa. To, že niektoré univerzity hrajú len zónovú obranu s veľkým časovým priemerom, bez osobnej obrany po celom ihrisku, to zase preferuje Európa. Na univerzitách typu Duke, Villanova, Kansas, Michigan – tam naši slovenskí hráči nesmerujú. Koľkí odišli do Európy do lepších tímov? Odpoveď je Čekovský, ktorý bol určité obdobie v Partizane. Kto ďalší? Rišo Grznár v Španielsku. A ďalej? Kde skončili všetci títo hráči? V Eurolige? V NBA? V prestížnej európskej súťaži? Každý z nás pozná odpoveď.

Ako ďalej so slovenskou dvadsiatkou?

„Na prelome septembra a októbra prebehne reprezentačné hodnotenie na mužskej reprezentačnej komisii, kde bude vyhodnotenie všetkých reprezentácií.“

Elitnú kategóriu ME U20 vyhral Izrael. Prekvapilo vás to?

"S Izraelom sme pred šiestimi rokmi práve v Bulharsku v Sofii hrali v B-divízii v spoločnej skupine. Dnes po šiestich rokoch Izrael oslavuje titul šampióna U20. Posledné roky mali veľmi solídne tímy v A-divízii. Jednotliví hráči ako Zoosman, Brisker, Beni, Avdija a ďalší sú v tímoch ako Maccabi Raanana, Maccabi T-A, Hapoel J-M, Ironi Nes-Ziona – všetko tímy z najvyššej súťaže.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 77:71
28.10.2020
PDA PDA
HAN HAN 76:78
28.10.2020
SNV SNV
LEV LEV 88:80
28.10.2020
INT INT
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
SVT SVT 07.11.2020 SNV SNV
HAN HAN 07.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 07.11.2020 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 7/1 87,50%
2 BKM Lučenec 6/2 75,00%
3 Patrioti Levice 4/4 50,00%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/5 37,50%
6 MBK Baník Handlová 2/5 28,57%
7 Inter Bratislava 2/6 25,00%