Izrael majstrom Európy v kategórii U20, do ideálnej zostavy sa dostal 17-ročný talent

Publikované: 23.07.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fiba.com

Izraelčania, majstri Európy do 2é rokov (Foto: fiba.com)

Už pred rokom boli izraelskí basketbalisti do 20 rokov veľmi blízko zlatej medaile, avšak vo finále napokon nestačili na silný výber domácich Grékov, ktorých viedol neskorší MVP Vassilis Charalampopoulos. Gréci zdolali Izraelčanov 65:56 a stali sa majstrami Európy.

Aj tento rok prehrali Izraelčania zápas s usporiadateľskou krajinou, avšak tentokrát išlo o úvodný zápas turnaja. Prehra s Nemeckom 59:60 pre nich bola prvá a zároveň posledná na šampionáte. Po nej už nasledovalo šesť víťazstiev, vrátane toho včerajšieho vo finále proti Chorvátsku (80:66), v ktorom izraelskí mladíci vybojovali pre svoju domovinu vôbec prvú trofej v rámci všetkých súťaží FIBA. Najtesnejší duel odohral Izrael v osemfinále so Švédskom (+9), potom prišli dve suverénne výhry nad Španielskom (+23) a Francúzskom (+26) a už napokon aj spomínané finále proti Chorvátom (+14).

Cenu MVP pre najužitočnejšieho hráča turnaja získal člen klubu Maccabi Tel Aviv Yovel Zoosman, ktorý bol súčasťou kádra aj vlani a má tak v zbierke striebornú medailu. Pre svoj tím spravil zo všetkých hráčov najviac, teda minimálne podľa štatistickej kategórie +/-, v ktorej nazbieral počas siedmich stretnutí fantastickú hodnotu +132. Vo finálovom súboji nastrieľal Chorvátom 17 bodov, doskočil 11 lôpt, zaznamenal 4 asistencie a tiež 4 získané lopty. „Je to neuveriteľný pocit, teraz zo mňa vychádzajú všetky emócie,“ povedal Yovel Zoosman v rozhovore pre stránku FIBA.

Následne však dodal: „Dokázali sme to ako tím, nie ako jednotlivci. Bojovali sme a robili sme všetko, čo bolo v našich silách. Toto je spôsob, akým hrajú Izraelčania basketbal. Je to skvelý pocit a zostane nám to navždy, pretože sme pre Izrael dokázali historickú vec. Je to úžasné, slovami sa to ani nedá popísať,“ dodal 200 cm vysoký basketbalista, ktorý najčastejšie hráva na pozíciách dva a tri. Na začiatku tohto kalendárneho roka sme ho mali možnosť vidieť v Eurolige, kde Realu Madrid strelil tri trojky. To je zatiaľ jeho najlepší výkon v európskom pohári číslo jeden.

Zoosman sa, pochopiteľne, dostal aj do ideálnej zostavy šampionátu. Nebol však jediným hráčom z izraelského mužstva. Za skvelé výkony na turnaji sa sem dostal aj jeho 17-ročný spoluhráč Deni Avdija. Ak sa vám zdá, že ste toto priezvisko už niekedy počuli, nemýlite sa. Deniho otcom je totiž Zufer Avdija, ktorý v 80. rokoch patril medzi lídrom tímu Crvena zvezda Belehrad. Avdija bol dokonca členom juhoslovanského tímu, ktorý v roku 1982 na MS získal bronzovú medailu. Jeho syn, podobne ako Zoosman hráč Maccabi Tel Aviv, má podobnú basketbalovú charakteristiku ako jeho slávny otec. Meria 203 cm a je vynikajúci strelec spoza trojkového oblúka.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV