Oslabená dvadsiatka bude hrať len o 17. miesto, Mokráň: Často horíme v obrane

Publikované: 20.07.2018 Autor: Tomáš Kotlárik Foto: fiba.basketball

Slovensko U20 (Foto: fiba.basketball)

Slovenskí reprezentanti do 20 rokov na majstrovstvách Európy B-kategórie nepostúpili zo základnej skupiny a od zajtra ich čakajú zápasy o konečné 17. – 22. miesto. Výber trénera Ivana Kurillu neobišli v bulharskej Sofii zdravotné nepríjemnosti. Krídelník Jakub Mokráň priblížil doterajšie účinkovanie mladých Slovákov na šampionáte.

Na úvod slovenské družstvo prehralo o dva body nad Estónskom po predĺžení. Potom prišla výraznejšia prehra od rovesníkov zo Slovinska. Naši neuspeli ani v súbojoch proti Bulharsku a Albánsku. Víťazstva sa dočkali v poslednom dueli skupiny B, keď zdolali Moldavsko 100:58. Po dvoch dňoch voľna vyzvú zajtra Slováci v E-skupine Azerbajdžan.

Dvadsiatka po roku vypadla. Tréner Suja: Dievčatá vidia, v čom zaostávajú za európskou špičkou

Albánsko U20 - Slovensko U20, Jakub Mokráň (18) (Foto: fiba.basketball)

Zdravotné problémy, úzka rotácia a chýbajúca energia

Vo všetkých stretnutiach nastúpil devätnásťročný Jakub Mokráň, ktorý je najlepšie doskakujúci hráčom Slovenska. V rebríčku celého turnaja je momentálne v tomto smere na 14. mieste. Na konte má 37 doskokov (priemer 7,4 na zápas). „V prvom stretnutí s Estóncami sme nezvládali záver, spravili sme hlúpe chyby a tesne sme prehrali v predĺžení. S favoritom skupiny Slovinskom sme držali krok prvý polčas. Potom nám došli sily. Domáci Bulhari boli poháňaní publikom. V druhej štvrtine nám odskočili na 15 bodov. Hoci sa nám v druhom polčase podarilo vrátiť do zápasu, na konci strelili niekoľko trojok a ustrážili si výhru. Albánci prekvapili zónou, ktorú hrali celé stretnutie. Nevedeli sme sa presadiť. Moldavsko bolo slabším súperom. Nastúpili hráči, ktorí predtým veľa neodohrali. Ukázali, že môžu hrať,“ obzrel sa Jakub Mokráň za výkonmi v skupine.

V slovenskom tíme chýbajú z rôznych dôvodov dôležité postavy Mário Ihring, Marek Doležaj, Jakub Kadáši a Maroš Zelizňák. Pri absencii kľúčových hráčov, tréner Ivan Kurilla pred turnajom avizoval, že je náročné pomenovať ambície a pre Slovákov bude každé víťazstvo úspechom. Navyše reprezentačný tím postihli na šampionáte početné zdravotné problémy, ktoré bránili lepším výsledkom v skupinovej časti. „Mali sme väčšie očakávania. V tíme boli črevné virózy a teploty. Dominik Havel si zlomil palec a museli ho operovať. Milana Szaba seklo v chrbte. Väčšinu zápasov sme odohrali v úzkej rotácii 7–8 hráčov. V koncovkách stretnutí chýbala energia. Často sme horeli v individuálnej obrane jeden na jedného,“ opísal Jakub Mokráň turnajové komplikácie.

Albánsko U20 - Slovensko U20, Matej Drgoň (15) (Foto: fiba.basketball)

Moldavsko či Azerbajdžan? Mokráň: Nie je frustrujúce hrať s takýmito súpermi

Slováci môžu obsadiť v B-divízii kontinentálneho šampionátu už len najlepšie 17. miesto. Naši sa ocitli v E-skupine v spoločnosti Azerbajdžanu a dobre známych Moldavcov. V druhej skupine sú Arménsko, Kosovo a Luxembursko. „Nie je frustrujúce byť v spoločnosti spomínaných tímov. Bohužiaľ, takto to vyšlo. Aj tieto reprezentácie majú kvalitu a nemôžeme ich podceniť. Nebude to jednoduché. Sme pripravení dať do toho všetko,“ povedal rodák z Handlovej.

Dvojdňové voľno využili slovenskí reprezentanti na regeneráciu. „Oddych sme si spestrili bazénom a saunami. Celé družstvo aj s realizačným tímom sme sa zabavili pri spoločenskej hre Aktivity, aby sme trošku odľahčili situáciu, utužili kolektív a pozitívne sa naladili pred ďalšími zápasmi,“ pokračoval Jakub Mokráň, ktorý pôsobí v Mládežníckej basketbalovej akadémii Prievidza (MBA Prievidza).

Albánsko U20 - Slovensko U20, Matej Majerčák (5) (Foto: fiba.basketball)

Prievidzský klub mu hľadá hosťovanie

V minulej sezóne odohral dokonca 12 zápasov v mužskej extralige za BC Prievidza. Ako to s jeho budúcnosťou na Hornej Nitre vyzerá pred novou sezónou? „Prípravu začíname 8. augusta. Je fajn, že ostal základ tímu, ktorý doplnil pivot Brandon Holcomb zo Žiliny, ktorý bol najlepšie doskakujúcim hráčom v sezóne 2017/2018. Pokiaľ ide o mňa, neviem ako sa bude vyvíjať sezóna. S vedením klubu pre mňa riešime hosťovanie niekde v prvej lige, aby som mohol zbierať minúty. Nie je ešte isté kam, ale malo by to byť niekde v blízkosti Prievidze,“ uzavrel 192 centimetrov vysoký pivot.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia