Brodziansky zaujal v letnej lige NBA až v play-off

Publikované: 17.07.2018 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

Vladimír Brodziansky (Foto: archív (vb))

Každoročne sa nováčikovia a mladí hráči NBA predstavia v tzv. Summer League v Las Vegas. Tento rok sa medzi talenty dostal po dlhšom čase aj slovenský basketbalista.

Vladimír Brodziansky napodobnil Martina Rančíka, Richarda Leška či naturalizovaného Kyla Kurica, ktorí si zahrali v letnej lige v minulosti. Prievidžan obliekol dres Clevelandu Cavaliers, ale zo začiatku veľa príležitostí na palubovke nedostal. Najprv nastúpil v štyroch z piatich duelov. Priemerne dal 3 body a pripísal si jeden doskok. Najlepšie mu vyšlo stretnutie proti Indiane. V ňom bol na palubovke štrnásť minút, za ktoré si pripísal osem bodov a jeden doskok.

V drese Cavaliers zväčša dostávali priestor hráči, ktorí už sú v prvom tíme Clevelandu ako talentovaný turecký rozohrávač Cedi Osman, či Chorvát Ante Zizič. Tohtoročných nováčikov zas zastupovala osmička posledného draftu Collin Sexton.

V NBA neodohral ani jednu celú sezónu, bol dvakrát vážne zranený, aj tak podpísal zmluvu na 20 miliónov dolárov

Výborný výkon v semifinále

Práve s mladým rozohrávačom si slovenský basketbalista v záverečných bojoch letnej ligy najviac porozumel. Sexton využíval jeho clony po akciách pick’n’roll. Vo štvrťfinále proti Torontu nastúpil pivot na 17 minút z lavičky, keď si pripísal 6 bodov, 6 doskokov, blok a zisk. Cleveland zdolal Raptors 82:68.

Ešte lepší výkon absolventa univerzity TCU prišiel v semifinále proti Los Angeles Lakers. Pritom v prvom polčase odohral len dve minúty, ale v druhom prišli jeho chvíle. Za 21 minút nastrieľal 10 bodov, doskočil 6 lôpt, pripísal si asistenciu a blok. Pozitívne bolo, že dve minúty pred koncom základnej časti premenil dôležitú trojku. Jeho tím nakoniec prehral tesne 109:112 po predĺžení a nezahrá si finále. V ňom vyzve v noci kalifornský klub Memphis Grizzlies.

Pred rokom bol fenoménom NBA, mal podpísať megakontrakt, teraz je rád za minimálne peniaze

Vladimír Brodziansky (Foto: archív (vb))

Naživo ho sledoval Ivan Rudež

Prvé stretnutia Brodzianskeho sledoval priamo v Las Vegas aj tréner slovenskej reprezentácie Ivan Rudež, ktorý na letnej lige prednášal. „Na začiatku nedostal veľa šancí, lebo tam bol Ante Zizič, ktorý už má zmluvu s Cavaliers a potrebovali ho vidieť. Sledoval som však Vladove výkony. Výborne mu vyšiel zápas s Indianou. Play-off stretnutia som už nevidel. Je dobré, že Vlado mohol zažiť ako vyzerajú budúci hráči NBA a na aký level sa potrebuje dostať. Určite mu to pomôže.“

Podľa chorvátskeho kouča je teraz dôležité, aby sa dostal Brodziansky do tímu, kde bude pravidelne hrávať. „Bolo by dobré, keby začal možno v slabšej lige na Slovensku, v Česku niečo na medzileveli. Povedal som mu to všetkým svojím centrom. Čekovskému, Fusekovi aj Brodzianskemu, že musia ísť do tímu, kde budú mať garantované minúty. Pivot, ktorý sedí na lavičke, si ničí kariéru,“ dodal Rudež.

Okrem amerických hráčov však veľmi pozitívne zaujal Ukrajinec Sviatoslav Michaliuk. O ňom sa predbežne hovorí, že môže byť najväčším skokanom tohtoročného draftu. Lakers si vybrali dvadsaťjedenročného basketbalistu až v druhom kole zo 47. miesta. Na Summer League zaujal skvelými výkonmi. V semifinále nastrieľal 31 bodov, keď premenil 6 z 11 trojbodových pokusov a odborníci ho už prirovnali ku Klayovi Thompsonovi.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia