Mladé Slovenky dosiahli na ME prvú výhru, skvelá Kováčiková siahala na triple-double

Publikované: 08.07.2018 Autor: TASR, SITA Foto: fiba.com

Slovensko U20 - Švédsko U20, Nikola Kováčiková (15) (Foto: fiba.com)

Basketbalistky Slovenska do 20 rokov uspeli vo svojom druhom zápase na majstrovstvách Európy v maďarskom Šoprone. V nedeľu zdolali Švédsko po dramatickom priebehu 70:65. Líderkou SR bola Nikola Kováčiková, ktorej len tri asistencie chýbali k triple-double. Spolu zaznamenala 21 bodov, 10 doskokov a 7 asistencií.

Ďalšie stretnutie v B-skupine odohrajú mladé Slovenky v pondelok o 20.15 h proti rovesníčkam z Francúzska.

ME basketbalistiek do 20 rokov – B-skupina

Slovensko – Švédsko 70:65 (15:21, 17:12, 20:21, 18:11)
Slovensko: Kováčiková 21, Svetlíková 19, Belušová 7, Drobná 2, Gajdošová 0 (Balážová 9, Kozáková 5, Lelkes 2, Havranová a Tarkovičová 0)
Švédsko: Lundquistová 14, Haegerstrandová 12, Jengová 10, Uhrströmová 6, Bittarová 1 (Fredriksonová 6, Dahlová a Hahneová po 4, Gybergová a Sörensenová po 3, Hjernová 2, Ekerstedtová 0)
TH: 14/9 – 14/9, Fauly: 15 – 19, Trojky: 7 – 8, Rozhodovali: Jevtovič (Srb.), Pradová (Arg.), Kaludjerovič (Č. Hora)

Prvá štvrtina by sa dala charakterizovať ako bodový súboj Svetlíkovej s Haegerstrandovou. Pivotka slovenského výberu zaznamenala hneď v úvode šesť bodov za sebou, čo rezultovalo do vedenia po väčšinu prvej periódy. Potom však dala o sebe vedieť hráčka Švédska, desiatimi bodmi sa postarala o obrat. Slovenky totiž opäť upustili od svojho herného plánu, súperky pustili k útočným doskokom a prvú časť preto prehrali 15:21. V druhej perióde to bolo viac o bojovnosti, ako o basketbalovej kráse. Takýto vývoj však vyhovoval zverenkyniam trénera Juraja Suju, opätovne zvýšená aktivita totiž priniesla znižovanie manka. Do šatní sa napokon šlo za stavu 32:33 zo slovenského pohľadu.

Po prestávke boli sily vyrovnané, ako dobrý ťah sa ukázalo nasadenie Balážovej, ktorá bola pre svoj tím produktívna. Slovenky boli na niekoľko okamihov aj vo vedení, no Švédky premieňali strely, keď to bolo najviac potrebné. Aj preto išli do záverečnej štvrtiny za stavu 54:52 v ich prospech. Švédsko ponúklo Slovensku šancu na triumf a tím sa jej chopil. Výborná defenzíva, premieňanie striel v útoku rezultovali do získania šesťbodového náskoku. Ten sa snažili ich súperky v koncovke znížiť, ale víťazstvo si už Slovenky nenechali ujsť.

Hlasy:

Juraj Suja, tréner Slovenska: „Treba si uvedomiť, že v sobotu sme hrali proti družstvu, ktoré podľa nás získa medailu na tomto šampionáte. Nechcel by som povedať, že sme podali odlišný výkon, ale súper bol inej kvality, ako v sobotu. Aj v tom zápase sme odovzdali, čo sme mohli. Dnes sme uspeli vďaka doskoku v druhom polčase, bolo krásne vidieť, čo znamená obranný doskok. V prvom polčase mal švédsky tím 11 útočných doskokov, potom už len dva. Tým pádom sme vedeli založiť protiútok, ísť rýchlo dopredu a dokázali sme cez nich prejsť.“

Michaela Balážová, krídelníčka Slovenska: „Začali sme dobre, ale v prvom polčase nás preskákali, mali sme veľa strát, čo v podstate ovplyvnilo aj výsledok, že prvý polčas sme prehrali. V druhom polčase sme sa to snažili zmeniť, začali sme viac bojovať ako oni, čo si myslím, že sa nám podarilo, keďže sme vyhrali. Zlepšili sme doskok, zlepšili sme prechodovú fázu. Myslím si, že sme trochu eliminovali aj straty.“

Ďalší zápas B-skupiny: (zdroj: SITA)

Francúzsko – Taliansko 69:76 (20:17, 18:11, 17:23, 14:25)

A-skupina:
Srbsko – Nemecko 71:64 (20:15, 17:16, 22:15, 12:18)
Rusko – Slovinsko 71:84 (13:25, 18:24, 18:18, 22:17)

C-skupina:
Chorvátsko – Poľsko 84:87 (23:21, 15:25, 24:13, 22:28)
Lotyšsko – Maďarsko 51:66 (15:15, 9:16, 15:17, 12:18)

D-skupina:
Holandsko – Portugalsko 57:65 (15:25, 8:9, 12:16, 22:15)
Španielsko – Belgicko 77:32 (22:4, 21:7, 14:8, 20:13)

TASR Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

23 Brooklyn Nets 6/9 40,00%
24 Minnesota Timberwolves 6/9 40,00%