Dvadsiatka finišuje pred ME. Majerčák: Je to osobná vec každého, či ide reprezentovať alebo nie

Publikované: 06.07.2018 Autor: Tomáš Kotlárik Foto: fiba.com, basket.sk

Francúzsko - Slovensko, Blanc (96) vs. Majerčák (11) (Foto: fiba.com)

Budúci piatok začínajú v bulharskej Sofii majstrovstvá Európy B-divízie hráčov do 20 rokov. Snahou slovenských reprezentantov, vedených trénerom Ivanom Kurillom, bude vylepšiť 16. miesto z minuloročného šampionátu v Rumunsku. Jednou z najväčších opôr výberu bude rozohrávač Matej Majerčák.

Mladí Slováci začali s intenzívnou prípravou v polovici júna. Rozdelená bola do troch blokov. Prvý absolvovala reprezentácia v Spišskej Novej Vsi. Potom odohrala dve stretnutia so Srbskom, ktoré bude účastníkom európskeho šampionátu A-kategórie. Neskôr sa Slováci presunuli do Opavy, kde nastúpili v priebehu štyroch dní na tri súboje s domácim Českom. Naši zatiaľ všetky prípravné duely nezvládli. Záverečné sústredenie finišuje v týchto dňoch v Pezinku. Národný tím do 20 rokov si spestrí prípravu modelovanými zápasmi s reprezentačným tímom do 18 rokov, ktorý sa zase pripravuje na európsky šampionát B-kategórie v macedónskom Skopje.

Dvadsiatke chýbajú opory. Kouč Kurilla: Reprezentovať je výsada

SR U20 (Foto: Basket.sk)

Vysoké prehry v Srbsku

Osemnásťročný Matej Majerčák ukázal v prípravných zápasoch potenciál byť ťahúňom Kurillovho tímu. „Nepovažujem sa za najväčšieho lídra tímu, určite sme tam viacerí,“ povedal skromne na začiatok. V dvojzápase s favorizovanými Srbmi bol najlepším strelcom našich, keď zaznamenal 12, resp. 11 bodov. „V zápasoch v srbskom Vršaci sa ukázala obrovská kvalita domáceho tímu. Pre porovnanie, v kategórii U16 sme hrali proti Srbom vyrovnanú partiu. V kategórii U20 sme ale prehrali najskôr o vyše 60 bodov a v druhom dueli o viac ako 30. Srbský systém výchovy basketbalistov je na inej úrovni. Samozrejme, nemôžeme ale porovnávať našu prípravu s tou ich, pretože je to velikánsky rozdiel. Ak ide o zápasy s Čechmi, pozitívom bolo, že sme každým zápasom podávali kvalitnejší výkon. Hoci príprava ešte nie je na konci, prevládajú pozitívne pocity,“ rozrozprával sa rodák zo Spišskej Novej Vsi. Slovenská výprava by mala odcestovať do dejiska turnaja deň pred jeho začiatkom, teda 12. júla. Súpermi našich budú v skupine B najskôr Estónci (13. júla), potom Slovinci (14. júla), Bulhari (15. júla), Albánci (17. júla) a na záver Moldavci (18. júla).

Do Bulharska nepocestuje Mário Ihring (bez kontraktu), Marek Doležaj (Syracuse Univeristy) či Maroš Zelizňák (Jacksonville State University), ktorí uprednostnili individuálnu prípravu. „Sú to hráči, ktorí sa veľkou mierou podieľali na postupe do A-divízie. Je to osobná vec každého, či ide reprezentovať alebo nie. Boli by sme samozrejme šťastní, ak by boli s nami. Družstvo by bolo oveľa silnejšie a ambicióznejšie. Rozhodli sa tak, ako si myslia, že bude pre nich najlepšie. Podľa mňa nie je správne kritizovať chlapcov, ktorí sa vybrali americkou cestou. V zámorí budú štyri roky a je dôležité, aby sa tam na začiatok uchytili,“ odvetil Matej Majerčák.

Cieľom hrať v prvej osmičke

Úvodný duel odohrajú naši mladíci 13. júla proti Estónsku v hale Triaditza. „Myslím si, že skupina bude veľmi vyrovnaná. Estónsky basketbal každým rokom napreduje, na turnaji budú mať určite kvalitne zostavené družstvo. Slovinci sú seniorskí majstri Európy, takže ich mládežnícke tímy budú mať takisto najvyššie ciele. Dovolím si tvrdiť, že ašpirantom na postup do A-divízie bude domáce Bulharsko. Atmosféra v ich zápasoch bude určite skvelá. Moldavsko a Albánsko sú papieroví outsideri skupiny, určite ich však nemôžeme odpísať. Našou ambíciou je postúpiť zo skupiny a hrať v turnajovej časti o 1. až 8. miesto, čo by sa považovalo za úspech,“ priblížil Matej súperov v skupine i slovenské plány.

Voľné chvíle si hráči vypĺňajú rôznorodo. V týchto dňoch poväčšine sledovaním futbalových majstrovstiev sveta. „Radi si s chalanmi pozrieme v televízii zápasy. Občas si zájdeme niekde posedieť a podebatovať. Sme skvelá partia, každý s každým si dobre rozumie. Mojim izbovým parťákom je Dávid Javorský. Poznáme sa zo Spišskej Novej Vsi, kde sme spolu basketbalovo rástli,“ poznamenal Majerčák.

Matej v minulej sezóne pôsobil v tíme Spišiakov. Zmenilo sa niečo v jeho klubovej budúcnosti? „Je veľmi pravdepodobné, že ostanem v Spišskej. Ešte pred niekoľkými dňami to vyzeralo, že prestúpim do Českej republiky. Vo finálnej fáze sa to skomplikovalo,“ uzavrel.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK 03.07.2020 CBK CBK
STT STT 03.07.2020 LUC LUC
MBK MBK 03.07.2020 BKM BKM
YAKE YAKE 03.07.2020 STL STL