Komentár: Golden State majú šancu na najsilnejší tím v histórii NBA

Publikované: 04.07.2018 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

Golden State Warriors (Foto: TSN)

Pred nedávnom sme písali po zisku titulu Golden State o tom, že sa môžu zaradiť medzi nalepšie tímy novodobej histórie NBA. Nikto však nečakal, čo sa stane po sezóne.

Tým, že sa do tímu sám ponúkol DeMarcus Cousins, majú Warriors reálne asi najsilnejšiu zostavu zo všetkých slávnych tímov. Žiadny tím NBA nemal základnú päťku poskladanú z All Star hráčov. Je pravda, že spojenia hviezd tu už boli, ako keď prišli do Lakers za Kobem Bryantom so Shaqom O’Nealom Karl Malone s Garym Paytonom alebo neskôr Steve Nash s Dwightom Howardom za Kobem Bryantom s Pauom Gasolom. Väčšina z nich však už bola za zenitom výkonnosti na sklonku kariéry.

Cousins prichádza v úplne odlišnej situácii. Zostavuje sa síce po zranení achilovky, ale je na vrchole výkonnosti. Okrem toho má obrovskú motiváciu súperom ukázať ako sa mýlili. Sám zavolal generálnemu manažérovi Warriors Bobovi Myersovi potom ako nedostal ani jednu ponuku na novú zmluvu. Problémom je jeho povaha, ktorá mu už narobila množstvo problémov v Sacramente.

Šampióni z Golden State sa stávajú nedostihnuteľní, podpísali ďalšiu superhviezdu

V novodobej histórii by ste však ťažko hľadali hráča, ktorý bude mať 28 rokov a spravil takú výraznu zľavu. Treba len pripomenúť, že do zranenia dával priemerne 25 bodov, mal 13 doskokov a 5 asitencií, pričom premieňal trojbodové pokusy lepšie ako niektorí rozohrávči! Napriek jeho povesti sa hovoril, že mu Pelicans ponúknu päťročný kontrakt na 150 miliónov dolárov. Nie, že dostane 5,3 milióna USD na rok. Podobné peniaze zarábajú v profilige role players.

Odchovanec univerzity v Kentucky je však naplno rozhodnutý dokázať kritikom, že vie fungovať medzi šampiónmi. Ak sa mu to podarí, o rok určite zvýrazní svoju cenu. Obrovskou výhodou Warriors je, že všetkych ich hviezdy sú v najlepšom veku. Curry má 30, Kevin Durant 29 a Klay Thompson s Draymondom Greenom 28. K tomu pripíšme udržanie kľúčových náhradníkov Andreho Igoudalu so Shaunom Livingstonom a vychádza z toho znova najväčší favorit na titul. Prvýkrát v histórii sa stane, že sa v jednom drese stretne trojica hráčov, ktorá mala v predchádzajúcom ročníku priemer 25 bodov na zápas.

Ak ostanú Warriors zdraví, sotva ich niekto zastaví. Ani Lakers s LeBronom Jamesom a prípadnou posilou v podobe Kawhiho Leonarda nebudú mať toľko talentu.

Na mieste je aj kritika, ktorá poukazuje na fakt, že ostatné tímy majú proti Warriors minimálnu šancu. Je to pravda, ale tím z Oaklandu podobné spájanie nezačal. Prišli s tým ešte v Bostone pri spojení Garnett, Pierce, Allen a neskôr v Miami, kde sa dohodli kamaráti LeBron James, Dwyane Wade a Chris Bosh.

Medzi spomínanými tímami a Golden State je jeden veľký rozdiel. Warriors sa k silnému tímu dopracovali postupne a potrebných hráčov si najprv vydraftovali. Vybrali si splash brothers Stepha Curryho s Klayom Thompsonom a dali šancu podceňovanému Draymondovi Greenovi. Dokonca najprv ani nechyrovali o Durantovi, keď ponúkli predĺženie kontraktu Harrisonovi Barnseovi, pritom bol jednou z hlavných príčin prehry vo finále s Clevelandom v roku 2016, keď stratili vedenie 3:1 na zápasy. Barnes však dvadaťmiliónový kontrakt odmietol, odišiel do Dallasu a vtedy sa otvorila šanca na zisk Duranta. Do toho sa ozval dnes Cousins, ktorý sa sám ponúkol. Sotva by sa našiel v NBA generálny manažér, čo by na takúto šancu neprikývol.

Telefonát dominantného pivota svedčí aj o tom, aká klíma sa vytvorila v Oaklande. Na tom majú najväčšiu zásluhu dve mená. Jednou je tréner Steve Kerr, ktorý hráčom dáva veľký rešpekt a vzbudil v nich dôveru jedného k druhému a druhou je Steph Curry. V súčasnej NBA nenájdete pokornejšiu superhviezdu. Curry by mohol byť najlepším strelcom sezóny, pri svojich schopnostiach by mohol dávať aj 35 bodov na zápas, ale vždy mu ide o v prvom rade o tím. Aj preto mu nerobilo problém sa podeliť o postavenie s Durantom.

Warriors vyzerajú skvele, stále však môže nastať situácia, že to nedajú fyzicky, rozhodnú zranenia, alebo povaha Cousinsa, ktorý sa nezmieri s faktom, že prídu zápasy, v ktorých si vystrelí šesť striel namiesto 25.

V Oaklande takisto dobre vedia, že je to možno posledná šanca zaútočiť na titul v tejto zostave. O rok už len ťažko natlačia pod platový strop všetky svoje hviezdy. Zmluva končí Thompsonovi, Durant má hráčsku opciu a aj Cousins už nebude nikomu nič zľavovať.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia