Šampióni z Golden State sa stávajú nedostihnuteľní, podpísali ďalšiu superhviezdu

Publikované: 03.07.2018 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

DaMarcus Cousins (0), New Orleans Pelicans.jpg

To, čo spravili v novom tisícročí ako prví v Bostone, keď spojili trojicu superhviezd Ray Allen, Kevin Garnett, Paul Pierce a pokračovali v tom v Miami (spojenie LeBron James, Dwyane Wade a Chris Bosh v roku 2010), dokončujú Golden State Warriors.

Veľkí šampióni sú o dosť iní ako spomínané dva kluby, keď si podstatnú časť zostavu vychovali/vydraf­tovali sami. Tím si vybral oboch skvelých strelcov Stepha Curryho s Klayom Thompsonom v drafte a takisto zobral nechceného Draymonda Greena, ktorý sa vypracoval na najlepšieho univerzála v NBA. Nebyť odmietavého postoju Harrisona Barnesa k dvadsaťmiliónovej zmluve v roku 2016, tak by do klubu zrejme neprišiel ani Kevin Durant.

Barnes sa však zaťal, upísal sa Dallasu a Warriors zvažovali nové možnosti. Nakoniec sa im podarila najlepšia, aká mohla, keď pritiahli z Oklahomy Kevina Duranta. Výsledok je dobré známy. Príchodom skvelého strelca sa ich tím ešte viac zocelil a vyhral dva tituly po sebe. Celkovo ich má tri za štyri roky. Warriors sa zaradili medzi najslávnejšie dynastie v histórii NBA.

Špekulácie sa potvrdili, LeBron James sa dohodol s Lakers

Uprednostnil šancu na titul pred miliónmi

Čakalo sa, čo sa stane cez leto, keďže už teraz majú napasovaný platový strop. Vedenie tímu z Oaklandu však znova šokovalo všetkých. Nielenže predĺžilo kontrakt s Durantom (to sa očakávalo). Dvojnásobný MVP finále NBA predĺžil zmluvu o dve sezóny, v druhej má opciu.

Do toho prišlo v pondelok v noci ďalšie veľké meno. Golden State sa podarilo presvedčiť jedného z najlepších pivotov súčasnosti DeMarcusa Cousinsa. Ten sa mal pôvodne stretnúť len s vedením svojho klubu z New Orleans a takisto s Los Angeles Lakers, kde to vyzeralo na jeho spojenie s LeBronom Jamesom.

S Warriors podpísal ročnú zmluvu „len“ na 5,3 milióna dolárov. Pritom by inde dostal v pohode maximálny kontrakt, ktorý by sa pohyboval okolo stomiliónovej hranice. Zdá sa však, že prioritou pivota je zaútočiť na titul. Známy novinár Marc J. Spears povedal po telefonáte s Cousinsom, že center nedostal žiadnu konkrétnu ponuku od ostatných tímov ligy. V tej chvíli sa hviezdny hráč rozhodol zatelefonovať generálnemu manažérovi Warriors Bobovi Myersovi, ktorý bol z telefonátu šokovaný. Následne Cousins rozprával s Currym, Durantom, Greenom a podpísal kontrakt. Reakcia trojice znásobila jeho rozhodnutie.

Rudež: V auguste si s SBA sadneme a rozhodneme o mojej budúcnosti pri reprezentácii

Chce sa ukázať v lepšom svetle

Cousins spravil veľmi rozumný ťah aj z toho hľadiska, že sa chce vymaniť zo zlej povesti. Od začiatku kariéry v NBA ho sprevádzajú kontroverzné momenty, keď mal veľké problémy s trénermi aj spoluhráčmi v Sacramente. Kings ho napokon vymenili do New Orleans. Tam sa prekvapujúco osvedčil experiment s dvoma pivotmi. „Boogie“ ako obrovitého podkošového hráča volajú si hneď porozumel s hviezdnym Anthonym Davisom. Na konci sezóny si však pretrhol achilovku. Aj z toho dôvodu boli kluby pri ňom opatrnejšie.

Pre Warriors sa však otvárajú nové možnosti, ktoré pri ceste za titulmi nemali. Podobne dominantný pivot im v klube chýbal. Cousins má uctihodné štatistiky. V poslednej sezóne nastrieľal priemerne 25,2 bodov, pridal takmer 13 doskokov, 5,4 asistencie, 1,6 získanej lopty a 1,6 bloku na stretnutie.

Pre odchovanca univerzity v Kentucky to je veľká skúška toho, či sa zvládne správať v tíme šampiónov, keďže sa určite zmení jeho rola v zostave a nedostane toľko voľnosti a striel ako v predchádzajúcich pôsobiskách.

Otázne tiež ostáva, kedy sa Cousins dá dokopy po komplikovanom zranení. Achilovka sa zvyčajne hojí niekoľko mesiacov a niekedy sa rekonvalescencia natiahne na rok. Samotný pivot však verí, že stihne už tréningový kemp.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia