Navrátilci Lošonský s Jonesom a small ball rozhodli o úspechu Slovákov

Publikované: 01.07.2018 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko Foto: Vladimír Dorňák

Slovensko - Švajčiarsko, Lošonský (32) a Bachan (2) (Foto: Vladimír Dorňák)

Slovenskí basketbalisti si zlepšili náladu aspoň v poslednom zápase predkvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2021.

So Švajčiarskom si väčšinu zápasu držali náskok, ktorý si vypracovali v prvom polčase a napokon uspeli tesne 88:83. Výborný duel odohrali navrátilci do reprezentácie Pavol Lošonský s naturalizovaným Andreom Jonesom. Podkošový hráč dal 17 bodov, keď premenil šesť z ôsmich dvojbodových pokusov a pridal 8 doskokov. Americký rodák zas odohral svoj najlepší duel v slovenskom drese, keď nastrieľal 22 bodov, pridal 7 asistencií a 5 doskokov.

„Trošku to bolo ťažšie, lebo sme všetci nehrali dlho zápas, aj preto sme spravili viacero zbytočných chýb. Mali sme momenty, keď sme hrali super a takisto tam boli momenty, keď sme vyzerali akoby sme sa stretli prvýkrát. Celkovo sme však zápas kontrolovali a som rád, že sme vyhrali,“ vravel Lošonský, ktorého doplnil Jones.

„Hrali sme tvrdo. Chceli sme vyhrať pre fanúšikov, aj keď zápas už nič neriešil smerom k postupu. Snažili sme sa získať väčší rešpekt pre slovenský basketbal. Aj ja sám som hral ok, aj keď neteší ma úspešnosť mojej streľby.“

Torda: Liga by mala mať len osem klubov a mali by sme dať väčšiu šancu Slovákom

Slovensko - Švajčiarsko, basketbalisti Slovenska (Foto: Vladimír Dorňák)
Slovensko - Švajčiarsko, Mário Ihring (4) (Foto: Vladimír Dorňák)

Pozornejšia hra bez strát

Dôležitým aspektom bolo, že slovenskí basketbalisti hrali pozornejšie ako v predchádzajúcich zápasoch kvalifikácie. Stratili len dve lopty! Pričom prvý rozohrávač Mário Ihring dal 12 bodov, pripísal si 7 asistencií a 4 doskoky. Dobrú hru rozohrávačov využíval aj kapitán Richard Körner, ktorý dal 18 bodov a mal 6 doskokov. „Boli sme takticky dobre pripravení. To, čo hrali Švajčiari doteraz v kvalifikácii, sme ubránili, keď sme im nepovolili akcie pick’n’roll, aj keď dobre sa adaptovali a padali im trojky,“ hovoril skúsený podkošový hráč. Körner chytil rýchlo tri fauly, ale postupne sa zlepšil v obrane a do konca zápasu už nefauloval.

„Veľmi som sa zľakol, lebo taký istý scenár bol aj vo Švajčiarsku, kde som hral dobrý zápas a zastavili ma fauly. Dnes ma tréner nechal trochu vychladnúť a povedal mi, že mám v druhom polčase ukázať odolnosť a nerobiť somariny. Myslím si, že som si to postrážil.“

Černický: V osemnástke musíme nastaviť všetko od rozohrávky po prechodovú fázu

Slovensko - Švajčiarsko, Andre Jones (21) (Foto: Vladimír Dorňák)
Slovensko - Švajčiarsko, v hľadisku aj Sýkora a Gavel (Foto: Vladimír Dorňák)

Rýchla hra bez klasického pivota

Ako kľúčový moment zápasu sa ukázalo použitie tzv. small ball, keď Slováci hrali bez klasického pivota s pohyblivými hráčmi. Tréner Ivan Rudež to využil v tretej štvrtine. Jeho tím natiahol náskok na jedenásť bodov a takisto sa mu to oplatilo v závere stretnutia, keď si náš tím ustrážil tesný náskok. Víťazstvo sledoval v hľadisku aj niekdajší reprezentant a jeden z najlepších basketbalistov slovenskej histórie Anton Gavel.

„Bolo to niečo nové. S Rišom sa mi hralo veľmi dobre. Mohli sme si preberať hráčov. Mali sme viacero možností ako vyriešiť obranu. Myslím si, že to na nich aj fungovalo. Boli sme pohyblivejší a do budúcnosti to môže byť zbraň, ktorú môžeme použiť,“ vravel Lošonský.

„Ani Švajčiari nemajú klasického pivota. Hrali s dvoma štvorkami. Aj oni hrali small ball, ale my sme boli rýchlejší,“ hovoril Körner.

Slovensko - Švajčiarsko, Richard Körner (20) (Foto: Vladimír Dorňák)
Slovensko - Švajčiarsko, Michal Čekovský (17) (Foto: Vladimír Dorňák)

Körner: Bohužiaľ forma prišla neskoro

Slovenskí basketbalisti mali v predkavalifikácii viacero dobrých momentov. Proti Macedóncom hrali doma výborný druhý polčas a vo Švajčiarsku zas tri štvrtiny, ale na výhru to nestačilo. Tá prišla až ná záver.

Potrebovali sme získať istotu. Máme v tíme strašne veľa mladých hráčov, ktorým chýbajú skúsenosti z podobne ťažkých zápasov. Ani v Macedónsku ani vo Švajčiarsku sme nehrali zle, ale robili sme nováčikovské chyby a súperi nám ušli. Preto je škoda, že predkvalifikácia končí už teraz. Bohužiaľ sme načasovali formu neskoro. Do budúcna je tu veľký potenciál. Môžeme ísť len hore. Bol by som rád, keby pri tíme pokračoval tréner Rudež. Priniesol nový vietor, ukázal nám nové veci. Pracoval s nami na individuálnych veciach,“ zakončil kapitán slovenského tímu Richard Körner.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia