Koniec jednej éry. Klubová legenda Chrjapa odchádza po 13 sezónach z CSKA Moskva

Publikované: 26.06.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: cskabasket.com

Viktor Chrjapa (Foto: cskabasket.com)

Ruský basketbalista Viktor Chrjapa odohral vo svojej bohatej kariére mnoho vynikajúcich zápasov, ale jeden bude medzi nimi navždy vyčnievať. Reč je o finálovom stretnutí, ktoré moskovský klub dotiahol do víťazného konca vďaka Chrajpovej strele znamenajúcej päť nadstavených minút. Ak by podkošový hráč neposlal loptu do koša, CSKA by euroligovú sezónu 2015/16 nezakončilo ziskom trofeje.

Včera prišla z Moskvy správa, že spojenie CSKA s Viktorom Chrjapom sa po trinásťročnej spolupráci končí. V tejto chvíli nie je vôbec jasné, či Rus, ktorý odohral v armádnom drese rekordných 611 duelov, bude pokračovať vo svojej hráčskej kariére v inom klube.

Je ozaj nesmierne ťažké povedať dovidenia človeku ako je Viktor. Nestal sa legendou len ako hráč, ale aj ako človek. Je doslova kapitolou v histórii CSKA. Spoluhráči a fanúšikovia ho vždy milovali a jeho protihráči rešpektovali. Vďaka schopnostiam a porozumeniu hre sa z neho stal jeden z najlepších ruských a európskych basketbalistov v moderných dejinách,“ poznamenal na adresu Viktora Chrjapu prezident CSKA Moskva Andrej Vatutin.

„Mám v tejto chvíli pocit, že nastal čas, aby si stanovil nové ciele, prípadne vyskúšal novú pozíciu trénera či manažéra. Ak však Viktor vyhodnotí situáciu tak, že ešte bude chcieť hrať za iný klub, my ho budeme podporovať a zaželáme mu veľa zdravia a šťastia. Viktor spravil pre CSKA tak veľa, že budeme rešpektovať akékoľvek jeho rozhodnutie. Ak sa rozhodne pre návrat, v klube pre neho bude pripravená pozícia,“ dodal prvý muž CSKA.

Chrjapa nastúpil za CSKA Moskva v trinástich sezónach, no medzitým stihol angažmán v NBA, kde odohral 143 zápasov za Portland a Chicago. Do hlavného mesta Ruska prišiel späť na začiatku kalendárneho roku 2008 a v tej istej sezóne získal s klubom svoju prvú euroligovú trofej. Druhú pridal v spomínanom roku 2016 už ako kapitán mužstva.

Moje pôsobenie v CSKA sa skladá z dvoch častí. Preto by som v prvom rade chcel poďakovať Sergejovi Kuščenkovi, ktorý ma priviedol zo Saratova a dal mi tú možnosť, aby som hájil farby CSKA. Potom, keď som sa vrátil z NBA, ma veľmi podporoval Andrej Vatutin, vďaka ktorému sa mi podarilo odohrať pamätných jedenásť sezón v tíme. Počas tohto obdobia som mal možnosť pracovať so skvelými hráčmi a trénermi. Zabralo by mi veľa času, ak by som ich mal všetkých menovať. Všetci si zaslúžia moju vďaku,“ povedal Chrjapa pre oficiálnu stránku Moskovčanov.

Z individuálneho hľadiska odohral Rus najlepšie sezónu 2012/13, keď pod košom tvoril skvelú podkošovú dvojicu so Srbom Nenadom Krstičom. Obaja sa v rámci Index ratingu umiestnili v prvej päťke Euroligy. „V neposlednom rade by som sa chcel poďakovať našim fanúšikom, ktorí nás celé tie roky podporovali doma aj na cestách. V Eurolige robili spolu s nami dlhé cesty, aby boli na Final Four. Vždy budem spomínať na ich podporu,“ vyznal sa ruský basketbalista, ktorý na začiatku augusta oslávi 36. narodeniny.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia