Le Mans je novým francúzskym majstrom, medzi gratulantmi bol aj LeBron James

Publikované: 25.06.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: msb.fr

Le Mans Sarthe Basket 2017/18 (Foto: msb.fr)

V lete 2015 vstúpil na francúzsku scénu klub AS Monako, ktorý sa hneď v prvej sezóne umiestnil na prvom mieste v základnej časti LNB Pro A. Rovnaká vec sa mu podarila v minulej sezóne a taktiež v tejto. Tri roky po sebe skončili Monačania na čele ligy, zo 102 zápasov vyhrali 82, čo je vynikajúca úspešnosť.

Počas troch rokov to však monacký klub nedokázal v play-off ani raz dotiahnuť do konca. Najprv vypadol v semifinále, vlani šokujúco už v prvom kole a teraz neuspel vo finále, kde v rozhodujúcom piatom dueli siahal na majstrovskú trofej, ale napokon na domácej pôde prehral s Le Mans 74:76. Pre Le Mans, tretí tím po základnej časti, to je celkovo piaty titul v klubovej histórii. Tentokrát to je celkom určite prekvapivý titul, ale zároveň zaslúžený a vydretý. Mužstvo, ktoré z pozície hlavného trénera viedol Eric Bartecheky, ukázalo silu v kľúčových momentoch play-off. Vo vyraďovačke odohralo maximálny počet 13 zápasov, keď v prvom kole prešlo cez ASVEL (2:1) a v semifinále cez druhý Štrasburg (3:2). Tak ako vo finále, aj v sérii proti alsaskému tímu zvládlo Le Mans piaty duel na palubovke súpera, čo značí o vnútornej sile nového francúzskeho šampióna.

Prestížnu cenu MVP pre najužitočnejšieho hráča finálovej série získal 33-ročný power forward Romeo Travis zo Spojených štátov, ktorému po finálovom triumfe gratuloval jeho dobrý kamarát a spoluhráč zo St. Vincent–St. Mary High School LeBron James. Hviezdny basketbalista Clevelandu Cavaliers gratuloval Travisovi, s ktorým sa každé leto pripravuje na novú sezónu, prostredníctvom Instagramu. Romeo Travis sa na rozdiel od Jamesa nedokázal prepracovať do NBA, a tak sa po štúdiu na univerzite v Akrone rozhodol pre európske angažmány. Zahral si v Nemecku, Chorvátsku, Taliansku, Rusku či Francúzsku. „Vždy bol pre mňa človekom, ktorý ma veľmi inšpiroval a naučil ma ísť smerom napred. Má pre mňa nevyčísliteľnú hodnotu. Sila nášho kamarátstva a naša vzájomná lojalita zo mňa spravila muža, ktorým som dnes,“ povedal o svojom kamarátovi Romeo Travis v nedávnom rozhovore pre denník L’Équipe.

French League Champion and Finals MVP!! Proud as hell of my brother @rometrav!! #JustAnotherKid­FromAkron #FabFive

Príspevok, ktorý zdieľa LeBron James (@kingjames), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018–06–24T21:20:56+0­0:00“>24 Jún 2018 o 2:20 PDT</time>

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia