Strelci, doskakovači, blokári. Do NBA sa valí vlna talentovaných podkošových hráčov

Publikované: 20.06.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: sportsday.dallasnews.com

Deandre Ayton, Mohamed Bamba, Marvin Bagley III (Foto: sportsday.dallasnews.com)

Zajtra sa v brooklynskom Barclays Center koná draft do NBA a podľa odborníkov spoza oceánu by mal byť nabitý talentovanými podkošovými hráčmi. Ak sa potvrdia predpovede vybraných skautov a manažérov, v prvej sedmičke by sa malo objaviť až päť podkošových basketbalistov, čo sa rozhodne nedeje každý rok. V tomto texte sa budeme venovať práve spomínanej pätici.

Deandre Ayton (Arizona Wildcats) 19 rokov, 216 cm, 118 kg

Tento borec z Bahám by sa mal stať jednotkou tohtoročného draftu už len kvôli fyzickému fondu. Napriek svojej výške je doisť pohyblivý a skauti sú presvedčení aj o jeho technickej stránke: nemá problém s driblingom, dokáže dobre prihrávať a má aj streľbu, vďaka ktorej je nebezpečný pod košom aj z diaľky. Na univerzitných palubovkách strávil rok a dokázal v priemere na zápas zaznamenať viac než 20 bodov a 10 doskočených lôpt. Keďže hrával na univerzite v Arizone, pre fanúšikov by to znamenalo veľa, ak by si ho vybral domáci tím Phoenix Suns, ktorý spustí celý draft svojou prvou voľbou. Nikto v tomto ročníku vraj nemá väčší potenciál stať sa hviezdou a lídrom tímu.

Mohamed Bamba (Texas Longhorns) 20 rokov, 216 cm, 102 kg

Rodák z Harlemu je jedným z najobľúbenejších hráčov v tomto ročníku, pretože jeho telo je veľkým prísľubom do budúcnosti. Je síce krehkejší ako ostatní pivotmani, ale rozpätie paží 240 cm nepotrebuje ďalší komentár. Keď príde do NBA, v tomto smere nebude mať konkurenciu. Vďaka svojim dlhým pažiam patril na univerzite medzi najlepších blokárov a toto by mohol plynulo preniesť aj do profiligy. Mužstvá sa na neho pozerajú v prvom rade ako na výborného obrancu, ktorý však má potenciál kontinuálne zlepšovať svoju útočnú hru. Bude to ale beh na dlhú trať, a preto od Bambu nemožno očakávať veľké veci hneď v prvej sezóne.

Marvin Bagley III (Duke Blue Devils) 19 rokov, 211 cm, 107 kg

Spomedzi tejto pätice pivotov je Bagley zrejme najnadanejší smerom do útoku, kde ide tvrdo za každým košom. Má nesmierny drive a po nepremenenom prvom pokuse naďalej bojuje o doskok a druhú príležitosť. Pri jeho mene sa rozpráva o slabšom defenzívnom prínose, chcelo by to od neho viac zablokovaných pokusov či získaných lôpt. Aj napriek tomu patrí Begley medzi top hráčov v tomto ročníku a má šancu byť vybraný do tretieho miesta. Veľkým plusom je fakt, že na rozdiel od moderných pivotov nie je odkázaný na pomoc svojich spoluhráčov, keď chce ohroziť kôš. Príležitosť si vie vypracovať sám.

Jaren Jackson Jr. (Michigan State Spartans) 18 rokov, 211 cm, 107 kg

Ak máte pocit, že ste meno Jaren Jackson už niekedy počuli, tušíte správne. V roku 1999 bol totiž členom tímu Spurs, ktorý vyhral majstrovský titul. Jackson bol kľúčovým hráčom, ktorý prichádzal ako šiesty muž z lavičky kvôli trojkám a defenzívnemu prínosu. Jeho syn je z herného hľadiska úplne totožný, akurát že je o 18 centimetrov vyšší, a preto dokáže tieto veci predvádzať z podkošovej pozície. Charakteristickým prvkom je v podaní juniora schopnosť brániť hráčov na všetkých piatich postoch, čo je neuveriteľný bonus pre klub, do ktorého sa dostane. Basketbal má v krvi, po otcovi zdedil pracovitosť.

Wendell Carter (Duke Blue Devils) 19 rokov, 208 cm, 117 kg

Tento basketbalista je síce nižší ako klasickí podkošoví hráči, ale dokonale to vyvažuje skvelou dynamikou v nohách. Skauti vyzdvihujú jeho basketbalové IQ a schopnosť byť rovnako platný na oboch koncoch palubovky. Zároveň je to príkladný pracant, ktorého majú spoluhráči radi a v kolektíve je obľúbený. To nie je vždy samozrejmosťou. Keď sa dostane do NBA, bude musieť tvrdo zapracovať na svojej technike, ale to je vec, ktorá je napraviteľná a časom môže Carter prísť do cieľa. Rovnako ako Bagley mal šťastie v tom, že ostatnú sezónu mohol stráviť pod vedením skúseného Coacha K na univerzite Duke.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 73:32
11.07.2020
RIM RIM
BNB BNB 57:62
11.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC