Barcelona si ani tento rok nezahrá vo finále, o titul zabojuje motivovaná Baskonia

Publikované: 12.06.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: mundodeportivo.com

FC Barcelona 2017/18 (Foto: mundodeportivo.com)

Vyzerá to tak, že v katalánskom tíme FC Barcelona bude rušné leto. Mužstvo sa druhý rok po sebe nedokázalo v Eurolige prebojovať ani do play-off. To by sa ešte dalo ospravedlniť, najmä ak vezmeme do úvahy narastajúcu kvalitu niektorých európskych tímov. Čo je však horšie, Barcelončania sa druhý rok po sebe nepredstavia vo finále domácej ligovej súťaže. A to už začína byť problém.

Katalánci prehrali v základnej časti o jeden zápas viac ako Baskonia, čo ich odsunulo na tretie miesto. Druhí Baskovia teda mali v úvodných dvoch stretnutiach výhodu domáceho prostredia. Tú využili naplno a po víťazstvách 86:61 a 85:79 šli do vedenia 2:0 na zápasy. V treťom meraní síl uspela Barcelona po výsledku 67:65, avšak vo štvrtom, ktorý sa konal v nedeľu, prehrala 82:88 po predĺžení a sezóna sa pre ňu skončila. Baskonia triumfovala 3:1 na zápasy a postúpila do finále. Vedenie katalánskeho klubu teda musí v lete nejakým spôsobom zareagovať, pretože športové výkony FCB by sa dali opísať slovným spojením voľný pád.

Klubová legenda Juan Carlos Navarro, ktorý inak zajtra oslávi 38. narodeniny, bude hrať aj v nasledujúcej sezóne. „Chcem odohrať ešte jednu sezónu. Nerád by som dal basketbalu zbohom touto prehrou. Navyše v Eurolige hráme v posledných rokoch výrazne pod naše možnosti. Túžil by som preto hrať v tíme, ktorý bude konkurencieschop­ný,“ skonštatoval Navarro v rozhovore pre Mundo Deportivo. „V tejto sezóne sme síce vyhrali Copa del Rey, čo je určite cenná trofej, ale v Európe musíme byť lepší. Skrátka nemôžeme pokračovať v tom, čo sme predvádzali doteraz,“ vyhlásil skúsený rozohrávač.

Podľa posledných správ majú Katalánci vo výhľade dve kvalitné posily. Do tímu by mali v lete pribudnúť Brad Wanamaker a Kevin Pangos. Druhý menovaný odohral dve výborné sezóny v drese Žalgirisu Kaunas, s ktorým sa prebojoval až do euroligového Final Four. Spolu s ním by mohol prísť do Barcelony aj jeho tréner Šarunas Jasikevičius. Bude to ale závisieť od toho, či sa vedenie FCB dohodne na ďalšej spolupráci so súčasným koučom Svetislavom Pešičom. Šef klubu Bartomeu má podľa španielskych novinárov záujem o to, aby skúsený Srb pokračoval.

Pešič sa mal údajne pred tretím semifinálovým stretnutím proti Baskonii vyjadriť taktiež na margo svojho potenciálneho nástupcu. „Ak príde Jasikevičius do Barcelony, bude to len preto, aby mi tu robil tretieho asistenta.“ Je dobre známe, že títo dvaja spolu už dlhší čas nevychádzajú v dobrom. Keď Litovčan v roku 2003 odišiel z Barcelony, uviedol ako hlavný dôvod trénera Svetislava Pešiča. Ten to však odmieta a zdôrazňuje, že hlavou príčinou v tom čase boli finančné problémy.

Diametrálne odlišná nálada je v tejto chvíli v meste Vitoria-Gasteiz, kde sídli klub Saski Baskonia, ktorý v súboji o titul vyzve úradujúceho európskeho šampióna Real Madrid. Baskovia naposledy vyhrali španielsky titul v sezóne 2009/10 a najväčšmi sa o to zaslúžil brazílsky pivotman Tiago Splitter, ktorý dostal cenu pre MVP finálovej série a následne odišiel do klubu NBA San Antonio Spurs. Tentokrát si najväčšiu pozornosť v rámci tímu vyslúžil tréner Pedro Martínez, ktorý prebral mužstvo po nevydarenom štarte do sezóny.

V jeho prípade je postup do finále veľmi zaujímavé záležitosť, v minulej sezóne totiž Pedro Martínez vyhral španielsky titul s Valenciou. Tento rok sa do finále dostal s Baskoniou. V tomto kontexte treba povedať, že Martínez sa stal len druhým koučom v dejinách ligovej súťaže, ktorému sa podarilo dva roky postúpiť do finále s iným tímom. Ako prvý dokázal takúto vec Aíto Reneses v rokoch 1985 a 1986. Ten však ani v jednom prípade nezvíťazil. A navyše v jednom prípade koučoval Barcelonu. Martínezovi sa podarilo kvalifikovať sa do finále aj napriek tomu, že netrénoval jeden z dvoch „veľkých“ tímov Real Madrid či Barcelonu.

Ak by vyhral titul aj v druhej sezóne po sebe, zapísal by sa do dejín španielskeho basketbalu. „Dúfam, že vyhráme aj tentokrát. Bude to však nesmierne náročné, pretože Madrid má fantastický tím. My sa budeme v prvom rade snažiť fyzicky zregenerovať, lebo semifinále bolo tvrdé. Vyhrať nad Realom bude ťažké, ale niečo podobné som si hovoril aj minulý rok… Máme šancu a pokúsime sa ju využiť,“ povedal po štvrtom semifinále Pedro Martínez.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK