NBA rieši otázku, či povoliť alebo nepovoliť marihuanu

Publikované: 11.06.2018 Autor: Karolína Vrabcová

Matt Barnes (Foto: bleacher report)

Finále NBA sa dohralo len pred pár dňami, ale ešte pred jeho začiatkom rozvíril diskusiu Matt Barnes. Minuloročný šampión s Golden State Warriors v rozhovore pre britskú stanicu BBC povedal, že pred zápasom zvykol fajčiť marihuanu. A údajne nie je jediný. Pravidlá najlepšej basketbalovej ligy sveta však užívanie tejto látky nepovoľujú.

„Fajčil som marihuanu šesť hodín pred zápasom. Ráno sme mali rozcvičku, potom som prišiel domov, dal si jointa, pospal si, išiel do sprchy, najedol sa a išiel som hrať.“ Tak opísal svoj predzápasový rituál Barnes, ktorý ho využíval aj počas minuloročného finále medzi Golden State Warriors a Clevelandom Cavaliers. Tím okolo Stephena Curryho napokon triumfoval 4:1 a Barnes po zisku premiérového titulu v júni ukončil kariéru.

Tridsaťosemročný rodák zo Santa Clary v Kalifornii navyše prezradil aj to, že užívanie drogy je v NBA rozšírené napriek tomu, že pravidlá to nepovoľujú. Prichytenému hráčovi hrozí dokonca suspendácia. Barnes sa o užívaní marihuany radil s jeho trénerom a sedemnásobným šampiónom NBA Stevom Kerrom. Aj on v minulosti využíval túto omamnú látku na zmiernenie chronickej bolesti chrbta.

Môžu byť hráči Golden State najsilnejšou dynastiou v histórii NBA?

Nevyužívajú ju len hráči

O Barnesovi je známe, že marihuanu fajčil už od svojich 14 rokov. Priznať si však, že je závislý, odmieta. V NBA odohral 14 sezón a vystriedal 7 tímov. „Trávu“ využíval najmä proti bolesti, aby sa uvoľnil a pomáhala mu aj so spánkom. „Prinášala pokoj mojej mysli,“ hovoril.

Niekdajší krídelník Sacramenta či Los Angeles Lakers nie je rozhodne jediný, kto sa v NBA priatelí s marihuanov. Viacerí basketbalisti sa prihlásili k fajčeniu tejto drogy. Bývalý pivot Kenyon Martin v apríli priznal, že až 85 percent hráčov užívalo marihuanu počas kariéry. Niekdajší Barnesov tímový spoluhráč z Warriors – Al Harrington – dokonca pokračoval v styku s drogou aj po kariére, keď založil spoločnosť, ktorá využíva marihuanu na lekárske účely.

Harrington, ktorý do roku 2014 v NBA strávil dlhých 16 sezón povedal, že si prvý joint dal pred zápasom Warriors v roku 2007. Neskôr návykovú látku užíval sedem rokov v mimosezónnom období. Gélové kapsule a krémy s obsahom marihuany využíval medzi stretnutiami, aby sa zbavil bolesti. „Dokonca aj tréneri a majitelia klubov ju používajú. V každom tíme, kde som hral bolo aspoň päť fajčiarov a neraz prišli na zápas pod jej vplyvom,“ vyhlásil bývalý pivot.

Tridsaťosemročný rodák z Orangu v New Jersey sa k marihuane uchýlil v roku 2012 po operácii kolena, keď si všimol jej účinky na relatívny zelený očný zákal. Harrington je veľký zástanca tejto drogy, čo sa týka jej prospešných účinkov na zdravie. Tvrdí, že nie je správne, aby liga hráčom zakazovala jej užívanie v štátoch USA, kde je legálna. „Prečo žijú v rozdielnych podmienkach než ľudia, ktorí sa prídu na nich pozrieť?“ Zároveň verí, že vedľajšie účinky marihuany sú menej škodlivé než u protizápalových tabletiek, ktoré Harrington užíval od 19 rokov, pokým pred ôsmimi rokmi neobjavil zelenú drogu. „Nebol som závislý na opiátoch. Kto však vie, čo spôsobovali môjmu telu?“ Pre lepší prehľad, Americký inštitút proti drogovej závislosti tvrdí, že každý deň zomrie v USA viac než 115 ľudí na predávkovanie opiátmi.

Hrozila mu amputácia nohy, teraz má vo finále NBA takmer stopercentnú streľbu

Al Harrington (Foto: uninterruped)

Zákon sa v jednotlivých štátoch líši

Na národnej úrovni je prechovávanie, používanie, nákup, predaj a pestovanie marihuany v USA ilegálne. V 29 štátoch však prijali legislatívu, ktorá povoľuje lekárske užívanie drogy a deväť z nich dokonca aj na rekreačné použitie. Správa potravín a liečív (FDA), vládna agentúra USA zodpovedná za reguláciu drog, neschválila marihuanu ako bezpečnú a efektívnu na akákoľvek použitie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ju dopĺňa tvrdením, že vedľajšie účinky tejto omamnej látky zahŕňajú poruchy učenia, pamäte, pozornosti a koordinácie rovnako aj návykovosť u chronických užívateľov. V roku 2017 však uviedla, že nepsychoaktívna zložka marihuany nepreukázala návykový potenciál ani deformujúce dôsledky.

Vedia ako sa vyhnúť odhaleniu

Vedenie súťaže v spolupráci s hráčskou asociáciou (NBAPA) vytvorili protidrogový program a marihuana je na ich zozname zakázaných látok. Každý hráč sa počas roka podrobí deviatim neohláseným drogovým testom. Ak je basketbalistov test pozitívny, čaká ho liečba a konzultačný program. To znamená, že hráč je počas troch mesiacov každý týždeň podrobený drogovým testom, až kým sa nepreukáže jeho očista. BBC sa obrátili na NBA s otázkou, koľko hráčov prešlo podobným programom v sezóne 2016/2017, ale kolektívna zmluva zverejňovanie týchto informácií nepovoľuje.

Ak hráča nachytajú s drogou v tele druhýkrát, dostáva pokutu 25 000 amerických dolárov. Pre nepoučiteľných, ktorí neprejdú testom ani na tretíkrát, má NBA pripravený päť zápasový dištanc. Barnes užíval marihuanu vo veľkej miere, napriek tomu neprešiel spomínaným testom len dvakrát. Najskôr v roku 2007 ešte ako hráč Golden State Warriors, neskôr o sedem rokov neskôr, keď obliekal dres Los Angeles Clippers. Postupom času sa jeho strach z odhalenia stratil, keď sa mu podarilo lepšie spoznať testovací systém. „Pochopil som koľko môžem vyfajčiť, aby som pred ďalšou skúškou dostal látku z tela von. Každý, od nováčika až po špičkových hráčov, užíva marihuanu. Ak dokážeme stále robiť našu prácu, nemali by sme za to byť penalizovaní,“ tvrdí Barnes. Harrington sa takisto naučil, ako „vybabrať“ so systémom, ale neskôr takmer dúfal, aby ho prichytili. Aspoň by získal platformu na diskusiu o celom probléme. Dokonca tvrdí, že ak by mohol trávu užívať voľne, jeho kariéra by sa predĺžila o dva či tri roky.

Čo na to predstavitelia NBA?

Na začiatku roka Svetová antidopingová agentúra (WADA) stiahla zo zoznamu zakázaných látok jednu z aktívnych zložiek marihuany. Tú, ktorá sa spájala s jej prospešnými lekárskymi účinkami. NBA však reagovala tým, že celý problém predebatovali za zatvorenými dverami, čo sa nepáčilo najmä Harringtonovi. „Povolenie lekárskej zložky prelomí bariéru a neskôr dôjde k povoleniu aj psychoaktívnej časti marihuany. Je to však akýsi slon v miestnosti. Ľudia nechcú vidieť hráčov sedieť v šatni, fajčiť trávu a potom vyjsť na palubovku ,zhúlení‘.“

Bývalý komisár súťaže David Stern, ktorý NBA riadil do roku 2014, je za povolenie marihuany. „Momentálne som v bode, v ktorom si osobne myslím, že by pravdepodobne mala byť stiahnutá z listu zakázaných látok.“ Stanovisko ohľadom celého problému so zelenou rastlinou poskytol BBC viceprezident súťaže Mike Bass. „Zatiaľ čo komisár Adam Silver povedal, že máme záujem lepšie porozumieť bezpečnosti a účinnosti užívania lekárskej marihuany, náš postoj sa voči jej rekreačnému použitiu nemení.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

IND IND 62:76
15.08.2018
WAS WAS
LVA LVA 85:72
15.08.2018
NYL NYL
DAL DAL 17.08.2018 LVA LVA
CON CON 17.08.2018 MIN MIN
SEA SEA 17.08.2018 NYL NYL
PHO PHO 17.08.2018 ATL ATL
WAS WAS 17.08.2018 LAS LAS

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Seattle Storm 23/9 71,88%
2 Atlanta Dream 22/10 68,75%
3 Washington Mystics 20/11 64,52%
4 Connecticut Sun 19/13 59,38%
5 Los Angeles Sparks 19/13 59,38%
6 Phoenix Mercury 18/14 56,25%
7 Minnesota Lynx 18/14 56,25%
8 Las Vegas Aces 14/17 45,16%
9 Dallas Wings 14/18 43,75%
10 Chicago Sky 12/20 37,50%
11 New York Liberty 7/25 21,88%
12 Indiana Fever 5/27 15,63%