NBA si vyskúšal ako hráč, vráti sa do nej ako tréner? Jasikevičius sa môže stať koučom Toronta

Publikované: 08.06.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: SITA/AP

Šarunas Jasikevičius (Foto: SITA/AP)

Jednou z najvýraznejších udalostí basketbalovej sezóny 2017/18 je celkom určite postup litovského klubu Žalgiris Kaunas na záverečný turnaj Final Four v Eurolige. Tu sa napokon podarilo mužstvu vybojovať tretie miesto po senzačnej výhre nad CSKA Moskva.

Za strojcu tohto obrovského úspechu je právom považovaný bývalý výborný rozohrávač Šarunas Jasikevičius, ktorý od januára 2016 vedie litovský klub z pozície hlavného kouča. Bolo nad slnko jasnejšie, že po postupe Žalgirisu do Final Four sa o služby 42-ročného trénera začnú zaujímať popredné európske kluby. V tejto chvíli sa najviac hovorí o CSKA Moskva a FC Barcelona. Do hry však vstúpil aj tím z NBA Toronto Raptors, ktorý už stihol Jasikevičiusa osloviť. Ako prvý o tom informoval na Twitteri najlepší spravodajca v rámci NBA Adrian Wojnarowski. Litovčan absolvoval tzv. interview s generálnym manažérom Raptors Masaiom Ujirim, ktorý pricestoval do Litvy. V tejto chvíli sa totiž Žalgiris pripravuje na finálovú sériu proti svojmu rivalovi Lietuvos Rytas, kde Jasikevičius začínal ako hráč.

Interview s potenciálnym trénerom je v NBA bežná prax a zainteresované strany takýmto spôsobom k sebe hľadajú cestu. Pre Európanov je však samotný pojem „interview“ dosť často mätúci. Legendárnu hlášku má na svedomí deväťnásobný euroligový víťaz Željko Obradovič, ktorého sa pred piatimi rokmi pýtali na záujem zo strany klubov NBA. „Bol tu nejaký záujem. Viem o tom, že dva tímy oslovili agentov a mali záujem o nejaké interview. Povedal som im, že interview dávam novinárom. Ak so mnou chcete hovoriť, tak v prvom rade musíte prísť sem. V druhom rade ak ma niekto chce, tak o mne všetko vie. O čom by sme sa mali rozprávať? Či som pripravený a či poznám svoju robotu? Je to veľmi čudné,“ povedal srbský kouč v roku 2013. Jednoducho povedané: to, čo Jasikevičius absolvoval s manažérom Raptors, sa nedá považovať za nejakú konkrétnu a formálnu ponuku, ale skôr za akýsi prvotný záujem zo strany klubu.

Ako však priznal kouč Žalgirisu, ponuka zo strany Raptors ho milo prekvapila. „Nemyslel som si, že to príde takto skoro. Je pre mňa potešením komunikovať so zástupcami iného prostredia. Teší ma, že o mňa majú záujem. Zároveň som rád, že šom mohol byť súčasťou tohto procesu a uvidíme, kam to až dospeje,“ skonštatoval Jasikevičius. Momentálne sa v súvislosti s novým trénerom Toronta Raptors spomína niekoľko mien. Veľkú šancu získať túto prácu má súčasný asistent v kanadskom klube Nick Nurse a potom aj dvaja asistenti zo San Antonia Spurs Ime Udoka a Ettore Messina. Štvrtým do partie je bývalý litovský tvorca hry, ktorý sa trénovaniu venuje štyri roky. Rok a pol pracoval ako asistent trénera Žalgirisu a dva a pol roka ako šéf lavičky.

Bolo by to vskutku zaujímavé, ak by predsa len dostal prácu hlavného kouča Raptors práve Jasikevičius. Minimálne ak to vezmeme do porovnania s Messinom, ktorý sa netají ambíciou prevziať nejaký klub NBA. Už v roku 2011 Talian prišiel do Los Angeles Lakers, kde sezónu pracoval ako odborný konzultant. Od roku 2014 pracuje v San Antoniu ako asistent Gregga Popovicha. Aj Igor Kokoškov, ktorý bude trénovať Phoenix Suns, si v NBA musel najprv spraviť meno ako asistent. V prípade, že by Jasikevičius naskočil do NBA priamo, bol ty to veľký míľnik a možno aj začiatok novej éry pre koučov z cudziny, ktorí by mali ambíciu presadiť sa v NBA. Šarunas Jasikevičius však americké prostredie dobre pozná. Chodil tu na strednú školu, potom bol štyri roky členom univerzitného tímu v Marylande.

V roku 2005, keď mal Litovčan na svojom konte tri euroligové tituly ako hráč a patril medzi najväčšie európske hviezdy, si prišiel vyskúšať aj NBA, no boli to pre neho dva nie veľmi vydarené ročníky. Spolu odohral za Indianu a Golden State 138 stretnutí, aby sa následne vrátil na starý kontinent, konkrétne do Panathinaikosu. Ak by sa Šarunas Jasikevičius napokon predsa len stal trénerom Toronta Raptors, bolo by veľmi zaujímavé sledovať, či by zmenil svoj štýl koučovania. Spomeňme si napríklad na moment, keď jeho mužstvo vyhralo v Eurolige na palubovke na Fenerbahce. Žalgiris bol vo vedení 87:86 a Arturas Milaknis sa z voľnej pozície rozhodol páliť trojku. Premenil, no aj tak mu jeho kouč riadne vynadal. Strieľal totiž päť sekúnd pred koncom riadneho hracieho času, čiže Fenerbahce by malo v prípade neúspechu šancu skóre otočiť. Samozrejme, Šarasova poznámka bola opodstatnená – jej forma možno nebola najlepšia – avšak v tejto chvíli si nevieme predstaviť, ako by takýto moment dopadol s hráčmi z NBA. No, možno sa to čoskoro dozvieme…

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia