ANKETA: Nový zákon? Zabíja šport, kritizujú manažéri

Publikované: 06.06.2018 Autor: Michal Bakaj

SBL (koláž) (Foto: Basket.sk)

Prvý deň v roku 2019 vstúpia do platnosti určité ustanovenia v rámci nového Zákona o športe. Odborníci tvrdia, že náklady športových klubov na profesionálnych športovcov sa zvýšia približne o 80 percent, čo môže mať na mnohé kluby zničujúce následky.

Prvé obete sú známe, obe sú z Košíc – 15-násobný ženský šampión Good Angels a finalista uplynulej sezóny SBL, víťaz Slovenského pohára KB Košice.

Otázka v našej ankete smerom k manažérom klubov SBL znela: Aký je váš názor na Zákon o športe? Ako sa na nové ustanovenia, ktoré vstúpia do platnosti 1. 1. 2019 pripravujete vo vašom klube?

BK Inter Bratislava vs. BK 04 AC LB Spišská Nová Ves, tréner Korfanta (Foto: Vladimír Dorňák)

Rastislav Javorský, predseda klubu BK 04 AC LB Spišská Nová Ves

„Zákon o športe je už platný, len niektoré ustanovenia budú platiť až od 1.1.2019. Už pred nadobudnutím platnosti sme, členovia SBA- SBL, upozorňovali na to, že tieto ustanovenia budú pre slovenský šport likvidačné. Je viac ako isté, že buď väčšina športových klubov ukončí svoju činnosť, alebo budú "obchádzať“ niektoré ustanovenia zákona.

V Spišskej Novej Vsi bude basketbalový klub aj po 1.1. 2019. Je len otázne, či to bude čisto amatérsky klub alebo sa zmení zákon. V súčastnosti spolu s odborníkmi hľadáme možnosti, ako naplniť znenie zákona a zároveň udržať úroveň klubu."

Ondrej Šoška, generálny manažér PP & TV Raj Žilina

"Myslím, že nové ustanovenia ovplyvnia chod klubov v negatívnom zmysle. Náklady stúpnu, a to o dosť. Zatiaľ fungujeme podľa starých pravidiel, po novom roku sa to zmení. Budeme sa snažiť navýšiť rozpočet do takej miery, aby sme mohli normálne fungovať.

Nechceme v polovici sezóny skončiť ako Košice. Ja som bol tiež športovec, 20 rokov som hrával profesionálne. Odvádzal som si odvody a vôbec mi nevadilo. Uvidíme, možno to ešte nie je konečná podoba zákona."

Ivan Kartáč, športový riaditeľ MBK Handlová

"Všetci veľmi dobre vieme, čo to bude pre nás ako kluby znamenať. Ak sa neurobí nejaké výnimka alebo sa zákon neposunie, môže to byť skutočne likvidačné a bude skutočne ťažké dokončiť sezónu. Štát vôbec nepodporuje kolektívne športy.

Každé euro, ktoré zoženieme, ide do klubu. V januári chceme byť pripravení, zároveň hľadáme východisko, ako by nás to čo najmenej zasiahlo, ale je to veľmi ťažké."

Levice - Komárno (Foto: Lukáš Droppan)

Jozef Paulik, manažér MBK Komárno

"Zákon nie je dobrý. Nie je to len môj názor, ale aj ľudí, s ktorými sa o tom rozprávam. Viacerí tvrdia, že to zasiahne kluby až tak, že účinok bude likvidačný. Nie je to premyslené, určite je treba novelizáciu.

Potom uvidíme, čo z toho vznikne, pretože táto podoba zabíja šport. Budeme sa snažiť zložiť mužstvo tak, aby sa zmestilo do rozpočtu. Nechceme zostať v druhej polovici sezóny nepripravení."

Ján Drobný, prezident Iskra Svit

"Tak, ako to už bolo medializované, nové ustanovenia v zákone navyšujú náklady klubov na činnosť. Druhá stránka mince – kde my máme zohnať prostriedky na tieto navýšené náklady – nie je vyriešená. Nezostáva nám nič iné, ako sa prispôsobiť a robiť to celé s menšími výslednými odmenami. Nie sme schopní zohnať viac peňazí.

Ak by sme boli, už ich dávno máme. Niečo by vyriešil tzv. superodpočet, ale ten zo zákona vypadol. Nevieme sa dostať k väčším peniazom ako máme. Povedzme si otvorene – už dnes je to málo a potom to bude ešte menej."

BK Inter Bratislava vs. BC Prievidza, Marko Batina a Ryan Pannone (Foto: Vladimír Dorňák)

Marko Batina, generálny manažér BC Prievidza

"Úprimne? Nie som z toho zákona vôbec prekvapený, pretože na podobnom princípe to funguje v takmer celej Európe. Dalo sa čakať, že to skôr či neskôr príde. Samozrejme, aj my sa potrebujeme prispôsobiť, zmanažovať financie, upraviť rozpočet.

Buď sa kluby prispôsobia alebo končia. A my sa nechystáme v Prievidzi skončiť s basketbalom. Do novej sezóny pôjdeme s rovnakým rozpočtom ako do tej minulej."

Michal Ondruš, manažér BK Inter Bratislava

"Snažíme sa pripraviť a nastaviť tak, aby sme spĺňali podmienky zákona, ale zároveň v kútiku duše veríme, že štát nepovedal posledné slovo a táto verzia nebude posledná. Avšak nemôžeme sa na to spoliehať. Ak zákon skutočne vstúpi v platnosť v takejto podobe, neviem si situáciu celkom dobre predstaviť ako to celé prežijeme.

Netuším v tomto momente, do akej miery sú debaty o prípadnej úprave zákona ďaleko a či sa to ešte vôbec dá stihnúť, ale vieme, že táto téma sa každým ďalším dňom čoraz viac otvára. Verím v zdravý rozum a že ešte je dostatočný časový priestor na to, aby sa zákon prispôsobil realite."

Ladislav Garaj, generálny manažér BK Levicí Patrioti

"Tak ako pre ostatných, aj pre nás to bude veľký problém. Verím, že začiatok platnosti ustanovení sa ešte posunie a doladí sa na takú mieru, aby športu na Slovensku pomáhal a nie škodil.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 73:32
11.07.2020
RIM RIM
BNB BNB 57:62
11.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC