V Česku skončila legenda. Welsch bude vyslancom NBA v Európe

Publikované: 03.06.2018 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

Jiří Welsch (Foto: BK Pardubice)

Štyri sezóny v NBA, veľké množstvo zápasov v najkvalitnejšej európskej španielskej lige, stretnutia v Eurolige, českej reprezentácii, či záver kariéry v silnom domácom klube v Nymburku. Jiří Welsch má za sebou skvelú kariéru.

Jedno z najsilnejších basketbalových mien v našich končinách sa rozhodlo v 38 rokoch ukončiť výbornú kariéru. Minulý týždeň ju skvelý krídelník či rozohrávač ukončil, ale vôbec sa nebojí, že mu bude teraz basketbal chýbať.

„Mám teraz chvíľku voľno, pôjdeme s rodinou na dovolenku, ale musím odovzdať prácu pre FIBA a čaká ma potom vzdelávací pobyt v Slovinsku,“ povedal Welsch v rozhovore pre idnes.cz.

Skúsený basketbalista si nechce dávať po kariére pauzu. „Vyzerá to tak, že sa uberiem manažérskou stranou. Viacerí chcú trénovať, ale tie pozície sú obmedzené. FIBA s nami plánuje, aby sme boli zástupcovia diplomacie. Osobne by ma bavilo si vystavať tím, doniesť trénera a manažovať to,“ pokračoval rodák z Pardubíc.

Z Terézie Páleníkovej nám rastie hviezda, nebojí sa líderskej pozície

Rozpráva štyrmi jazykmi

Veľkou výhodou sympatického basketbalistu sú jazykové znalosti. Okrem angličtiny rozpráva nemecky, španielsky a má aj základy z francúzštiny.

Welsch spolupracuje s najlepšou ligou sveta NBA, kde organizuje juniorský program. „Junior NBA je akcia, ktorú som dával dokopy dva roky. S predstaviteľmi NBA Europe som v kontakte intenzívne. Dohovorili sme sa, že ma po konci kariéry zaradia do programu ambasádorov NBA. Počas kariéry to nešlo, teraz na to bude čas.“

Český basketbalista vynikal vždy basketbalovou inteligenciou. Mnoho vecí napovedalo, že by mohol pokračovať ako tréner. Nakoniec sa okolnosti zmenili. „Chcel som byť dlho trénerom, ale v posledných dvoch sezónach ma to opustilo. Dvadsať rokov som žil hráčskym životom a trénovanie je niečo podobné. Takisto ma odradilo, že víťazstvá a prehry ako hráč prežívate v kolektíve, ako tréner ste na všetko sám. Možno ma to niekedy ešte chytí, ale teraz budem robiť iné veci,“ dodal.

Ukázal som, že mám na NBA, teší Čecha Satoranského

Zahrať si so synovcom bol slabý motív

Welscha sa snažilo zlomiť pár tímov z nižších súťaží, aby pokračoval aspoň na amatérskej úrovni, ale to známeho hráča neláka. Nepresvedčil ho ani fakt, že jeho synovec Marko sa posunul do extraligových Svitáv. „Bola by to pekná predstava, ale nie je to silný motív, aby som pokračoval v kariére. Je čas na to, aby sa posunul na moje miesto iný Welsch.“

Bývalý basketbalista Bostonu Celtics či Clevelandu Cavaliers ukončil dvadsať rokov ako profesionálny hráč symbolicky v rodných Pardubiciach. „Som rád, že som sa vrátil do miest, kde som začínal s kariérou. Bolo super byť tam, kde basketbal tak prežívajú. Stálo to za to, aj keď sa nám nepodarilo postúpiť do finále. Možno v budúcnosti spravíme v Pardubiciach rozlúčkovú exhibíciu, ale teraz na to nie je čas,“ zakončil pre idnes.cz Jiří Welsch.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK 03.07.2020 CBK CBK
STT STT 03.07.2020 LUC LUC
MBK MBK 03.07.2020 BKM BKM
YAKE YAKE 57:6
03.07.2020
STL STL