Zdolal dvoch najväčších ašpirantov na titul. Real Madrid je zaslúžene novým šampiónom

Publikované: 21.05.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Real Madrid 2017/18 (Foto: euroleague.net)

Ak ste priebežne sledovali celú euroligovú sezónu, určite ste zaregistrovali medzi hráčmi a trénermi jednu vec, ktorá sa často opakovala. Všetci zdôrazňovali, aké je dôležité skončiť po základnej časti do štvrtého miesta. Tieto kluby totiž začínajú playoff na domácej pôde a v prípade piateho rozhodujúceho zápasu sa sem vrátia. To je bezpochyby veľká výhoda.

Nový euroligový formát so šestnástimi zástupcami má za sebou dve sezóny a v oboch sa stalo, že titul napokon nevyhral tím z prvej štvorky. Zhodou okolností Fenerbahce, víťaz v sezóne 2016/17, a Real Madrid, novopečený európsky šampión, skončili v základnej časti rovnako na piatom mieste. Zároveň ich oboch spája fakt, že v playoff vyradili grécky klub Panathinaikos. Triumf Realu Madrid je pozoruhodný aj vďaka tomu, že v prvom zápase v playoff na aténskej pôde prehrali zverenci trénera Pabla Lasa 95:67 a vyzeralo to tak, že Panathinaikos bude úspešnejším mužstvom.

Aj v druhom meraní síl hral Panathinaikos v rovnakej forme, no senzačný výkon predviedol na strane Realu jeho 38-ročný podkošový hráč Felipe Reyes. Kapitán neskoršieho víťaza nastrieľal 18 bodov a pod košom bol priam nezastaviteľný. Toto bol jeden z kľúčových momentov sezóny. Real nepustil Panathinaikos do vedenia 2:0, naopak, sériu vyrovnal na 1:1 a nasledujúce dva domáce stretnutia vyhral.

O tom, či Real Madrid vyhral v tejto sezóne euroligový titul zaslúžene, nie je nutné dlhšie debatovať. Vo Final Four zdolal dvoch najväčších ašpirantov na celkové prvenstvo, a tak si svoj titul rozhodne zaslúži. Vo včerajšom finálovom stretnutí napokon zvíťazil nad tímom Željka Obradoviča 85:80. Najlepším strelcom kráľovského klubu bol 17 bodmi francúzsky basketbalista Fabien Causeur, ktorý do Madridu prišiel v lete z Bambergu. „Pred dvoma rokmi sme sa s Baskoniou prebojovali na Final Four, no vtedy nebolo možno vyhrať. Dnes som premenil svoje strely a keď sa to darí, všetko ide jednoduchšie. Čo povedať smerom k tomuto tímu… Všetci vraveli, že Real Madrid nebol rovnaký ako po minulé roky. Ale sme tu. Sme rodina a máme sa radi od prvého dňa. Ja som bol v tíme nový a veľa som sa od spoluhráčov naučil. Som na týchto chlapcov hrdý,“ povedal po stretnutí Causeur.

Ten sa síce nastrieľal najviac bodov spomedzi hráčov Realu Madrid, no všetka pozornosť smerovala na 19-ročného Luku Dončiča, ktorý získal cenu MVP za výkony v celej sezóne a aj na záverečnom turnaji. „Nemám slov. Je to neuveriteľný pocit, bolo to pre mňa veľmi špeciálne. Bojovali sme až do samého konca. Som rád, že týchto spoluhráčov a trénerov. Zaregistroval som debaty o tom, ako zvládam situácie pod tlakom. Pravda je však taká, že keď vkročím na palubovku, robím to preto, aby som sa zabával. Ak to nie je zábava, nie je to dobré. Každý jeden útok je dôležitý a presne podľa toho sme sa dnes správali na ihrisku. Kľúčovým faktorom bolo, že sme za každých okolností boli silný tím. Či už sme vyhrávali alebo prehrávali. Som rád, že môžem byť v Madride, pretože sme ako rodina,“ skonštatoval talentovaný tínedžer, ktorý sa stal európskym šampiónom na medzinárodnej aj klubovej scéne.

Madridčania sa dostali do problémov už na začiatku sezóny, keď sa im zranili ich pivoti. Aj preto prišiel počas rozbehnutého ročníka do tímu 220 cm vysoký Walter Tavares, ktorý sa postupom času stal jedným z kľúčových hráčov na súpiske. Realu Madrid pomohla najmä jeho obranná činnosť. Vysoká postava vzbudzovala rešpekt u protivníkov. „Kto by to bol povedal? Takto pred siedmimi rokmi som ešte sedel na Kapverdách na ulici pod stromom a teraz stojím tu. Je to neuveriteľné! Tie dva trestné hody som musel premeniť, pretože ak nedávam šestky, spoluhráči ma bijú,“ žartoval Tavares. Ten pred príchodom do Madridu skúšal svoje šťastie v NBA. Za Atlantu a Cleveland však odohral dovedna len 13 zápasov.

Kapitán tímu Felipe Reyes bol po finálovom triumfe nadšený, na svoje konto si po roku 2015 pripísal druhý triumf v najcennejšej európskej súťaži. „Pricestovali sme sem ako outsider. Po náročnej sezóne sme sa dostali do Final Four a odohrali sme dve výborné stretnutia proti silným súperom. Vyzdvihol by som predovšetkým našu prácu v obrane a pri doskakovaní," vyhlásil skúsený pivotman. Aj vďaka nemu získal Real Madrid už svoj desiaty titul v Eurolige. V historickej tabuľke je najbližšie CSKA Moskva (7), Maccabi Tel Aviv a Panathinaikos ich získali zhodne po šesť.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia