Analýza: Levičania predviedli basketbalovú exhibíciu, potom dali Košičanom šancu vyrovnať

Publikované: 10.05.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Jäzva

Peter Sedmák (Foto: Jäzva)

Za sebou máme štyri finálové stretnutia, po ktorých Levice vyhrávajú nad Košicami 3:1. A treba hneď na úvod skonštatovať, že je to úplne zaslúžené vedenie. Zverenci trénera Tea Hojča dokázali už dvakrát zvíťaziť na palubovke svojho súpera. Ak sa to stane v základnej časti, dobre, nič to ešte nemusí znamenať. Keď to však jeden tím dokáže vo finále, už to o niečom svedčí.

Finále našej ligy je však zvláštne a hneď aj vysvetlíme toto tvrdenie. Zápasy o titul bývajú totiž bežne záležitosťou najlepších hráčov na obidvoch stranách. Ich výkony prichádzajú pravidelne a takzvaným x-faktorom sa stávajú hráči za nimi. Rozhodujúci môže byť výkon jedného či dvoch náhradníkov. V tomto finále je to ale inak. Dve najväčšie hviezdy a zároveň najlepší hráči na oboch stranách – Solo Diabate a Svetozar Stamenkovič – hrajú doteraz výrazne pod svoj výkonnostný štandard. Pochopiteľne, druhému menovanému zabránil v prvom zápase dištanc, takže svojmu mužstvu nemohol pomôcť. V nasledujúcich troch dueloch už Srb bol na palubovke, no akoby na nej ani nebol. Stamenkovič sa nedokázal presadiť bodovo a navyše „odišla“ aj jeho schopnosť vytvárať príležitosti pre spoluhráčov. Po odchode Pilčeviča bol práve on akýmsi sekundárnym rozohrávačom, ktorý dokázal na palubovke rozdeľovať prihrávky. V troch finálových dueloch zaznamenal Stamenkovič iba jednu jedinú asistenciu! Jeho herný výpadok má jeden veľmi dôležitý dôsledok. Tým, že Stamenkovič dokázal v priebehu tvoriť hru, pútal na seba pozornosť hráčov súpera, ktorí sa ho snažili zdvojovať. Z tohto vznikali voľné pozície na trojke pre neobsadených hráčov. Marič, Djordjevič či Körner mali lepšie pozície. K trojkám sa dostávali aj včera, ale boli to často nepripravené strely, po ktorých Košičanom len a len klesalo strelecké sebavedomie.

Solo Diabate je na tom z pohľadu streľby veľmi zle, vo finále je jeho úspešnosť nižšia ako 30% a to je žalostná vizitka. Africký playmaker je síce v útoku pri všetkom podstatnom – vo finále ma priemer 6,5 asistencie na zápas – ale zároveň treba jedným dychom dodať, že čo sa týka stratených lôpt, jeho zápasový priemer je rovných 5 lôpt. Na rozdiel od Košičanov, Levice držia nad vodou iní hráči. Partioti jasne prevyšujú svojho súpera na krídle. Vašl, Kurbas a Mijovič sú vo finále výborní a naplno to demonštrovali vo včerajšom zápase. Čo sa týka Vašla, ten zrejme našiel niekde v Leviciach miesto, kde rastú štvorlístky a pravidelne ich tam chodí zbierať. To by mohlo byť jedno vysvetlenie jeho trojkovej streľby, ktorá je jednoducho skvelá. V štyroch dueloch má Slovinec priemer 3,5 trojky na stretnutie. Toto sú špičkové čísla. Včera získal také sebavedomie, že si dovolil páliť aj z rýchlych brejkov. Kurbas ukážkovo bráni a pridáva k tomu dobrú streľbu v útoku. V zápase nemá veľa pokusov, ale aj to málo naplno využije. No a v neposlednom rade bojovník Mijovič, ktorý hrá možno najtvrdšie zo všetkých Levičanov. Skáče pod obidvoma košmi a odvádza kopu čiernej roboty. Ak Levičania v nedeľu spečatia titul, týchto troch by mali miestni fanúšikovia zobrať na ruky ako prvých a hádzať ich do vzduchu najvyššie.

ŠNÚRA 21 BODOV V TRETEJ ŠTVRTINE

Najpodstatnejšie veci sa začali diať, keď na tabuli svietil stav 40:40. Hostia z Levíc začali hrať rýchlejšie na útočnej polovici a dobrým pohybom lopty si vytvárali strelecké pozície na zakončenie. V obrane to mali rozdelené výborne. Kurbas bol na Maričovi, Mijovič vždy pri Stamenkovičovi. Keď sa lopta dostala pod kôš na vysokého Srba, Vašl šiel do rizika a odbehol od Djordjeviča a zdvojením vytvoril tlak na Stamenkoviča. Prešlo len pár sekúnd a Vašl bol za svoju robotu odmenený dvoma bodmi po rýchlom brejku. Po prvých ôsmich bodoch prišiel oddychový čas domácich. Nepomohol. Levičania ďalej výborne bránili a koncentrovali sa na vypojenie Fletchera. Ten mal pod tlakom ďaleko k presvedčivosti a s loptou bol neistý. Pod košom bezchybne pracoval Boris Bojanovský, ktorý bol až príliš veľkou prekážkou pre domácich Košičanov. Keď si Miljan Čurovič bral druhý timeout, na tabuli už bol stav 40:58. Dobrým prebehom na druhú stranu otvoril hru Mijovič a po jeho trojke viedli Levičania už o 21 bodov. Toto bola ich vôbec najsilnejšia pasáž vo finálovej sérii. Svojho súpera doslova ničili. K dokonalosti chýbali posledné dve minúty štvrtiny. V nich však Levičania pod vplyvom momentálnej eufórie začali strácať koncentráciu.

MARIČ MOHOL V ZÁVERE VYROVNAŤ

V basketbale sa môžu veci meniť s neuveriteľnou rýchlosťou a predviedol nám to (možno) budúci majster z Levíc, ktorý dovoilil Košičanom vrátiť sa v štvrtej štvrtine do zápasu a dať 31 bodov. Len pre dokreslenie, toľko bodov nedali domáci za druhú a tretiu štvrtinu spolu. Keď Milan Žiak premenil trojku na začiatku tejto časti hry, Levice vyhrávali už 64:46, teda o 18 bodov. V poslednej minúte zápasu mali Košičania za stavu 76:79 dva pokusy spoza oblúka na vyrovnanie skóre. Ako sa môže niečo také stať? Kľúčovým faktorom bola aj v tomto prípade psychika. Záver nezvládli najlepšie obrancovia, ktorí mali na starosť Pedju Stamenkoviča. Hráča, ktorý bol takmer celý zápas „ticho“, nechali hostia strieľať a on sa im za to „odvďačil“ dvojciferným počtom bodov za menej ako desať minút. Košice sa v defenzívnej činnosti zamerali v prvom rade na celoplošný pressing, ktorý bol úspešný v momentoch, keď prišlo k zdvojovaniu. V tejto fáze potrebovali Levičania väčší pokoj, ale ani jeden hráč – počnúc Solom Diabatem – im ho nedokázal dodať. Symbolický moment bolo autové vhadzovanie za stavu 76:79, ktoré prišlo po oddychovom čase, po ktorom Milan Žiak stratil loptu. Napokon to však hostia dotiahli do víťazného konca…

Levičania vyhrávali v tretej štvrtine po senzačnej 21-bodovej šnúre 61:40. V závere duelu dali Igorovi Maričovi šancu vyrovnať skóre na 79:79. Chorvátsky strelec však rozhodujúci kôš nepremenil.

12 San Antonio Spurs 47/35 57,32%
13 Minnesota Timberwolves 47/35 57,32%

3 Seattle Storm 2/1 66,67%
4 Minnesota Lynx 2/1 66,67%