Analýza: Sedmák odohral najlepší zápas v sezóne, Košičania predviedli vynikajúcu obranu

Publikované: 15.04.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Vladimír Dorňák

Košice (Foto: Vladimír Dorňák)

Keď Košice postúpili v prvom kole cez Svit, položili sme si v analýze túto otázku: Ako chcú vyhrať v Bratislave, keď sa im ani raz nepodarilo vyhrať vo Svite? Na prvý pohľad to vyzeralo tak, že ich šance sú minimálne, ale včera sa ukázalo, že v basketbale sa jednotliví súperi nedajú porovnávať. A to aj napriek tomu, ak má jeden z nich nepomerne vyššiu kvalitu ako ten druhý.

Ruku na srdce. Keď sa autor textu dozvedel, že Košičania budú hrať v playoff bez svojho najlepšieho rozohrávača Radenka Pilčeviča, pomyslel si, že je to ich koniec. Bez neho sa boj o majstrovský titul dostal už len do roviny zbožného priania. Lenže potom sa prihodila jedna dôležitá vec. Jeden z hráčov v mužstve začal hrať tak, ako doteraz ešte nehral. A to aj napriek tomu, že viackrát tú možnosť mal. Najväčším výkonnostným skokanom oproti základnej časti je podľa nás Vladimir Djordjevič. Počas sezóny najmä obranca, no počnúc vyraďovacou fázou aj skvelý útočník. V prvom polčase včerajšieho stretnutia bezpochyby jeden z najlepších hráčov na parkete. Tak trochu netypická dvojka vzhľadom na pomery v modernom basketbale. Nieto, že by nevedel strieľať trojky, vie, len sa do nich netlačí. Ide s loptou hore vtedy, ak je to nutné a pre jeho tím prospešné. Vo väčšine prípadov hľadá cestu až do koša, driblingov kľučkuje pomedzi hráčov, ako to len ide. Ale má to výhodu v tom, že svojím pohybom na seba púta obrancov súpera. Vtedy prichádza k zdvojeniu. A ak niekde príde k zdvojeniu, znamená to, že niekde na palubovke musí byť voľný jeden spoluhráč pripravený na streľbu. Pochopiteľne, že máme na mysli Igora Mariča. Nebyť jednej chyby pri zakončení, Djordjevič sa mohol dostať na desať asistencií. Musel sa preto uspokojiť „iba“ s deviatimi. Vďaka jeho efektivite hrali Košičania s domácimi v prvom polčase vyrovnanú partiu a dokonca šli na veľkú prestávku s trojbodovým vedením. Prvý polčas bol však nič oproti tomu, čo hostia predviedli v tom druhom.

TRETIA ŠTVRTINA, ČASŤ PRVÁ

Nepamätáme si, kedy naposledy bol Inter Bratislava pod takým veľkým tlakom ako tomu bolo v prvej časti tretej štvrtiny. Viac než päť minút dávali žlto-čierni body len zo šestiek, spolu ich dokázali nastrielať len päť! Bolo to zapríčinené najmä vynikajúcou obranou hostí, ktorej sa budeme venovať na konci textu. Zmieniť sa o tom dvoma vetami, by jednoducho nestačilo. V útoku okrem Djordeviča rozdával prihrávky aj Pedja Stamenkovič a Košiciam sa podarilo prevýšiť v tejto časti hry domácich na skóre 15:5. Po kombinačných akciách, ktorým domáci nevedeli zabrániť, sa najčastejšie dostával do zakončenia Peter Sedmák. Z pätnástich bodov svojho tímu zaznamenal len on sám desať. V tejto sezóne odohral už veľa dobrých zápasov, avšak tento bol aj vzhľadom na jeho dôležitosť v podaní „Sedma“ celkom určite ten najlepší. A nebolo to len o tom, že vedel, kedy má strieľať. Kľúčové bolo od neho aj to, kedy na kôš nestrieľať a počkať si na lepšiu príležitosť. Keď dokončil akciu 2+1, na tabuli už svietil stav 64:50 pre hostí. V tejto časti Košičania z herného hľadiska totálne dominovali.

TRETIA ŠTVRTINA, ČASŤ DRUHÁ

Lenže tri a pol minúty pred koncom štvrtiny sa dostal do tranzu Jermont Horton a dal po sebe štyri trojky a jednu dvojku. Ak by nechytil tento fantastický lauf, Košičania mohli nad Interom vyhrať pokojne aj dvadsať a viac bodovým rozdielom. Lenže osvietenie v podaní amerického legionára dostalo Inter až do stavu 69:70 na konci štvrtiny. Bola to paradoxná situácia, pretože štvrtinu, v ktorej Košičania predvádzali svoj najlepší basketbal, napokon prehrali 21:24. Okrem Hortona sa na 19-bodovej pasáži podieľali už len Baťka s dvoma trestnými hodmi a Vlahovič s jednou trojkou. Nedá sa pritom povedať, že by bratislavský klub niečo výrazné zmenil v tejto časti hry. Skrátka vyťažil maximum z toho, že Hortonovi to začalo padať jedna radosť.

DEFENZÍVNA VARIABILITA KOŠÍC

Ako sme už spomínali, Košičania bránili vo včerajšom stretnutí výborne. Z tohto hľadiska predviedli možno najlepší výkon v tomto súťažnom ročníku. Ak nie ten najlepší, tak určite jeden z najlepších. Na Inter vytiahli opäť svoje zónovú obranu 3–2 a najlepšie ju aplikovali v zostave Pedja Stamenkovič, Körner a Djordjevič hore, Marič a Sedmák dolu. Keď musel z palubovky zísť pre piaty faul Richard Körner, bol už na prvý pohľad nazlostený. Možno v stretnutí nenastrieľal veľa bodov, ale so svojou prácou v obrane môže byť spokojný. Pri zóne bol kľúčovým hráčom uprostred, ktorý ako prvý naberal hráča v prípade, že sa vybral smerom do koša. Jeho dlhé paže boli výhodou aj pri pokusoch Interu tvoriť hru, pretože v tomto území jednoducho zaberal príliš veľa miesta. Keď sa Bratislavčanom podarilo ísť s loptou pod kôš, zóna 3–2 sa na krátky moment modifikovala na zónu 2–3 s tým, že Körner vypomáhal spoluhráčovi pod košom zdvojením.

Košičania však ponúkli aj bonus, keď sa tréner Miljan Čurovič podujal na kombinovanú obranu. To bolo vtedy, keď sa do skvelej streleckej formy dostal Horton. Vtedy vytvorili štyria košickí hráči pomyselný štvorec okolo vymedzeného územia a Stano Baldovský dostal na starosť brániť osobne Hortona. Jeho štyria spoluhráči sa presúvali podľa ťažiska hry, Baldovského sa to však netýkalo. Ten šiel tam, kam šiel Horton. Mimoriadne silný motivačný impulz dostali hostia po záverečnom hvizde, keď posledné minúty museli dohrávať bez vyfaulovaných pivotov Stamenkoviča a Körnera. Vtedy prišiel čas na tzv. small ball. Jediným vysokým hráčom na hracej ploche bol Sedmák a na štvorku sa presunul Marič. Do hry prišiel Fletcher a Košičania hrali takto viac než štyri minúty. Domáci hodlali v závere využiť skúsenosti Rada Rančíka, ale pri tejto situácii musel zakrátko naspäť na lavičku. Nevýhoda hostí sa razom stala výhodou. Zápas zároveň ukázal, aké veľké problémy má Inter pri tvorbe útokov, ak jeho tieňový playmaker Tomáš Mrviš nemôže hrať.

Takéto bolo základné postavenie košickej zóny 3–2 s Richardom Körnerom v strede. Pri pokuse o vnik bolo jeho úlohou vytlačiť útočníka mimo vymedzené územie. Presne ako na tejto snímke, kde Nemanju Barača „naberá“ už vysoko nad šestkou.
Košice zóna 3-2 (Foto: huste.tv)
Keď sa Bratislavčanom podarilo dostať loptu na jedného z podkošových hráčov, Körner sa stiahol až takmer pod kôš, kde vypomáhal brániacemu spoluhráčovi. V tomto prípade je na snímke s loptou Michal Baťka, ktorého okrem Mariča a Körnera „kontrolujú“ aj Sedmák s Djordjevičom. Správne zareagoval odstúpením aj Pedja Stamenkovič.

5 Atlanta Dream 14/9 60,87%
6 Minnesota Lynx 13/10 56,52%