Good Angels nezachránilo ani stretnutie s primátorom

Publikované: 13.04.2018 Autor: Marián Kizek Foto: Ľubomíra Ištoňová

Tréner Jankovič, gen.man. Jendrichovský a hráčka Jurčenková (Foto: Ľubka Ištoňová)

Pätnásť hodín po stredajšej oslave 15. majstrovského titulu basketbalistiek Good Angels Košice sa na magistráte uskutočnilo stretnutie primátora mesta Martina Petruška (Smer) s generálnym manažérom klubu Danielom Jendrichovským.

Predbežný výsledok je ten, že Good Angels končí v najvyššej súťaži, ale…

Zhoda na tom, akým spôsobom bude zo strany mesta pokračovať finančná a priestorová podpora vo forme poskytovania telocviční mládežníckemu basketbalu v meste a rozdielne názory na ďalšiu budúcnosť akéhokoľvek športového vyžitia v Angels aréne, kde až doteraz hrávali basketbalistky Good Angels svoje zápasy. Takto stručne by sa dalo zhrnúť trojhodinové stretnutie medzi šéfom úspešných košických basketbalistiek a predstaviteľmi magistrátu.

„V podstate sme si vysvetlili naše postoje. Niektoré veci, s ktorými som oboznámil pána primátora a jeho tím, sa im asi nepočúvali ľahko, ale aspoň všetci poznáme realitu. Problémom je najmä patový stav v Angels aréne. A obávam sa, že aj napriek snahe s tým nikto z nás tak skoro nepohne. Riešiť sa to dalo možno pred 3 rokmi, keď som na to upozorňoval, provizórna prevádzka podľa mňa nie je reálna,“ povedal nám Jendrichovský.

Problémom majetkové kocúrkovo v hale

Hala síce patrí mestu Košice, no s ňou prepojená administratívna budova je vo vlastníctve občianskeho združenia ŠK Športhala. Jendrichovský už z vlastných zdrojov a financií klubu nechce dávať peniaze do rekonštrukcie haly. Doteraz to podľa neho bolo 750 000 eur. Upozorňuje, že pokiaľ sa radnica nedohodne s majiteľom administratívnej budovy, po 1. 6. 2018 sa tam nebude hrať nielen žiaden basketbal, vrátane zápasov mužov KB Košice, ale nebude tam ani žiaden iný šport.

„Veľmi ma teší, že vedenie mesta prejavilo úprimnú chuť sa dohodnúť. No pravdou je, že momentálne neviem, ako by dohoda s vlastníkom budovy mala vyzerať. Žiaľ, uplynulé tri roky sa tento problém vôbec neriešil. Nechcem teraz rozoberať, kto má na tom väčší podiel zodpovednosti. Aj teraz som doniesol na stretnutie viacero dokladov a ďalších písomností, z ktorých vyplýva, že celý ten problém momentálne nemá žiadne jednoduché riešenie. Veľmi rád by som sa mýlil. Času je málo, a ak sa má hala využívať na športové účely v ďalšej sezóne, riešenie je potrebné nájsť do konca mája. A netýka sa to len nás, obávam sa, že podobný problém budú mať aj muži KB Košice.“

Primátor Petruško: Situáciu budeme riešiť po 1. júni

Primátor Martin Petruško po skončení rokovania pre Korzár povedal, že si je vedomý problémov so súčasným nešťastným majetkovoprávnym stavom spomínanej haly a prislúchajúcej administratívnej budovy.

„Situáciu s prenajímaním Angels arény (Starej športovej haly) budeme riešiť po 1. júni, keď odtiaľ odchádza Good Angels. Zatiaľ je predčasné hovoriť o konkrétnych riešeniach, musíme preveriť viaceré alternatívy. Uvedomujeme si, že ide o majetok mesta a máme eminentný záujem na tom, aby hala ďalej slúžila predovšetkým na športové účely,“ skonštatoval.

Kým v prípade ďalšieho (ne)využitia haly nenašli obe strany spoločnú reč, iné je to v prípade ďalšej podpory financovania mládežníckeho športu v klube. Jendrichovský trvá na svojich vyhláseniach, že Good Angels nadobro skončili a nebudú účinkovať v lige a ani v žiadnej európskej pohárovej súťaži. Na druhej strane bol rád, že sa s mestom predbežne dohodli, že ich mládežníckej akadémii rovnako ako tento rok poskytnú dotáciu 50 000 eur.

V Young Angels podľa jeho slov momentálne pôsobí 250 hráčok, a keďže až dve ich družstvá hrajú aj medzinárodné súťaže, rozpočet pre deti a mládež to v práve končiacej sezóne navýšilo až na 250 000 eur. Financie od mesta vo výške 20 percent ich rozpočtu považuje za užitočne vynaložené.

„Ďakujem mestu, že nám vôbec prvýkrát poskytli tak vysoké finančné zdroje na našu mládež. Je prísľub, že takéto dotácie, aké už mesto poskytuje futbalistom alebo hokejistom, by Young Angles Academy mohli dostávať aj v ďalších rokoch. Otázkou je, kde budeme hrať extraligu s našimi juniorkami. Keďže Angels aréna pravdepodobne neprichádza do úvahy, môžeme hovoriť maximálne o školských telocvičniach.“

Juniorky v extralige na Bernolákovej alebo Lechkého

Ako dodal Petruško, na štvrtkovom stretnutí sa dohodli na pokračujúcej podpore mládežníckeho ženského basketbalu nielen vo finančnom vyjadrení, ale prisľúbil, že mesto sa pokúsi vylepšiť podmienky v telocvičniach na základných školách Bernolákova a Lechkého. Práve tam by 15-násobný slovenský majster mal v budúcej sezóne a pod novým názvom Young Angles Academy nájsť svoj extraligový azyl…

 
Korzár Autorské práva Korzár a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Korzár a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia