Rekord CSKA Moskva, vzostup Žalgirisu či ďalší prepad Barcelony. Aj taká bola základná časť v Eurolige

Publikované: 12.04.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Rodríguez, Navarro, Ulanovas (Foto: euroleague.net)

Minulý týždeň sa skončila základná časť euroligovej sezóny 2017/18, a tak je ideálny čas na to, aby sme si ju aspoň v krátkosti zhodnotili. Kto túto súťaž sleduje pravidelne, vie, že to bol druhý ročník v rámci nového formátu, v ktorom proti sebe nastupuje šestnásť tímov z celej Európy. Tridsaťzápasová základná časť so sebou priniesla niekoľko pozitívnych a zároveň aj niekoľko negatívnych javov, ktorým sa budeme v tomto texte venovať.

Pochopiteľne, na začiatok budeme venovať všetku pozornosť najlepším klubom na starom kontinente. Štyria účastníci z minuloročného Final Four a zároveň najväčší favoriti na celkové prvenstvo – CSKA Moskva, Fenerbahce, Olympiakos a Real Madrid – sú podľa očakávaní medzi osmičkou najlepších, ktorá sa predstaví vyraďovacej fáze. Vynikajúco sa darilo Moskovčanom, ktorí prekonali rekord Realu Madrid zo sezóny 2016/17, keď prehrali len v šiestich stretnutiach. Španielsky zástupca v predminulej sezóne zakončil základnú časť s bilanciou 23–7, CSKA sa teraz môže pýšiť rekordom 24–6.

Sme zvedaví na to, ako sa bude v nasledujúcich sezónach dariť mužstvám a či niekto zaznamená ešte lepšie čísla ako klub z hlavného mesta Ruska. O tom sa pred začiatkom novej sezóny veľa rozprávalo v súvislosti, či sa dokáže vyrovnať s odchodmi kľúčových rozohrávačov Miloša Teodosiča a Aarona Jacksona, ktorí pokračujú vo svojich kariérach v kluboch NBA. Vedenie tímu však spravilo výborný ťah s angažovaním Sergia Rodrígueza, ktorý potvrdil svoje vysoké kvality. Okrem neho sa výborne presadil aj nový krídelník Will Clyburn, ktorý je v rebríčku Index rating desiaty najlepší hráč základnej časti.

Podobné starosti ako CSKA mal pred začiatkom sezóny i úradujúci šampión Fenerbahce, kotrý prišiel o Bogdana Bogdanoviča či Ekpeho Udoha, dvoch kľúčových basketbalistov zo základnej zostavy. Medzi euroligovou elitou je opäť český podkošový hráč Jan Veselý, ktorého skvele dopĺňala americká posila Brad Wanamaker. Istanbulčania majú ambíciu v tomto ročníku titul obhájiť, ale nebude to jednoduchá záležitosť. Naposledy obhájil trofej Olympiakos, ktorý triumfoval v rokoch 2012 a 2013. Spanoulis a spol. zakončili základnú časť s bilanciou 19–11, rovnako ako Panathinaikos a Real Madrid, lenže v ich prospech hovorili vzájomné zápasy, a preto napokon obsadili tretie miesto.

Real Madrid sa musel popasovať s veľkou maródkou pod košom, vďaka ktorej napokon musel angažovať nového pivota Waltera Tavaresa. Ten po svojom príchode do Madridu ukázal v euroligových zápasoch veľký potenciál. Apropo potenciál. Keď sa bavíme o ňom, musíme bezpochyby zmieniť slovinského tínedžera Luku Dončiča, ktorý nazbieral najvyšší Index rating a to aj napriek tomu, že odohral o tri zápasy menej ako Aleksej Šved z tímu Chimki. To je obdivuhodná vec. Dončič dostal v Reale ako rozohrávač obrovský priestor. Ak by Euroliga zverejňovala analytickú štatistiku, konkrétne kategóriu Usage rate, ktorá v sebe zahŕňa percentuálny podiel realizovaných útokov cez konkrétneho hráča, Slovinec by bol jasne na čele tohto rebríčka.

Žalgiris Kaunas patrí medzi jedenásť klubov s dlhodobou licenciou, no spomedzi všetkých má najnižší rozpočet. Odkedy Euroliga zaviedla formát s ôsmimi klubmi v playoff, Žalgiris sa ani raz neprebojoval do tejto fázy. To sa však teraz zmenilo. Litovčania vyhrali v základnej časti 18 zápasov, len o jeden menej ako Real Madrid, Panathinaikos a Olympiakos, teda kluby, ktoré majú omnoho viac finančných prostriedkov. Mužstvo vedie z pozície trénera legendárny rozohrávač Šarunas Jasikevičius, pri ktorom spravil veľký progres kanadský tvorca hry Kevin Pangos.

Viac asistencií ako on zaznamenali v tomto súťažnom ročníku už len Thomas Heurtel a Nick Calathes. Litva je zrejme jediná európska krajina, kde je futbal menej populárny ako basketbal. Ukázalo sa to aj v návštevnosti domácich zápasov tohto klubu. Na Žalgiris Kaunas sa do jeho arény prišlo pozrieť v tejto sezóne viac než 200-tisíc ľudí, čím sa klub zaradil na prvé miesto v tabuľke. Len pre dokreslenie, na Panathinaikos bolo zvedavých 184-tisíc a na tretie Fenerbahce 170-tisíc fanúšikov.

Barcelona bola už v minulej sezóne vehementne kritizovaná za jej výkony v Eurolige, keď v základnej časti zaznamenala bilanciu 12–18. V tejto sezóne sme od katalánskeho klubu očakávali výrazné zlepšenie a posun smerom k prvej osmičke. Lenže napokon sa zrodilo ešte väčšie sklamanie ako v minulej sezóne, keďže Barcelona ešte o jeden zápas zhoršila svoju bilanciu. K Chimki Moskva, ôsmemu tímu tabuľky, jej chýbalo až päť stretnutí, čo je priepastná strata.

Uvidíme, čo sa bude diať v klube po konci sezóny. Všetci sa snáď zhodneme na to, že takto Barcelona nemôže pokračovať. No ako sme sa mohli v posledných dvoch sezónach presvedčiť, príchod kvalitných hráčov a treénerov sám o sebe nestačí. Barcelone veľmi významne chýbala tímová chémia, ktorú bude musieť znovu nájsť. To chce vždy čas a správne podmienky. Otázne je, či bude v klube pokračovať aj legendárny rozohrávač Juan Carlos Navarro, ktorý v júni oslávi 38. narodeniny, alebo Barcelona vstúpi do novej éry.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia