Jendrichovský: Nedokázal som nájsť ďalšiu motiváciu, a tak končíme

Publikované: 11.04.2018 Autor: Marián Kizek Foto: Ľubomíra Ištoňová

Daniel Jendrichovský, GM Good Angels Košice (Foto: Ľubomíra Ištoňová)

Macošský vzťah štátu k športu vrátane novely zákona o športe (ktorá síce posilňuje pracovno-právnu ochranu športovcom, no ich majiteľom spôsobuje enormné navýšenie rozpočtov) i problémy s nevyhovujúcou a vlastnícky nevysporiadanou Angels arénou boli tou poslednou kvapkou pri rozhodovaní generálneho manažéra basketbalistiek Good Angels Daniela Jendrichovského o ďalšom osude tohto klubu.

Značka Good Angels v európskych pohárových súťažiach nadobro končí. Zrejme posledný zápas odohrajú v stredu večer (ak doma zdolajú Ružomberok, získajú titul). V slovenskej lige bude pokračovať aspoň klub Young Angels, ktorý budú tvoriť hráčky z tejto úspešnej košickej basketbalovej akadémie.

Prečo sa to muselo stať a dôjsť až k takému neveselému koncu, vysvetľuje v rozhovore pre Korzár Daniel Jendrichovský.

Ako často sa vám snívajú sny o basketbale?

Ani veľmi nie, myslím, že basketbalu mám dosť, keď bdiem.

Snívalo sa vám aj to, že ste nemali peniaze na výplaty pre hráčky alebo trénerov realizačného tímu?

Nie. Vždy som sa takýmto situáciám snažil predchádzať aj za cenu pôžičiek. Môžete sa opýtať hráčok, či za tých 15 rokov cítili finančné problémy.

Aké boli doterajšie ohlasy na avizovaný koniec Good Angels od ľudí, ktorí vás poznajú?

Prevažne smutné, ale je pravdou, že veľa priateľov to chápe. Komu som mal možnosť to vysvetliť, pochopil. Aj na základe posledných dvoch rokov dúfali, že to ešte zmením, no je to definitívne.

Terajší minister vnútra Tomáš Drucker sa raz pri otázke, na ktorú nechcel odpovedať, odvolal na manželku, že ona si myslí atď… Čo si myslí vaša manželka, ináč bývalá výborná hráčka vášho klubu, známa fanúšikom pod dievčenským menom Hana Eliášová, o tom, či má Good Angels pokračovať vo svojej činnosti alebo nie?

Zdieľa som mnou všetko dobré aj zlé, tak si nemyslím, že máme rozdielne názory, ale opýtajte sa jej…

Prežiť môžu iba kluby, ktoré majú za sebou milionárov

Koľko ročne vás stál chod Good Angels a koľko by stálo, keby ste hrali len slovenskú ligu a k tomu napr. Východoeurópsku li­gu?

Nemá význam rozoberať čísla, hovoril som o nich na každej predsezónnej tlačovke. Dôvodom môjho rozhodnutia je mentálna únava a vyčerpanosť. Nedokážem už toľko pracovať v prostredí, kde profesionálny šport s výnimkou futbalu nemá podporu. Prežiť môžu iba kluby, ktoré majú za sebou milionárov, keď je to pre nich hobby. Mne sa takého nájsť nepodarilo.

Máte predstavu, koľko ste za tie roky dali z vlastných zdrojov, ako aj prostredníctvom svojej firmy Dannax do košického basketbalu? Neprepočítavali ste ešte doma, koľko rodinných domov v Košiciach alebo dovoleniek na Seychelloch by ste si za to mohli kúpiť?

I táto otázka je zbytočná. Ja nič neľutujem, ani čas strávený v práci, ani peniaze, ktoré ma to stálo. Splnil som si všetky očakávania, spoznal množstvo skvelých ľudí. Good Angels neskrachoval, končí, pretože mi došla para. Verte, že je to ťažké rozhodnutie, ale nerád by som dopadol ako množstvo iných klubov, kde meškajú výplaty a iba plané sľuby zakrývajú bolestnú realitu.

Kvôli zákonu o športe by museli nájsť o 40 percent viac peňazí

Jedným z dôvodov toho, že Good Angels končia, je aj to, že sa mení zákon o športe. Čo sa vlastne zmení?

V prvom rade chcem povedať, že zákon priniesol veľa skvelých vecí pre národné federácie a mládežnícky šport. Pravidlá fungovania športových organizácií sú nastavené síce prísne, ale spravodlivo. Žiaľ, najpodstatnejšia časť z neho pred hlasovaním vypadla. Neexistuje definícia priameho spojenia verejných zdrojov a klubov. Neexistuje žiadne prepojenie na výnosy z lotérií. V kombinácii so zavedením plnej odvodovej povinnosti to postavilo kluby pred dilemu, že buď nájdu ďalšie financie, alebo pôjdu s kvalitou výrazne nadol. My v klube nedokážeme nájsť 40 % navyše, aby sme si udržali naše postavenie v rámci európskeho basketbalu.

Mohli by ste povedať na jednoduchom príklade, aký by bol rozdiel, ak by Good Angels naďalej pôsobili v Košiciach alebo sa presťahovali tesne za hranice do Tornyósnémeti, kde už platia maďarské zákony?

Ak sa dostaneme k porovnaniu krajín, Slovensko bude na samom chvoste. Hráčky a ich agenti vyjednávajú plat netto (v čistom) a nezaujíma ich, koľko to klub stojí. Ak by sme chceli dať my ročný plat 10 000 eur, stálo by nás to skoro 16 300 eur, v Maďarsku necelých 12 000 eur. A to už nehovorím o tom, že podpora štátu v maďarských kluboch dosahuje skoro 40 % ich rozpočtov. Môžeme sa baviť aj o podpore v Čechách, kde v prípade splnenia kritérií máte nárok na štátnu podporu vo výške zhruba 1 000 eur na dieťa ročne, čo by pre našu akadémiu znamenalo príjem 250 000 eur z verejných financií. To by sa dýchalo všetkým oveľa ľahšie.

Peniaze na rekonštrukciu Angels arény by stačili na výstavbu novej multifunkčnej ha­ly…

Spomínali ste aj to, že ďalším z dôvodov je situácia okolo starej Športovej haly, čiže Angels arény. Môžete nám vysvetliť, komu presne patrí hala, koľko ste už do nej investovali a koľko by ešte do nej bolo potrebné dať financií, aby spĺňala aspoň minimálne podmienky na slovenskú ligu, prípadne európske pohárové súťaže?

Toto je asi najboľavejšie. V roku 2004 som ako naivný, hyperambiciózny mladý podnikateľ uveril, že hala môže byť prevádzkovateľná a dokáže splatiť investície. Dnes som po 14 rokoch smutný, že s veľkou pravdepodobnosťou sa z nej stane ďalšie mŕtve športovisko. Právny stav haly a jej „siamského dvojčaťa“, a to priľahlej administratívnej budovy, je veľmi zložitý, ale zjednodušene hala patrí mestu, budova súkromnému podnikateľovi a jedna bez druhej nedokážu existovať. Neviete kúriť iba v hale, no už nie v budove a ani naopak. Spor podľa mňa už nemá riešenie a my sme posledné dva roky rukojemníkom konfliktu. Investície, ktoré by tento gordický uzol rozťali, by vzhľadom na zložitosť a lokalitu haly dosiahli objem, za ktorý by sa dala postaviť nová multifunkčná hala na zelenej lúke.

Mali ste už rokovania s mestom, resp. sú aspoň nejaké prísľuby, že by vám ešte mohli pomôcť, aby klub Good Angels zostal v slovenskej lige a hral by s nejakým obmedzenejším rozpočtom ako doteraz aspoň vo Východoeurópskej li­ge?

Nie. Vo štvrtok mám dohodnuté stretnutie na magistráte mesta Košice. Neverím, že sa to dá vyriešiť, nečinnosť verejných inštitúcií trvá veľmi dlho a proces nápravy, ak sa nejaký vôbec začne, bude trvať minimálne pár rokov.

Za postup do štvrťfinále Európskeho pohára FIBA zarobili rovnú nulu

Futbaloví fanúšikovia špičkových európskych klubov vedia, že čím ďalej ich klub postúpi v Lige majstrov a sčasti aj v Európskej lige UEFA, tým viac peňazí dostane. Ako je to u vás, koľko peňazí ste napríklad dostali od FIBA, keď ste sa prebojovali do Final Four Euroligy, a koľko napríklad teraz, keď ste vypadli s Benátkami v štvrťfinále Pohára FIBA?

To je presne dôvod, prečo futbal je niekde inde. UEFA a FIFA sa o kluby starajú a ich marketing zarába obrovské sumy, ktoré sú opätovne investované. Futbal je tak produktom, ktorý má ekonomický význam a dá sa povedať, že pri dobrom manažmente môže byť ziskový aj bez podpory štátu. Obrovské peniaze, ktoré sa vo futbale točia, skresľujú aj verejnú mienku o športe ako takom. Vytvára to dojem, že je to tak aj v ostatných športoch. My sme tento rok dosiahli na štvrťfinále FIBA Cupu, čo nám do pokladne prinieslo 0, slovom nula eur. Jediné bonusy v ženskom basketbale sú za výsledky v Eurolige, kde víťaz dostane zhruba 120 000 eur. Družstvá, ktoré nepostúpia do Final Four, dostanú zhruba 4 000 eur, čo je pri miliónových rozpočtoch zanedbateľné.

So sponzormi z iných klubov sa nechystá rozprávať

Rozprávali ste sa už so sponzormi z iných košických športových klubov, či by vám nemohli dať aspoň nejaké „drobné“, za ktoré by ste mohli hrať v nasledujúcej sezóne?

Nerozprával, ani sa nechystám. Nech podporia akýkoľvek šport a majú z toho dobrý pocit. Moje rozhodnutie som vysvetlil aj svojim partnerom, ktorí pri mne dlhé roky stáli. Budem veľmi vďačný, ak nájdu nejaké zdroje a podporia akadémiu.

Čím si to vysvetľujete, že mužský basketbal v Košiciach nemá, na rozdiel od vás, finančné problémy?

Táto otázka presne vystihuje, aké ťažké je vysvetliť, že to je hlavne o ambíciách a možnostiach majiteľov a funkcionárov klubov. Aj mňa hnala ambicióznosť za úspechmi a bol som ochotný dávať vlastné peniaze, aby sme vyhrávali a porážali európskych gigantov. Nemyslím si, že to má pán Sabol ako prezident KB Košice jednoduchšie, a v ďalšej sezóne to bude oveľa ťažšie, no ak dokáže okolo seba nájsť ľudí, ktorí s ním budú bojovať aj bez podpory mesta a štátu, je treba pred ním dať klobúk dole.

Ak sa splní hrozba, ktorú ste prezentovali na tlačovej konferencii, ako si predstavujete ďalší chod klubu, ktorý už bude vystupovať pod hlavičkou Young Angels? Kto by mal financovať tento klub a tých niekoľko desiatok dievčat, ktoré zaň hrajú?

To nie je hrozba, ale realita. Young Angels Academy funguje dobre, 250 detí hrá v 12 družstvách 14 súťaží. Kadetky do 17 rokov postúpili v európskej súťaži EGBL na Final Eight, kde skončili na 7. mieste. Žiačky budúci víkend hrajú vo fínskom Espoo takisto medzi najlepšou osmičkou. Ako som povedal, zákon o športe priniesol aj dobré veci a práve na základe sponzorských zmlúv je získavanie prostriedkov pre mládež jednoduchšie ako na profesionálny šport. Veľkú pomocnú ruku nám podalo aj mesto Košice, ktoré na činnosť akadémie prispieva čiastkou 50 000 eur.

Ak by sa nenašli peniaze ani na Young Angels, je možné, že ženský basketbal v Košiciach možno už o pár mesiacov príde po Cassovii aj o vás?

Ak nebudú peniaze, nebude žiaden šport.

Ženský basketbal u nás žiaden zisk nikdy vytvárať nebude

Keď uplynulý rok skončil futbalový VSS Košice, viacerí ich potenciálni sponzori nám povedali, že by do klubu pokojne vstúpili a dali peniaze, no problémom bol majiteľ klubu Blažej Podolák. Aby nedošlo k podobnému scenáru, nerozmýšľali ste, že by ste ponúkli kapitálový, resp. manažérsky vstup do klubu aj s rozhodovacími právomocami podnikateľom, ktorí by ho chceli riadiť a financovať?

Opakujem, že futbal je niečo iné. Ja nemám čo ponúknuť. Ak sa nájdu ľudia, ktorí dajú svoju energiu či financie v prospech klubu, rád im umožním zúčastňovať sa rozhodovacieho procesu a môžu sa pokojne stať aj majiteľmi, ale pochopte, že to žiaden zisk nevytvára a nikdy vytvárať nebude.

Za tých 17 rokov, čo ste oficiálne pôsobili pri ženskom basketbale, vychoval váš klub viaceré talenty, ktoré sa presadili nielen u vás, ale aj v reprezentácii či v zahraničí. Myslíte si, že mladé Košičanky ešte budú snívať o kariére basketbalistiek, keď z Good Angels v podstate zostane už len v najlepšom prípade poloprofesionálny klub, ktorý bude hrať iba domácu ligu?

Áno. Veľmi to ovplyvní budúcnosť. Good Angels je silná značka, kde sa dokázali presadiť slovenské hráčky. Veľa rodičov dalo deti hrať basketbal, pretože videli, že sa dá dostať do Euroligy a zabezpečiť si budúcnosť basketbalom aj na Slovensku.

Medaila zo slovenskej ligy nie je preňho motiváciou…

Stretli sme sa aj s názormi, že pre klub to možno bude aj lepšie, keď sa to takto skončí, lebo v základnej zostave budú už len odchovankyne klubu a nebudú tu chodiť hrať rôzne legionárky. Príkladom toho je aj Šamorín, ktorý s prevažne vlastnými hráčkami hrá v lige o medaily…

Ja nie som platený z verejných zdrojov. Ak by spoluvlastníkom klubu bolo mesto, alebo na jeho chod prispieval štát, potom sa o tom môžeme baviť, ale Good Angels nedostáva z verejných zdrojov nič. Nechcem, aby to vyznelo namyslene, ale po 17 rokoch nie je pre mňa motiváciou medaila zo slovenskej ligy.

V minulosti mal klub v názve mená rôznych sponzorov (Delta management, V.O.D.S., Domex, ICP, Maxima Broker, K Cero…), no tí tam už dlhé roky chýbajú. V čom je problém, firmy, ktoré vám dávali peniaze, nechceli byť spájané s vaším klubom, alebo ako to bolo?

Nemá význam sa vracať k finančnej kríze z roku 2008, keď byť v názve prestalo byť zaujímavé a bolo to dokonca kontraproduktívne. Za 17 rokov sme spolupracovali s veľkým množstvom subjektov a každý má svoj príbeh, to je na dlhé rozprávanie… Spojenie s Dobrým anjelom bolo rozhodne jedno z najlepších marketingových rozhodnutí klubu.

Predstavme si hypotetickú situáciu, že ste primátor Košíc alebo jeho zástupca a predkladáte do zastupiteľstva návrh na rozdelenie financií pre šport v meste. Na základe akých kritérií by ste tie peniaze navrhli rozdeliť?

Nechystám sa kandidovať, ale rád svoju predstavu predložím kompetentným. Hlavným motívom je spolufinancovanie.

 
Korzár Autorské práva Korzár a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Korzár a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia