Pôvodne sa chcel stať olympijským plavcom, k basketbalu sa dostal vďaka šikane

Publikované: 27.03.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Nikola Milutinov (Foto: euroleague.net)

Fran Fraschilla je bývalý univerzitný tréner, ktorý dnes pracuje ako komentátor a analytik pre televíziu ESPN, kde sa každý rok vysiela draft do NBA. Fraschilla sa špecializuje na zahraničných hráčov, a preto ak si nejaký z tímov vyberie dajme tomu mladíka z Európy, slovo dostane práve tento muž.

Rovnako tomu bolo aj počas draftu v roku 2015, keď sa prvé kolo blížilo ku svojmu koncu a na rade bol tím San Antonio Spurs. Klub známy vďaka prepracovanému skautingu si z 26. miesta vybral srbského pivota Nikolu Milutinova, toho času hráča Partizanu Belehrad. Keď komisár Adam Silver vyslovil jeho meno, slovo dostal okamžite Fran Fraschilla, ktorý prezradil zaujímavú story o talentovanom basketbalistovi. „Keď mal tento mladík dvanásť rokov, chcel sa stať olympijským plavcom. Dvaja násilníci z jeho sídliska ho však sotili na kraj bazéna, kde si takmer zlomil čeľusť. O pár dní na to prišiel do telocvične, zobral si do rúk basketbalovú loptu a už ju nikdy nepustil. Čiže po Novom Sade v Srbsku teraz behajú dvaja klauni, ktorí možno ani netušia, že z tohto chlapca spravili milionára. Z dlhodobého hľadiska je to dobrý výber, uvidíme ho tu o niekoľko rokov,“ povedal v priamom prenose Fran Fraschilla.

Nikola Milutinov to o niekoľko dní na to sám potvrdil. „Tento príbeh je pravdivý. Vychádzal som z bazéna, keď ma ten chlapec sotil späť a tvárou som narazil na kraj bazéna. Zostala mi z toho škaredá rana. Nasledujúci deň som sa rozhodol, že začnem s basketbalom. No a pozrite sa, teraz som tu,“ vyhlásil Srb v rozhovore pre oficiálnu webovú stránku San Antonia Spurs. V tom čase mal Milutinov za sebou už tri sezóny v drese Partizanu, kde vo veku 17 rokov a 9 mesiacov po prvý raz nastúpil na euroligový zápas proti Besiktasu. Na draft sa díval spolu so svojimi rodičmi. Zhruba o štvrtej ráno si vypočul z úst Adama Silvera svoje meno. Na chvíľu zo šoku zmeravel, ale potom doslova vybuchol od radosti. Nadovšetko si totiž prial, aby si ho vybralo práve San Antonio. Okrem Vladeho Divaca, ktorého najviac uznával, sledoval pozorne kariéru Raša Nesteroviča a Tiaga Splittera.

Viac ako sto zápasov v Eurolige

Obom sa podarilo zahrať si v drese Spurs a Milutinov veril, že jedného dňa sa to podarí aj jemu. „Najviac povzbudivý fakt je ten, že si ma vybrali Spurs. Spravím všetko pre to, aby som sa čím najskôr predstavil v ich drese. Snáď budem rovnako úspešný ako boli Rašo a Tiago,“ dodal Milutinov, ktorý po trojročnom pôsobení v Belehrade spravil krok vpred a na tri roky podpísal kontrakt s Olympiakosom Pireus, kde hráva dodnes. Napriek tomu, že v decembri oslávil len 23. narodeniny, na svojom konte už má 107 stretnutí v Eurolige. A to treba dodať, že ich mohlo byť aj viac, lenže v poslednej sezóne za Partizan nastupoval len v Eurocupe. Prvé dve sezóny v Grécku neboli jednoduché, ale klub bol s Milutinovom taký spokojný, že mu na začiatku tejto sezóny ponúkol nový kontrakt do roku 2020. „Som ozaj šťastný, že som s klubom podpísal novú zmluvu. Teraz musím pracovať ešte tvrdšie, aby som zlepšil svoju hru a odplatil sa Olympiakosu za dôveru, ktorú do mňa vložil.“

Svoj sľub dodržal a v tejto sezóne spravil obrovský výkonnostný skok. Dnes už nepatrí len k najväčším talentom, už je jeden z najlepších centrov na starom kontinente. Jeho index rating vyskočil z hodnoty 5,8 na 14. V celkovom hodnotení sa dostal do prvej tridsiatky v Eurolige a mohol byť aj vyššie, ak by kvôli menšiemu zraneniu nevynechal štyri zápasy. V priemere na zápas nastrieľa Nikola Milutinov 9 bodov a doskočí 5,4 lôpt. V kategórii true shooting %, v ktorej je zahrnutá streľba za dva body, za tri body a trestné hody, je druhý v celej súťaži. Najlepší individuálny výkon predviedol minulý týždeň v stretnutí proti mužstvu Anadolu Efes, v ktorom nastrieľal 20 bodov a nazbieral index rating 29. Obidve čísla sú v jeho prípade kariérnym maximom. Srbova minutáž narástla z 12 minút na viac než 21, a preto sa dá očakávať, že v blížiacom sa playoff bude jeho pozícia veľmi silná. V minulej sezóne získal cennú skúsenosť, keďže nastúpil vo finálovom zápase proti Fenerbahce, v ktorom zaznamenal 10 bodov a 4 doskoky.

Moderný pivot na pick and roll

Milutinova chodí na zápasy pravidelne pozorovať šéf medzinárodného skautingu Spurs Claudio Crippa a rovnako tak aj generálny manažér klubu R.C. Buford, ktorého si kamery všimli v gréckom derby proti Panathinaikosu. To je znak toho, že San Antonio plánuje do budúcnosti aj so srbským pivotom. Z taktického hľadiska je to pochopiteľné. Ak sledujete stretnutia Spurs, môže sa vám zdať, že ich príznačná hra plná prihrávok je stále taká istá. Lenže ak by ste si pozreli zápas San Antonia dajme tomu spred piatich rokov a hneď po ňom nejaký z tejto sezóny, jednu podstatnú zmenu by ste si všimli. Klub, ktorý dlho akoby ignoroval hru cez clony, sa k nej viac a viac začína priklánať. Na svedomí to má v prvom rade typológia hráčov ako Kawhi Leonard, LaMarcus Aldridge atď.

Toto je skvelá správa pre Nikolu Milutinova, pretože on je moderný pivot ako šitý na pick and roll. Veď práve vďaka nemu začal hrať Olympiakos práve takýmto spôsobom. Srbský center má výbornú koordináciu pohybov a po clone dokáže plynulo prejsť pod kôš, kde je schopný kombinovať so svojimi spoluhráčmi. Keď dostane pod košom loptu, nerobí s ňou veľkú šou, ale snaží sa ju čím najjednoduchšie dostať do koša. Tento fundamentálny štýl hry má zvládnutý výborne. Milutinova nikdy nepovažovali za budúcu superstar, nikdy sa ňou ani nestane. Ale v NBA sa pokojne môže stať podkošovým hráčom, ktorý bude mať po každom zápase na konte double double za body a doskoky. Tým, že si po angažmáne v Belehrade vybral Olympiakos, spravil vynikajúci krok, pretože grécka liga je známa ako defenzívna liga. Na prvom mieste tu je obrana a práve vďaka nej spravil Srb taký výkonnostný progres.

Nikola Milutinov (Foto: euroleague.net)

Odíde už teraz alebo až o rok?

Po takmer troch rokoch v Pireuse je vidno, že z Nikolu Milutinova sa stáva všestranný pivot a jeho prestup do NBA je už len otázkou času. Nový kontrakt na tri roky, ktorý podpísal na začiatku tejto sezóny, mu umožňuje odísť do najkvalitnejšej ligy sveta v lete 2018 aj 2019. Keď sa po drafte v roku 2015 rozprával s redaktormi klubovej televízie Spurs, bolo na ňom vidno, že váži každé jedno slovo. „Nerád rozprávam o sebe a svojich kvalitách. Skrátka sa len každý deň snažím tvrdo pracovať a vydať zo seba to najlepšie. Tvrdá práca sa oplatila, ale stále je to len začiatok,“ skonštatoval Milutinov v spomínanom rozhovore. Netušíme, či Srb pôjde do NBA už toto leto, rozhodnutie padne zrejme až po konci sezóny. Zatiaľ však robí Nikola Milutinov len dobré a správne načasované rozhodnutia. A to počnúc bazénom v Novom Sade…

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia