V minulej sezóne boli spoluhráči, dnes stoja proti sebe ako hráči najlepších klubov

Publikované: 16.03.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Will Clyburn, Brad Wanamaker (Foto: euroleague.net)

Keď sa CSKA Moskva a Fenerbahce, víťazi posledných dvoch ročníkov, stretli naposledy, o víťazovi rozhodla akcia v samom závere. Taliansky pivot Nicolo Melli doťukol za stavu 93:93 v predĺžení loptu do koša a zariadil tak pre turecký klub veľmi cennú výhru.

Dnes je na programe odveta v Istanbule a na fanúšikov čaká opäť skvelé basketbalové divadlo, keďže obidve mužstvá sú na čele euroligovej tabuľky. Moskovčania prehrali len päťkrát, ich konkurent v boji o európsky trón sedemkrát. Nikto na starom kontinente nemá lepšiu športovú formu. Pred začiatkom sezóny sa rozprávalo o tom, či budú obidva kluby opäť medzi najväčšími favoritmi na celkový triumf. CSKA i Fenerbahce totiž prišli o hráčov základnej zostavy: z Moskvy odišli kľúčoví rozohrávači Miloš Teodosič a Aaron Jackson, z Istanbulu zas Bogdan Bogdanovič a Ekpe Udoh. Na ich miesta prišli noví basketbalisti, ktorí ich mali nahradiť. Basket.sk sa zameral na dvoch amerických hráčov, ktorí v minulej sezóne hrali spolu za tureckú Darussafaku. V lete sa však ich cesty rozdelili. Will Clyburn odišiel do CSKA Moskva, Brad Wanamaker do Fenerbahce. Ak by sme zobrali do úvahy iba štatistické údaje, obidva prestupy sa náramne vydarili, pretože obaja basketbalisti sú v rebríčku Index rating v prvej dvadsiatke. Prvý menovaný dokonca v prvej desiatke. V rámci tímov majú Clyburn aj Wanamaker pri svojich menách druhú najvyššiu hodnotu a to svedčí o tom, že kluby pri ich angažovaní vedeli presne, do čoho idú a nekupovali tzv. mačku vo vreci.

WILL CLYBURN, 27 ROKOV, CSKA MOSKVA

Rodák z Detroitu je ideálnou ukážkou toho, ako CSKA vytvára svoj tím. V kádri nenájdete žiadneho euroligového nováčika, vonkoncom nie žiadneho zo Spojených štátov. Predtým než sa hráč dostane do Moskvy, musí svoje kvality ukázať v inom európskom klube. Tento ruský tím totiž ide vždy na istotu. „V osobe Willa sme získali hráča, ktorý hrá najčastejšie na pozícii číslo tri a je schopný hrať chrbtom ku košu aj tvárou ku košu. Pozície si dokáže sám pre seba vytvárať. Zároveň má veľmi dobrý inštinkt na obranné doskakovanie a vie ubrániť hráčov na viacerých pozíciách,“ takto predstavil svojho nového zverenca Dimitris Itoudis, kouč moskovského tímu. V tom obrannom doskakovaní sa Grék nemýlil, Clyburn má na konte druhý najvyšší počet defenzívnych doskokov v Eurolige. Svoj najlepší výkon predviedol proti Žalgirisu, keď zaznamenal bilanciu 26+4+4. Hoci je jeho bodový priemer zhruba rovnaký ako v minulej sezóne, smerom nahor išla jeho efektivita. Spoza oblúka má úspešnosť nad 40%, čo je hranica pre každého dobrého strelca.

Will Clyburn (Foto: euroleague.net)

BRAD WANAMAKER, 28 ROKOV, FENERBAHCE

Brad Wanamaker pochádza z Philadelphie, kde začínal s basketbalom. Z typologického hľadiska je to úplne iný hráč ako Clyburn. Legionár Istanbulčanov dokáže hrať jednotku a dvojku, kde vie naplno uplatniť svoje schopnosti. Je veľmi dobrý obranca, či už na lopte alebo od lopty. To sa dá dokázať i číselne, keďže Wanamaker je euroligovým lídrom čo sa týka získaných lôpt. Má veľmi dobrý cit pre správny moment, kedy vyštartuje proti lopte a získa ju pre seba. Rovnako kvalitný je však aj v útočnej činnosti, v tejto sezóne ho vedenie súťaže vyhlásilo dvakrát za MVP hracieho kola. Mimochodom, bolo to v dvoch zápasoch po sebe a vždy s ratingom 30+, čo je úctyhodné číslo. Wanamaker nie je taký efektívny v streľbe poza oblúka ako Clyburn, no na druhej strane je lepší v šestkách. Keď sa jeho tím potrebuje dostať na čiaru trestných hodov, zvyčajne sa podujme americký basketbalista, ktorý v tejto sezóne premenil 82 z 97 pokusov.

Brad Wanamaker (Foto: euroleague.net)
 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC