M. Pospíšil: Pokles formy sme si zaslúžili, treba sa vrátiť k poctivému basketbalu

Publikované: 09.03.2018 Autor: Tomáš Horký Foto: fiba.com

Hatay BB vs. Piešťanské Čajky, Tréner Martin Pospíšil (Foto: fiba.com)

Piešťanské Čajky vstúpia už zajtra do play-off prvým štvrťfinálovým zápasom proti Banskej Bystrici. Basketbalistky z kúpeľného mesta sa v posledných týždňoch nenachádzali v ideálnej forme, v nadstavbovej časti sa im nedarilo a ich výkonnosť nebola optimálna. O aktuálnej situácii v tíme Čajok sme sa pozhovárali s trénerom Martinom Pospíšilom.

Nadstavbová časť extraligy žien sa skončila pre Piešťanské Čajky s bilanciou dve výhry a štyri prehry. Zvíťaziť ste dokázali len nad Popradom, no s najväčšími konkurentmi z Good Angels Košice a MBK Ružomberok ste zvíťaziť nedokázali. Čo vám ukázalo týchto šesť zápasov smerom k play-off?

Košice v nadstavbe ukázali výbornú formu a žiadnemu súperovi nedali možnosť pomyslieť na výhru. Ružomberok sa kvalitne posilnil a ich družstvo teraz disponuje individualitami, ktoré môžu rozhodovať zápasy. My sme sa po nešťastnom finále Slovenského pohára nedokázali ešte naplno otriasť a ukázať kvalitný basketbal. Pozitívom nadstavby bol Poprad, ktorý s príchodom Lucie Kupčíkovej zmenil charakter tímu a bol nepríjemným súperom. Tým pádom môže byť play-off veľmi zaujímavé.

Výkonnosť a celkovo herný prejav Piešťan v období od Slovenského pohára nebol dobrý, čoho dôsledkom boli prehry v extralige i štvrťfinále Východoeurópskej ligy EEWBL. V čom vidíte dôvody, že na Čajky padla deka?

Výkonnosť vôbec nebola dobrá. Treba si ale uvedomiť, akí súperi proti nám stáli. Ihneď po finále Slovenského pohára sme hrali doma s Ružomberkom a prvý polčas bol z našej strany slabý. V druhom dejstve sme sa vrátili do zápas, ale individuality na strane súpera podali výborný výkon a výhru si postrážili. Séria s Good Angels ukázala skvelú formu súpera. V domácich zápasoch, ale naše výkony okrem jedného polčasu neboli zlé, ale na Košice v súčasnej forme to nestačilo. Bohužiaľ pred prvým duelom s Good Angels sme stratili kľúčovú osobnosť Emi Podrug, ktorá tak vynechala skoro celú nadstavbu. Treba spraviť hrubú čiaru, nadstavba je za nami a musíme sa už koncentrovať na play-off.

Sebavedomia teraz Čajky určite nemajú na rozdávanie. Z posledných sezón na takúto situáciu nie ste príliš zvyknutí. Čo treba spraviť, aby sa hráčky dostali opäť do psychickej pohody?

Jedna vec je sebavedomie a druhá dôslednosť v činnostiach, ktoré sa vykonávajú na ihrisku. My sme si vlastne ten pokles formy zaslúžili, pretože sme na ihrisku neboli poctiví. Musíme byť oveľa odolnejší v súbojoch a samozrejme disciplinovanejší, taktickejší a v neposlednom rade tímovejší. V takýchto momentoch sa ukáže charakter každej jednej hráčky. Ľahko sa hrá, keď je pohoda a všetko sa darí. Teraz bude treba ukázať viac a nedať hlavu dole po niekoľkých chybách. Chyby patria k športu a pri správnom prístupe aj posúvajú k zlepšeniu.

Ako ste už spomenuli, v posledných zápasoch chýbala najskúsenejšia hráčka Piešťan Emilija Podrug kvôli svalovému zraneniu a v poslednom zápase nadstavby nehrala pre zdravotné problémy ani Rebeka Mikulášiková. Ako náročné je hrať v podkošovom priestore bez týchto dvoch hráčok, ktoré inak dostávali veľkú minutáž?

Každý vie, že je to pre nás veľká strata. Obidve patrili na svojich pozíciách do základnej päťky. Treba sa na to pozrieť realisticky. Je to fakt a treba sa s tým vysporiadať. Samozrejme veríme, že Emi s Beky budú spať a pomôžu nám čím skôr. Teraz ich musia zastúpiť ostatné baby.

Čajkám sa v nadstavbe nedarilo ani príliš strelecky a efektivita zakončenia bola podpriemerná…

Strelecká produkcia je dôležitá, ale ja si myslím, že sa treba koncentrovať na poctivosť v každej jednej činnosti a efektivita príde. Baby sú dobré strelkyne a to je fakt, no ich výkon nemôže súvisieť silne so streleckou produkciou. Svojmu tímu treba ponúknuť viac v obrane, na doskoku, v súbojoch…

Hneď tri dni po skončení nadstavbovej časti už štartuje aj štvrťfinále play-off, v ktorom Piešťany čaká Banská Bystrica Čajky sú v tomto súboji veľkým favoritom, no čo môžete povedať o tomto súperovi, v ktorých činnostiach by mohol byť nepríjemný?

Predpoklady sú jedna vec, ale tie treba potvrdiť na ihrisku. Všetky naše myšlienky sa upierajú na tohto súpera, ktorý už dlhodobo robí kvalitnú robotu a Bystrica nám nedá nič zadarmo. My chceme byť koncentrovaní sami na seba a je potrebné vrátiť sa k poctivému basketbalu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

ATL ATL 22.06.2018 CON CON
DAL DAL 22.06.2018 LAS LAS
CHI CHI 22.06.2018 WAS WAS
LVA LVA 22.06.2018 NYL NYL
PHO PHO 22.06.2018 MIN MIN
SEA SEA 22.06.2018 IND IND
DAL DAL 24.06.2018 SEA SEA
LAS LAS 24.06.2018 NYL NYL
IND IND 24.06.2018 CON CON
LVA LVA 24.06.2018 MIN MIN
CHI CHI 24.06.2018 PHO PHO

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Los Angeles Sparks 9/2 81,82%
2 Phoenix Mercury 10/3 76,92%
3 Seattle Storm 8/4 66,67%
4 Connecticut Sun 7/4 63,64%
5 Washington Mystics 7/5 58,33%
6 Dallas Wings 5/5 50,00%
7 Atlanta Dream 6/6 50,00%
8 Minnesota Lynx 5/6 45,45%
9 New York Liberty 4/6 40,00%
10 Las Vegas Aces 4/9 30,77%
11 Chicago Sky 3/8 27,27%
12 Indiana Fever 1/11 8,33%