Analýza: Falošná päťka ako rozhodujúci faktor? Körner môže priviesť Košice k titulu

Publikované: 08.03.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: TASR

BK Inter Bratislava vs. KB Košice, Richard Korner (20) (Foto: TASR)

Na našom webe sme sa v analýzach doposiaľ venovali konkrétnym stretnutiam, z ktorých vždy vyberáme tie najzaujímavejšie motívy. Tentokrát však spravíme výnimku a zameriame sa len na jedného basketbalistu, a to predovšetkým z taktického hľadiska.

Prečo vyhral Inter Bratislava v minulej sezóne majstrovský titul? Tak v prvom rade preto, lebo jeho hráči boli najlepšie trénovaní… Ale nie, teraz už vážne. Čo sa teórie moderného basketbalu týka, väčšina odborníkov je dnes presvedčená o tom, že bez kvalitného rozohrávača sa nedá dosiahnuť úspech. V tomto kontexte úspech = majstrovská trofej. Je to tak, títo ľudia majú pravdu. Ale nie úplnú. Je tu totiž ešte jedna schéma, ktorá dokáže vyvážiť prítomnosť výborného tvorcu hry. V mužstve však musia byť dvaja silní krídelníci, ktorí majú na hru na oboch koncoch palubovky signifikantný vplyv. V obrane aj v útoku. Inter mal – a stále aj má – na svojej súpiske Nemanju Barača a Radoslava Rančíka. Rado je síce viac podkošový hráč ako krídlo, ale vďaka svojej streľbe spoza trojkového oblúka je rovnako ako jeho srbský spoluhráč schopný ohroziť kôš zvonku aj zvnútra. A práve táto vyváženosť hry je pre dnešný Inter najdôležitejším faktorom pre tímový úspech. Nie je to iba o Baračovi a Rančíkovi, oni dvaja sú však garantom kvality a basketbalového IQ.

V tejto chvíli sa playoff ešte ani nezačalo, a preto netušíme, kto sa napokon prebojuje do finále. Kandidátov je viacero, čo je veľmi pozitívne. V tomto texte však budeme pracovať s hypotézou, že úradujúci majster Inter Bratislava potvrdí svoje tabuľkové postavenie a vo finále bude obhajovať trofej. Ak by boli finálovým súperom Interu Košičania, celkom určite by mali výhodu na pozícii rozohrávača. To by však samo o sebe nestačilo. Ak chcú Košice v tejto sezóne vyhrať majstrovský titul, musia Bratislavčanov zdolať aj pod košom. Podľa nás by bol v tomto prípade kľúčovou postavou a rozhodujúcim faktorom Richard Körner, (možno) najlepší univerzál v našej lige. Rozpráva sa o ňom ako basketbalistovi, ktorý je na pomedzí trojky a štvorky, avšak po príchode do Košíc sa z neho v rámci nového systému hry stala vynikajúca „falošná päťka“. Pivot, ktorý sa iba tvári, že je pivot. Napriek tomu, že meria „len“ 201 cm, pod košom je schopný sa presadiť aj cez vyšších súperov. A to preto, lebo nemá postavu basketbalistu. Ani náhodou. Richard má postavu ako antický hrdina, o ktorom sa môžeme dočítať v starých gréckych bájach niekde na literárnom krúžku. Silné ruky a rýchle nohy.

Richard Körner je pre Košice veľmi dôležitý v defenzívnej činnosti, kde je schopný brániť súpera v podstate od jednotky až po päťku. V reprezentačnom drese ukázal, že obrana je v jeho prípade na veľmi vysokej úrovni. Varovným prstom však zostáva pasáž, v ktorej sa v priebehu niekoľkých okamihov dopustil troch osobných chýb a musel zísť z palubovky. Jeho neprítomnosť bola pre slovenský výber citeľná a rovnako by podobná vec zasiahla aj Košičanov. Ak Richard nestratí koncentráciu, nebude mať problém s osobnými chybami, čo je veľké plus pre jeho klub. Dôležitejší ako obrana by ale v prípade finále Inter – Košice bol Körnerov prínos v ofenzívnej činnosti. Z taktického hľadiska je to nesmierne zaujímavý hráč, pretože vďaka nemu majú Košice na výber minimálne tri možnosti, na ktoré sme sa pozreli detailnejšie.

VARIANT A: Keď je Richard Körner na palubovke so Svetozarom Stamenkovičom

Ako prvú možnosť sme vybrali spoluprácu so Svetozarom Stamenkovičom, ktorá je pre Richarda veľmi výhodná z toho pohľadu, že okrem špílmachrov na oblúku má vedľa seba ešte jedného, ktorý ho dokáže rovnako dobre uvoľniť a pripraviť mu streleckú pozíciu. Ak je Stamenkovič na ihrisku, veľmi rád sa vyťahuje hore smerom k lopte, odkiaľ lepšie vníma plochu a svojich spoluhráčov na nej. Pri tomto variante dokáže Körner využiť svoje rýchle nohy, keď si v momente dokáže z trojky zbehnúť pod kôš a spraviť tzv. backdoor. Výhoda je v tomto smere tá, že vďaka dynamike v nohách je schopný zakončovať tieto situácie aj smečmi, pri ktorých je často väčšia šanca získať bonusové trestné hody. Srbov herný štýl má však pre Körnera aj jednu „nevýhodu“, pri tejto dvojičke musí klásť väčší dôraz tiež na ofenzívne doskakovanie, keďže Stamenkovič je viac vzdialený od koša. Körner ale určite pri tejto spolupráci viac získa ako stratí.

VARIANT B: Keď je Richard Körner na palubovke s Petrom Sedmákom

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, Peter Sedmák rád strieľa spoza trojkového oblúka. Má to svoje výhody aj nevýhody. Jednou z výhod je fakt, že v rámci podkošového územia sa pre Richarda Körnera vytvára extra priestor na útočnú realizáciu. Výborný je v situácii, keď loptu dostane priamo pod kôš a nie je nútený použiť viac driblingov. Predsa len, nie je klasický pivot, a preto hra chrbtom ku košu nepatrí medzi tie najväčšie zbrane. Túto hernú činnosť však zvláda dobre. Dostane loptu meter či meter a pol od obruče, raz si ju buchne o zem a okamžite s ňou ide hore. Jednoduché, ale veľmi efektívne. Pri týchto situáciách je vo výhode aj preto, lebo pri kontakte s obrancom nestratí vďaka skvelej motorike balans. Ďalšou výhodou pri Sedmákových výletoch na trojku sú situácie pick and roll. Körnerovi sa vtedy lepšie dýcha ako cloniacemu hráčovi, ktorý tak má priestor „odrolovať“ sa ku košu alebo spraviť opačný manéver smerom na trojku. Buď ju vystrelí on, alebo uvoľní do vniku rozohrávača alebo ten nájde svojou prihrávkou na trojke Petra Sedmáka.

VARIANT C: Keď je Richard Körner na palubovke bez Stamenkoviča a Sedmáka

Tento variant by na Bratislavčanov mohol platiť, vo vlaňajšom finále to vonkoncom ukázali borci z Komárna vtedy ešte pod vedením trénera Richarda Ďuriša. Inter, vzhľadom na svoj káder, nerád hrá rýchly tempo basketbal, pretože to stojí veľa síl. Pre Košice môže prísť k situácii, keď bude strácať niekoľko bodov na svojho súpera a bude sa ho snažiť dohnať. V takom prípade by hra na protiútoky mohla byť osožná. V tomto prípade by však Richard Körner nemal na palubovke ani jedného zo svojich podkošových spoluhráčov. Bol by to tzv. small ball, pri ktorom by štvorku mohol hrať tieňovo napríklad taký Igor Marič. Tento variant by mohol mať uplatnenie v niektorých krátkych pasážach, hrať tak celý zápas nie je možné. Kľúčové by bolo v tomto smere to, ako by sa zachoval súper Košičanov, Inter pre tento prípad. Hrať viac minút a možno bez prerušenia by bolo riziko, ak by bol práve na palubovke Rado Rančík. Ak by Bratislavčania pristali na small ball, mali by problém s Richardom Körnerom, ktorého by pri takomto „otvorenom“ ihrisku musel brániť niekto s podobnými silovými a rýchlostnými kvalitami.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

ATL ATL 22.06.2018 CON CON
DAL DAL 22.06.2018 LAS LAS
CHI CHI 22.06.2018 WAS WAS
LVA LVA 22.06.2018 NYL NYL
PHO PHO 22.06.2018 MIN MIN
SEA SEA 22.06.2018 IND IND
DAL DAL 24.06.2018 SEA SEA
LAS LAS 24.06.2018 NYL NYL
IND IND 24.06.2018 CON CON
LVA LVA 24.06.2018 MIN MIN
CHI CHI 24.06.2018 PHO PHO

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Los Angeles Sparks 9/2 81,82%
2 Phoenix Mercury 10/3 76,92%
3 Seattle Storm 8/4 66,67%
4 Connecticut Sun 7/4 63,64%
5 Washington Mystics 7/5 58,33%
6 Dallas Wings 5/5 50,00%
7 Atlanta Dream 6/6 50,00%
8 Minnesota Lynx 5/6 45,45%
9 New York Liberty 4/6 40,00%
10 Las Vegas Aces 4/9 30,77%
11 Chicago Sky 3/8 27,27%
12 Indiana Fever 1/11 8,33%