Komentár Ivana Vojtka: Lyžovačka na Slovensku

Publikované: 24.02.2018 Autor: Ivan Vojtko

BK Inter Bratislava vs. KB Košice, KB Košice víťaz SP 2017/18 (Foto: TASR)

Minulý týždeň som bol doma na Slovensku. Plán bol lyžovať, ale skončilo to viac menej pri basketbale ako vždy, Ale neľutujem. Mal som možnosť vidieť reprezentačný zápas žien v Ružomberku, Slovenský pohár mužov v Košiciach a rozprávať sa s veľa ľuďmi o slovenskom basketbale.

Výborný ženský zápas

Ženský zápas bol výnimočný a výborný. Veď nie často sa stáva, že sa rozhoduje v treťom predĺžení a navyše úspešne pre Slovenky. Prevládajú jednoznačne pozitíva.

Už pri nabehnutí nášho družstva na rozvičku bolo vidieť, ako dobre je poskladané. Ako som už písal, máme naozaj veľa vhodných somatotypov. Technika hráčok (väčšinou si všímam techniku streľby) je na veľmi dobrej úrovni. A triafali už na rozvičke, čo svedčí o troch veciach: dobrej forme, pripravenosti, koncentrácii a motivácii na zápas.

Samotný zápas mal náboj, dramatičnosť, striedanie vo vedení. Bolo jasné, že ho môže rozhodnúť posledná akcia alebo strela. Divák mal pocit, že hrá Gajičová (výborná hráčka, výborný výkon, netrafená kľúčová šestka, ako to už často býva) proti tímu Slovenska. A tím – zdôrazňujem naozaj tímový výkon – vyhral. Možno trochu so šťastím, ale nakoniec zaslúžene.

Čierna Hora vs. Slovensko, Slovenská radosť po víťazstve (Foto: fiba.com)

Máme naozaj veľmi dobré družstvo. A minimálne desať hráčok môže hrať ešte dlhé roky za reprezentáciu. A dve-tri talentované mladé hráčky ešte chýbali. Hráčky sú dobre fyzicky trénované – a čo je dnes v športe a basketbale najpodstatnejšie – psychicky odolné a víťazné charaktery.

Schválne som sedel v prvom rade za lavičkou. Pozoroval som výrazy tváre, mimiku a reakcie. Prakticky žiadny strach, pochyby či neistota v tých troch predĺženiach. Išli jasne a kolektívne za víťazstvom a aj ho získali. Povzbudzovali sa, dopriali si.

Jediné malé negatívum som videl v obrane „deny“ (od lopty, nedať prihrať). Keď má súper jasnú individualitu, tá nesmie dostať loptu alebo ju dostane čo najmenej a v ťažkej nevýhodnej pozícii. To sa nám s Gajičovou nie vždy darilo. Možno nám chýba vyslovený typ obranárky. Mať také dve-tri hráčky, je dnes tiež veľmi dôležitý moment.

Slovenský pohár mužov

Podujatie v Košiciach som videl celé okrem finále. Jednoznačne zaslúžene ho hrali Inter a Košice. Dobre poskladané a trénované družstvá. Každý hráč v osemčlennej rotácii má kvalitu. Kvalitní cudzinci, hlavne Srbi. Dobrí sú aj Slováci, ešte aj v Leviciach.

To je hlavný rozdiel týchto troch družstiev oproti Komárnu, Prievidzi a Svitu. Tu niektorí cudzinci (Američania) patria do skupiny streetbalisti. Tak ja volám hráčov, ktorí sú často individuálne naozaj výborní, ale nikdy neviete, čo od nich čakať.

Veľmi ťažko sa trénujú a ´kaučujú´. Často hrajú individuálne až sebecky. Všetci Srbi v Košiciach a Interi boli nielen kvalitní, ale aj tímoví hráči. Hrajú kolektívne a takticky disciplinovane.

Najvyrovnanejší zápas bol Svit – Prievidza, prvý zápas vo štvrtok. Mal jedinú smolu – nikto ho nevidel. V hale sme sedeli možno desiati.

Tu ja vidím negatívum systému Final Eight, inak v podstate dobrá myšlienka. O väčšinu zápasov, ak nehrajú domáci, nemá nikto záujem a hrá sa pred prázdnym hľadiskom.

BK Inter Bratislava vs. KB Košice, KB Košice víťaz SP 2017-18 (Foto: TASR)

Inter prešiel do finále ľahko a bez problémov. Nekompletný Svit nemal v semifinále žiadnu šancu. Tak isto aj Košice. Čakal som vyrovnanejšie semifinále s Levicami – tiež dobre trénované a poskladané mužstvo. Veď pred týždňom Košice v tej iste hale aj zdolali.

Teraz to bolo naopak a jasné hneď od začiatku. Prečo? Práve preto. Košice nabehli motivované, s túžbou po pomste a Levice prevalcovali už v prvej štvrtine. Trafili prvých päť trojok a hrali výborný rýchly protiútok. A bolo rozhodnuté.

Nevidel som finále. Ale pri približne rovnakej kvalite kádrov, rovnakej trénovanosti a veľmi dobre prepracovanom postupnom útoku, čo obe mužstvá majú, rozhodujú často detaily a momentálna forma či domáce prostredie.

Ale ak by som mal vyzdvihnúť niečo v čom boli Košice na tomto turnaji od Interu lepšie, tak je to jednoznačne prechod do útoku – rýchly protiútok. Ťahané výborným a rýchlym rozohrávačom Fletcherom (tak má hrať Američan v útoku – šprintom a navyše tak aj bránil, čo nebýva u Američanov vždy zvykom), výborne si posúvali loptu a čo bolo najpodstatnejšie, zapájali do neho aj pivotov. Sedmákovi aj Körnerovi takáto hra vyhovuje a bolo to vidno. Myslím, že pohár vyhrali Košice zaslúžene.

IMC Slovakia Považská Bystrica vs. BKM Lučenec, Štefan Svitek (16) (Foto: Milan Yetti Kováčik)

Za Považskú, Karlovku a poslednú štvrtinu za Svit hrali len Slováci. Niektorí zaujímaví, technicky vyspelí s dobrými akciami a momentmi. Ale nič viac. Presne to je ten rozdiel. Či niekto dokáže hrať naplno a na vysokej úrovni 30 minút alebo len pár.

Som rád, že som videl možno posledný „rozlúčkový“ zápas Sviteka na takejto úrovni. Ešte aj v 44 rokoch dal Interu 14–15 bodov. Trénoval som ho tri roky v Karlsruhe a potom v Pardubiciach. Jeho semifinálový súboj proti Rančíkovi v Nymburku bol výborný. Vtedy najlepší hráč českej ligy Rančík proti najlepšiemu obranárovi Svitekovi. A presne tento duel sa tu opakoval. O desať rokov neskôr. V podstate dvaja veteráni. Naozaj dôstojná rozlúčka.

Rozprával som sa v veľa ľuďmi o mládeži

Všetci sú nedočkaví, kedy už niečo príde. Nejaká zmena, koncepcia. Príde vôbec? Sú na ňu peniaze?

Ale ako to vystihol jeden tréner v Košiciach, nie je možné, aby na sekretariáte SBA bolo zamestnaných pomaly viac ľudí ako je v niektorých mládežníckych súťažiach družstiev. Lebo ak sa to nezmení, tak nebudú mať títo ľudia za chvíľu čo a s kým robiť.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 30.09.2020 UMB UMB
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK