Za desať dní zmenil Barcelonu na nepoznanie, ťah s legendárnym Pešičom zafungoval

Publikované: 20.02.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fcbarcelona.com

Svetislav Pešič (Foto: fcbarcelona.com)

Koľko času je treba na to, aby nový tréner dal v mužstve veci do poriadku a začal s ním vyhrávať? Podľa všetkého na to stačí aj menej ako desať dní. Teda za predpokladu, že sa voláte Svetislav Pešič a ste jedným z najlepších trénerov v dejinách basketbalu.

Klub FC Barcelona patril v basketbalovej Európe, podobne ako v tej futbalovej, ešte pred pár rokmi medzi absolútnu špičku. Na trénerskej lavičke sedel osem rokov Xavi Pasqual, ktorý bol garantom určitej filozofie a vďaka nej hral katalánsky tím počas tejto éry stabilne v playoff či Final Four. Po Pasqualovom odchode prišiel Grék Georgios Bartzokas, lenže v Barcelone vydržal len jednu sezónu. Sito Alonso, predstaviteľ mladšej generácie, vydržal ešte kratšie. Po jeho „vyhadzove“ sa vedenie klubu rozhodlo pre riešenie, ktoré mnohých basketbalových fanúšikov veľmi prekvapilo. Ako hlavný tréner bol do konca tejto sezóny angažovaný 68-ročný Svetislav Pešič, naposledy trénujúci Bayern Mníchov v súťažnom ročníku 2015/16. Potom sa ale legendárny Srb vytratil zo scény zo zdravotných dôvodov. Operovali mu koleno a bedrový kĺb.

Niektorí si už možno mysleli, že v jeho veku prišiel čas na basketbalový dôchodok, lenže Pešič sa vrátil na trénerskú stoličku. V piatok 9. februára ohlásila Barcelona návrat svojho staronového kouča. „Prirodzene, som šťastný, že sa vraciam do takého veľkého klubu ako je Barcelona. Rozhodovanie bolo veľmi rýchle a za dva-tri dni sme mali všetko vybavené. Rozhodol som sa prijať túto novú výzvu v mojej kariére. Nerobím to však pre kariéru, ale mojou misiou je pomôcť klubu. Som tu na to, aby som spravil tento tím lepším a ten, kto ma dobre pozná, vie, že do toho dám všetko, aby sa mi to podarilo,“ povedal na úvodnej tlačovke rodák z Nového Sadu, ktorý ako hráč reprezentoval dva kluby: Partizan a Bosnu Sarajevo. Ako tréner dosiahol svoj najväčší klubový úspech práve s Barcelonou, ktorú v roku 2003 priviedol k titulu v Eurolige.

Na Pešiča a jeho tím čakal prvý zápas už v nedeľu 11. februára proti Bilbau, ktoré patrí v tejto sezóne do spodnej polovice tabuľky. Katalánci zvíťazili presvedčivo 90:58. Potom už mužstvo odletelo na Kanárske ostrovy do Las Palmas, kde sa konal turnaj Copa Del Rey, čiže španielskeho pohára. Barcelončania prešli v prvom kole cez Baskoniu (94:90), potom cez domáci celok Herbalife Gran Canaria (87:74) a postúpili do finále, kde na nich čakal najväčší rival Real Madrid. FC Barcelona zdolala v dramatickom súboji aj Madridčanov a získala tak trofej pre víťaza. Vo finálovom stretnutí, ktoré sa skončilo výsledkom 92:90, bol síce najlepším strelcom Pau Ribas s 21 bodmi, no cenu pre MVP turnaja si odniesol tvorca hry Thomas Heurtel. Od Pešičovho prvého dňa vo funkcii ubehlo len neuveriteľných desať dní. Napriek tomu bola na palubovke iná Barcelona, ako sme z tejto sezóny zvyknutí.

Ako sa mu to podarilo? Pozrime sa na to v prvom rade z taktického hľadiska. Celý turnaj sa Barcelona prezentovala zjednodušenou hrou. Zdalo sa, akoby mužstvo dalo bokom tie komplikovanejšie a zložitejšie signály a koncentrovalo sa na fundamentálne veci. Tie boli nesmierne dôležité predovšetkým v obrane, na ktorú Svetislav Pešič kládol dôraz. Hráčov povzbudzoval k väčšej aktivite a agresivite. Práca na defenzívnej polovici bola základom pre celkový úspech. Na ofenzívnej polovici to bolo celkom iné, Barcelončania dostali od svojho nového trénera omnoho viac voľnosti a často tiež improvizovali. Na spomínanej tlačovej besede vyslovil srbský odborník jednu dôležitú myšlienku: „Keď sa rozprávame o útočení v basketbale, je tu jedna filozofia, ktorá vraví, že prvé rozhodnutie je to najsprávnejšie. Ak chceš loptu vystreliť na kôš, tak ju vystrel. Ak chceš vniknúť pod kôš, tak vnikni pod kôš,“ vysvetľoval pokojným hlasom.

Svetislav Pešič je známy svojou povahou, a preto boli mnohí zvedaví na to, ako si poradí s mladšími hráčmi, ktorí si už zvykli na liberálnejšiu prácu trénerov. V tomto smere, zdá sa, spravil majster sveta z roku 2002 kompromis. S hráčmi debatuje v pokoji, nekričí na nich a najväčší dôraz kladie na dôkladné vysvetľovanie situácií a komunikáciu medzi hráčmi. A na tvárach jeho zverencov je vidieť rozdiel. Barcelončania sa zrazu začali usmievať a svoju právu na palubovke si viac užívajú. „Myslím si, že to nie je posledná trofej, ktorú v sezóne získame,“ dodal Pešič. V Eurolige zostáva do konca základnej časti už len osem kôl a FC Barcelona stráca na Maccabi Tel Aviv, prvý tím nad čiarou, až päť zápasov. Postup je teda takmer vylúčený. Je to preto jasné, že Pešičove slová smerovali k ligovej súťaži.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia