Košičania prelomili prekliatie usporiadateľov, Inter verí v ligovú odplatu

Publikované: 18.02.2018 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

BK Inter Bratislava vs. KB Košice, víťazné gesto KB Košice (Foto: Jäzva)

Dvadsiatydruhý ročník Slovenského pohára má za sebou parádne vyvrcholenie. Zaplnená Angels aréna v Košiciach sledovala vo finále súboj dvoch aktuálne najlepších tímov domácej scény, ktoré sa ku vzájomnému duelu prebojovali mimoriadne presvedčivým spôsobom.

Bitku nervov odštartoval lepšie Inter, ktorý sa ujal v piatej minúte vedenia 9:3. Dve trojky z ruky Igora Mariča vtesnané do 28 sekúnd však naštartovali divákov i domáci tím. Nasledovala vyrovnaná pasáž, ktorú ukončil až výborný nástup domáceho tímu do druhého polčasu. V polovici tretej štvrtiny už viedli „Býci“ o pätnásť bodov.

Ten začiatok tretej štvrtiny rozhodol. Košičania si tam vypracovali veľký náskok. Snažili sme sa to stiahnuť, ale stálo to veľa energie,“ zamyslel sa po prehre 81:89 pivot Interu Michal Baťka, ktorý však ocenil bojovnosť svojho tímu. Hráči lídra tabuľky nezložili zbrane a ešte v tretej štvrtine skorigovali manko na päť bodov. „Vyzeralo to nádejne, no potom nám vypadla strela spod koša i zvonku. Chalani z Košíc však naozaj bojovali. Získali pohár, ale liga pokračuje a my chceme titul.

Inter úplne zmenil obranu. Začali brániť zónovo a nám chvíľu trvalo, kým sme sa na to zareagovali,“ vysvetlil chvíľkový útlm z druhej polovice tretej štvrtiny kapitán KB Košice Richard Körner. „Inter má skvelý tím a ak niekto čakal, že to už máme vyhraté, tak sa nerozumie basketbalu. Som veľmi hrdý na celý tím, zabojovali sme parádne. Sme šťastní, že sme obhájili pohár a že sa nám podarilo potešiť našich priaznivcov.

BK Inter Bratislava vs. KB Košice, Svetozar Stamenkovič (41) (Foto: Jäzva)
BK Inter Bratislava vs. KB Košice, Igor Marič (7) (Foto: Jäzva)

Bratislavčania neskladali zbrane do samého záveru a počas štvrtej štvrtiny znížili stratu aj na rozdiel štyroch bodov. Košičania si však zakaždým vypomohli trojkovou streľbou (celkovo trinásť úspešných pokusov) a strely Stamenkovičovcov, Mariča i Körnera ich zakaždým upokojili.

Na konci to už bolo o premieňaní striel, ale celý zápas sme hrali s prehľadom. Myslím si, že sme to zaslúžene dotiahli do konca. Najviac sa mi páči, že sme ukázali silu, kedy bolo najviac treba. Zomkli sme sa, dali dôležité body a predviedli kľúčové obranné zákroky,“ skonštatoval spokojným tónom tréner Miljan Čurovič. Ziskom prvej veľkej trofeje od príchodu do metropoly východu z neho očividne opadol istý tlak. „Je to fantastický pocit. Ďakujeme fanúšikom, že nás podporili tak, ako nikdy doteraz. Mali sme obrovskú podporu od nášho prezidenta, ktorý nám dodával energiu, preto ten pohár venujem jemu. On je náš najväčší fanúšik.

BK Inter Bratislava vs. KB Košice, Michal Baťka (41) (Foto: Jäzva)
BK Inter Bratislava vs. KB Košice, Richard Korner (20) (Foto: Jäzva)

Košičania sa stali prvým tímom od roku 2012, ktorému sa podarilo získať Slovenský pohár na domácej pôde. Naposledy sa podaril takýto kúsok Nitre. „Býci“ zároveň obhájili vlaňajší triumf z bratislavskej Hant arény.

Pre mňa bolo úžasné vyhrať na Interi a rovnako tak mám teraz neskutočnú radosť z obhajoby na domácej palubovke. Vyslovujem neskutočnú vďaku našim skvelým fanúšikom a veľký klobúk dole aj všetkým mojim spoluhráčom. Bolo to niečo neskutočné a teším sa na oslavy!“ sršalo nadšenie z krídelníka Stanislava Baldovského, ktorý bol jediným priamym aktérom oboch košických úspechov. Spoločne s ním oslavovali vlani zisk pohára aj Filip Duda, ktorý však do hry nezasiahol a Radenko Pilčevič. Na srbského rozohrávača si zasadla pohárová smola a zatiaľ čo vlani sa zranil na rozcvičke pred semifinále proti Svitu, tentoraz ho z hry vyradilo zranenie z posledného ligového zápasu pred turnajom Final eight.

BK Inter Bratislava vs. KB Košice, Stanislav Baldovský (10) a tréner Čurovič (Foto: Jäzva)
BK Inter Bratislava vs. KB Košice, Rahmon Fletcher (8) (Foto: Jäzva)

Úplne opačné pocity ako Baldovský, prežíval jeho bývalý spoluhráč Michal Baťka. Pred dvanástimi mesiacmi si spolu vychutnávali víťaznú cestu z hlavného mesta do Košíc, tentoraz mieril opačným smerom s pocitom sklamania.

Každý prehratý zápas mrzí a takýto obzvlášť. Celú sezónu makáme, vytvorili sme si najlepšiu východiskovú situáciu a na turnaji sme odohrali dva dobré zápasy. Škoda len toho začiatku druhého polčasu a v závere nám potom chýbala energia,“ poťažkal si Baťka, ktorý však zároveň podotkol, že bratislavsko-košické meranie síl ešte nenapísalo poslednú kapitolu. „Do Košíc sa ešte vrátime v základnej časti a ja verím, že ten zápas vyhráme. Iste, radi by sme si to s nimi rozdali aj vo finále, ale o tom by som ešte nehovoril. To je ešte ďaleko. Samozrejme, veríme, že sa tam prebojujeme.

Na prípadnú finálovú reprízu pohárového vyvrcholenia sa snažia nemyslieť ani na košickej strane. „Liga je stále veľmi dlhá a ťažko predvídať. Teraz sa tešíme z tohto úspechu a uvidíme, čo prinesie play-off. To bude úplne nová súťaž. Posledné zápasy proti Interu nám vyšli, ale bolo by odvážne tvrdiť, že to na nich vieme,“ pridal Richard Körner.

BK Inter Bratislava vs. KB Košice, Pedja Stamenkovič (24) (Foto: Jäzva)
BK Inter Bratislava vs. KB Košice, tréner Miljan Čurovič (Foto: Jäzva)

Sme veľkí súperi, ale je tu v lige ešte veľa mužstiev, ktoré môžu zamiešať karty v súbojoch o najvyššie priečky. Teraz som hlavne rád, že sme prekonali prekliatie v podobe nezdarov domácich tímov v pohári. A máme ešte jedno prekliatie, ktoré by sme radi prekonali na konci sezóny,“ dodal s úsmevom srbský kormidelník.

18 Orlando Magic 33/38 46,48%
19 Minnesota Timberwolves 32/38 45,71%