Analýza: Kto by nemal rád komiksového hrdinu Igora Mariča? Kľúčoví však boli Stamenkovičovci

Publikované: 18.02.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Jäzva

Igor Marič (Foto: Jäzva)

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako by vyzeral priebeh basketbalového zápasu, keby sa nehralo na čistý čas? Nie? To je v poriadku, lebo ani my sme nad tým nikdy nerozmýšľali. Nemalo by to totiž žiaden význam.

Ak by sa však hralo na hrubý čas, najkrajšia akcia včerajšieho finálového zápasu by bola uznaná a Inter by mal po prvej štvrtine na svojom konte o dva body viac. Za stavu 18:20 pre Košice vyhadzoval Inter na útočnej polovici loptu od svojej lavičky. Ako rozohrávajúci hráč bol určený Goran Bulatovič, ktorý tak stál na počiatku nádhernej kombinačnej akcie. Loptu vyhodil na Aleksandara Vlahoviča a ten mu ju obratom vrátil späť. V tom istom čase sa uvoľnil obrátkou smerom ku košu Stefan Matovič, ktorému poslal Bulatovič prihrávku v správnom čase a srbskému krídelníkovi už nič nebránilo v tom, aby vyrovnal tesne pred koncom prvej časti hry na 20:20. Niečo podobné zvykne realizovať vo svojich zápasoch tím z NBA San Antonio Spurs. No skrátka basketbalová lahôdka. Lenže v basketbale sa na hrubý čas nehrá, a preto na začiatku tejto akcie bolo treba spustiť časomieru. Žiaľ, toto sa stalo až s oneskorením, a tak rozhodcovia Matovičov kôš neuznali. Košičania napokon vyhrali prvú časť hry o dva body, aj keď na jej začiatku to s nimi vyzeralo veľmi biedne. Vo chvíli, keď si ich tréner Miljan Čurovič zobral prvý oddychový čas, bolo odohratých viac než päť minút a na tabuli svietil stav 9:3 pre Inter. V tomto okamihu mali Košičania streľbu z poľa 1/12. Nevieme, čo kouč svojim zverencom povedal, ale na palubovku prišiel úplne iný tím, ktorý do konca štvrtiny nastrieľal 17 bodov. Najväčší podiel má na tom vynikajúci strelec Igor Marič, ten v krátkom časovom úseku stihol streliť Bratislavčanom tri trojky. No kto by nemal rád tohto borca? Vždy, keď ho mužstvo potrebuje, vystúpi z temnoty ako komiksový hrdina a svojimi bombami spoza oblúka dá všetko do poriadku.

DOKÁZALI TO AJ BEZ PILČEVIČA

Veľkou otázkou bolo pred finále, ako si Košičania poradia bez svojho najlepšieho tvorcu hry Radenka Pilčeviča. V prvom rade bolo jasné, že väčšiu porciu zodpovednosti zoberie na seba v jeho neprítomnosti jeho partner Rahmon Fletcher. Lenže ten neodohral dobrý zápas, ani len zďaleka. A práve naopak, bol to on, kto v krízovom momente spravil krátko po sebe dve veľké chyby a umožnil tak Interu znížiť náskok Košíc. Najprv smeroval loptu pod kôš, ale tá prihrávka bola naivná a obrancovia bratislavského klubu ju veľmi rýchlo prečítali. Nevadí, toto sa stáva, ak basketbalista zariskuje. No vzápätí prišla ešte väčšia chyba, keď sa Fletcher nechal obrať o loptu Marekom Kozlíkom, ktorého následne chytil za dres a vyslúžil si nešportovú osobnú chybu. Interisti premenili obidva trestné hody a k tomu dostali ešte šancu na ďalší útok. Ten zakončili úspešnou trojkou a Fletcherov hlúpy faul tak potrestali celkovo piatimi bodmi. Skvelá odpoveď. Výborný výkon však predviedol vo finálovom zápase Pedja Stamenkovič, ktorý síce minul niekoľko jasných príležitostí, no aj napriek tomu zaznamenal solídnych 13 bodov. Najmä jeho tri trojky mali pre mužstvo veľký význam. Kľúčovú úlohu však odviedol pri tvorbe útokov. Svojich spoluhráčov vedel nachádzať po únikoch do koša, či priamo z trojkového oblúka. Nádhernú prihrávku poslal Richardovi Körnerovi, ktorý ju premenil na smeč. Spolu nazbieral Pedja Stamenkovič 10 asistencií a zápas tak zakončil s double-double.

ZNOVA TÁ TROJKOVÁ STREĽBA

Ešte lepšie stretnutie odohral jeho menovec Svetozar, ktorého vysvedčenie nemá medzi hráčmi konkurenciu. Okrem 20 bodov doskočil aj 10 lôpt a opäť bol aktívny vo všetkých smeroch. Pri tomto basketbalistovi sme už neraz vyzdvihovali jeho všestrannosť čo sa týka ofenzívneho repertoáru. Je silný pod košom, ale aj pri streľbe spoza oblúka. Keď mu to práve nejde, agresívne sa vie dostať do vymedzeného územia a tam si vypýtať plusový faul. Keďže dobre strieľa trestné hody, dokáže týmto spôsobom získať cenné body. Včera dal presnú polovicu zo svojich bodov práve zo šestiek. Ak by sme zobrali do úvahy len to, čo sme tu teraz vymenovali, stále by bol pre nás Svetozar Stamenkovič MVP finálového stretnutia. Lenže vysoký Srb pridal aj 3 asistencie a neuveriteľných 6 získaných lôpt. Toto si zaslúži potlesk. Na opačnej strane hral výborne Stefan Matovič, ten svedomito pracoval pod košom a získal mnoho doskokov. V obrane, ale aj v útoku. Ak nazývame prievidzský štýl basketbalu run and gun, potom ten košický by sme mali zrejme pomenovať gun and gun. Finálový zápas proti Interu Bratislava bol totiž festivalom trojkovej streľby. Košičania premenili spolu trinásť pokusov spoza trojkového oblúka, zatiaľ čo Inter len päť. V tejto disciplíne tak získali celkovo o 24 bodov viac ako ich protivník, čo bol v tomto prípade ten najdôležitejší faktor pre víťazstvo v Slovenskom pohári. Košičania ho vyhrali zaslúžene. Gratulujeme!

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 30.09.2020 UMB UMB
SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK