Miluje Netflix a neznáša chladné počasie. Papapetrou je ideálom gréckeho basketbalistu

Publikované: 10.02.2018 Autor: Peter Jačiansky Foto: olympiacosbc.gr

Ioannis Papapetrou, Olympiakos Pireus (Foto: olympiacosbc.gr)

Mladí európski basketbalisti, ktorí sa chcú prebojovať do NBA, majú na výber dve cesty: európsku a americkú. Buď zostanú doma na starom kontinente a budú sa snažiť rozvíjať svoj talent v konkurencii zrelých hráčov alebo sa rozhodnú hrať basketbal na jednej z amerických univerzít, kde budú skautom viac na očiach.

Grécky krídelník Ioannis Papapetrou sa ako 16-ročný rozhodol odísť do Spojených štátov, aby tu absolvoval dva roky stredoškolského štúdia na Florida Air Academy v Melbourne a potom sa pokúsil dostať na jednu z univerzít. To sa mu napokon podarilo, keď sa ozvala prestížna škola University of Texas v Austine, ktorá mu ponúkla štipendium. Papapetrou vo svojej nováčikovskej sezóne nastúpil v drese Texas Longhorns na 34 zápasov a v nich zaznamenal priemerne viac ako 8 bodov a 4 doskoky, čo je na prvý rok solídna vizitka. Po skončení sezóny, v lete 2013, mu výborne vyšiel európsky šampionát do 20 rokov, kde sa zaradil medzi najväčšie hviezdy turnaja. Všetko nasvedčovalo tomu, že sa Grék vráti spať do univerzitného tímu, aby sa tu stal jednou z kľúčových postáv mužstva.

Ioannis Papapetrou však spravil netradičný krok. Väčšina európskych hráčov hrá na škole dovtedy, pokým o nich nejaký klub z NBA neprejaví vážny záujem. Ak hráč cíti záujem, prihlási sa na draft do NBA. Môže tak spraviť po prvom, druhom či treťom roku štúdia. Po štvrtom, poslednom roku, je pre draft dostupný automaticky. Mnoho Európanov teda hrá na univerzite štyri roky. Tí šťastnejší sa dostanú do NBA, ostatní sa vrátia späť do Európy. Papapetrou ale odišiel z texaskej univerzity už po prvom roku štúdia. Presvedčil ho veľký záujem Olympiakosu Pireus, ktorý vtedy 19-ročnému basketbalistovi ponúkol lukratívny kontrakt na päť rokov v hodnote dva milióny dolárov. Papapetrou ju prijal a odvtedy hráva za slávny grécky klub v Eurolige. Napriek tomu, že má stále len 23 rokov, na konte už má 101 stretnutí v najprestížnejšej klubovej súťaži na starom kontinente.

IDEÁL GRÉCKEHO BASKETBALISTU

Gréci udávajú už viac ako tri dekády trendy v európskom basketbale, predovšetkým čo sa týka defenzívnej práce. Ich basketbal je postavený na pevnej obrane a Papapetrou môže byť v tomto smere akýmsi ideálom tejto unikátnej basketbalovej filozofie. Meria 206 cm, a tak je schopný hrať na pozíciách tri a štyri. Zároveň je schopný efektívne brániť protivníkov na týchto postoch. Napriek tomu, že má pevnú a svalnatú postavu, je dostatočne rýchly v súbojoch jeden na jedného. Defenzívny základ má, čo je vynikajúca správa. Svoju útočnú časť krok za krokom zveľaďuje a každú sezónu pridáva do svojho ofenzívneho repertoáru nový element. Jeho progres nie je na prvý pohľad tak dobre viditeľný, pretože v mužstve Olympiakosu nepatrí medzi hlavné útočné zbrane. Preto je možné, že niekedy nastrieľa pätnásť bodov a inokedy zas len dva či tri.

NETFLIX SA STAL SÚČASŤOU ŽIVOTA

Rodák z mesta Patras je jedným z basketbalistov, ktorí počas sezóny blogujú na oficiálnej stránke Euroligy. V poslednom texte sa Papapetrou venoval cestovaniu. „V mestách, kde hráme, nemáme dostatok času na to, aby sme ich dobre spoznali. Čo sa mňa týka, keďže som Grék, nemám príliš v láske zimné obdobie. Ak by som si mal vybrať jedno z miest na euroligovej mape, bola by to asi Barcelona. Je to veľmi krásne mesto. Veľa som toho už počul o Málage, ale v tejto sezóne sme tam ešte nehrali. Zaregistroval som, že posledné dni bolo v Moskve naozaj chladno. Preto som rád, že tam budeme hrať až na konci marca a snáď už vtedy bude lepšie počasie,“ napísal grécky basketbalista, ktorý v tejto sezóne odohral štatisticky najlepší zápas v derby proti Panathinaikosu. V tomto stretnutí bol jeho Index rating na hodnote 17.

Na cestách sa Ioannis Papapetrou venuje svojmu hobby, ktorým je sledovanie televíznych seriálov. „Momentálne sledujem jeden z najznámejších seriálov za posledné roky Stranger Things. Videlo to už mnoho ľudí a ja to môžem tiež odporučiť. Nie je to horor, ale niektoré momenty vás môžu vydesiť. Z celkového pohľadu je to skvelé, ako dokázali rozvinúť túto myšlienku. Musím povedať, že Netflix zmenil spôsob sledovania seriálov. Na začiatku som nevedel, že si veci môžem stiahnuť do telefónu. Je to veľký rozdiel, pretože sme často v lietadle či na letisku a nemáme všade k dispozícii Wi-Fi. Vždy pozerám len jeden seriál, no keď skončím so Stranger Things, pustím sa do niečoho iného. Povedali mi, že aj Luther je dobrý, takže možno práve tento seriál bude ďalší v rade,“ prezradil Papapetrou.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia