Oženil sa a odišiel na Slovensko. Tyus sa chce z Handlovej odraziť na najvyšší level

Publikované: 09.01.2018 Autor: Tomáš Kotlárik Foto: Vladimír Dorňák

Marcus Tyus (Foto: Vladimír Dorňák)

Počas leta sa v handlovskom Baníku udiali značné zmeny v hráčskom kádri. Oproti minulej sezóne zostala v tíme iba trojica Slovákov Haviar, Mátych, Novysedlák a Čiernohorec Zejak. Naopak masívne skladanie mužstva privialo na Slovensko amerického krídelníka Marcusa Tyusa, pre ktorého je to prvý kontrakt v profesionálnej kariére.

Handlovčania v prebiehajúcej sezóne zatiaľ výkonmi a hrou nenadchli. Po 23 zápasoch majú na konte iba šesť víťazstiev a patrí im ôsme miesto. Očakávaný herný progres neprišiel ani po trénerskej výmene, keď Kruna Krajnoviča nahradil na začiatku decembra srbský kouč Dušan Kasum. Obaja sa mohli spoľahnúť v dôležitých momentoch na palubovke na zámorskú nádej Marcusa Tyusa.

Krajčovič rastie v reprezentačného rozohrávača. Naučil sa byť profesionálom

Marcus Tyus s manželkou Maggie (Foto: archív mt)

Nezabudnuteľný júl: najskôr svadba a následne prvá profi zmluva

Dvadsaťtriročný Tyus sa narodil na stredozápade USA v americkom štáte Minnesota, ktorý má prívlastok mesto na vode alebo štát tisícich jazier. Ešte počas strednej školy skúšal okrem basketbalu tiež americký futbal. Láska k deravým košom bola mocnejšia.

Marcus je absolventom University of Nebraska at Omaha. „Nastupoval som proti skvelým školám a dobrým hráčom. Moji tréneri ma motivačne ťahali, hovorili mi, že sa môžem neustále zlepšovať. Potom ma pribrzdilo zranenie. Roztrhol som si predný krížny väz. V minulej sezóne som sa po ročnej prestávke zapríčinenej zranením vrátil. Bol som silnejší a chopil som sa šance na ďalší progres. A vcelku mi to vyšlo, pretože to bol pre mňa najlepší rok na univerzite,” prezradil Marcus. V záverečnom roku štúdia zásluhou výborných výkonov dostal nomináciu na All Star Summit League.

V lete urobil dva dôležité prestupy. Najskôr 22. júla do manželského zväzku s jeho láskou Maggie. Týždeň po svadbe odišiel na Slovensko, kde spečatil svoju prvú profesionálnu zmluvu. „Slovenská liga je omnoho rýchlejšia než v univerzitných súťažiach v Amerike. Rozdiely vnímam tiež v tom, že sa tu hrá fyzickejšie.”

Slováci v zahraničí: Stálicami sú Brodziansky s Gavelom, Kuric dominuje a Doležaj prekvapil

Jeremy Landenbergue so spoluhráčom Marcusom Tyusom (Foto: archív JL)

Jeden sen splnený, druhý má na obzore

Potrebné vedomosti o domácej súťaži mu poskytol jeho niekdajší spoluhráč na univerzite Mike Rostampour – zároveň niekdajší pivot Prievidze, teda najväčšieho rivala Handlovčanov. „Po Mikeovom rozprávaní som vedel, čo môžem od súťaže očakávať, a že ma nemôže na Slovensku nič prekvapiť. Rozhodnutie podpísať kontrakt v Handlovej neľutujem. Bola to najvhodnejšia voľba. Bol som si vedomý toho, že prvý rok medzi profesionálmi bude procesom, kedy sa môžem ešte veľa naučiť a zároveň dostanem šancu na hráčsky rozvoj,” pokračoval mladý hráč. „Môj najväčší sen, pokiaľ ide o basketbal, je jedného dňa hrať na tej najvyššej úrovni. Už jeden sen sa mi splnil – dosiahnutím profesionálnej zmluvy. Teraz chcem každý rok neustále napredovať a posunúť na iný level.”

Hoci Baníku patrí momentálne ôsme miesto, aj vzhľadom na doterajšie ligové vystúpenia je zrejmé, že udržať si pozíciu zaručujúcu vyraďovaciu časť bude ešte náročné. „Aby sme dosiahli na métu play-off, nesmieme stratiť odhodlanosť. Musíme sa sústrediť predovšetkým na našu obranu. Najväčšou slabosťou sú doskoky, kde sme najslabším tímom v lige. Máme ale skvelých hráčov a viem, že dokážeme hrať dobrý basketbal ako v útoku, tak aj v defenzíve. Iba tvrdou prácou sa všetci spoločne posunieme ako tím vpred,” pripojil Marcus.

Ako správny lokálpatriot je fanúšikom NBA klubu Minnesoty Timberwolves. Najviac v súčasnosti obdivuje ich pivota a jednotku draftu z roku 2015 Karla-Anthonyho Townsa.

Marcus Tyus (Foto: Vladimír Dorňák)

Cíti väčší pokoj ako na začiatku, prispôsobil sa hernému štýlu aj rýchlosti

V úvode ročníka sa Marcus hľadal. Postupne sa vypracoval na najväčšiu oporu družstva trénera Dušana Kasuma. V ostatných piatich zápasoch, v ktorých nastúpil, nastrieľal zakaždým dvojciferný počet bodov. Najmenej – sedemnásť, v nedávnom prehratom derby s Prievidzou. Celkovo je z tímového hľadiska po Srbovi Djordjem Tresačovi (prišiel v decembri a odohral zatiaľ 7 duelov) druhým najvyťaženejším hráčom a rovnako druhým najlepším strelcom s priemerom 14.9 bodov na zápas. „Na začiatku sezóny sa mi príliš nedarilo. Zameral som sa na to, aby som sa prispôsobil štýlu hry a rýchlosti súťaže. Postupne som sa do toho dostal. Cítim väčší pokoj. Vyšli mi aj nejaké zápasy, kde som dobre zabodoval. Viem, že je vo mne väčší potenciál odovzdať pre tím viac. Ešte stále sa musím zlepšovať vo všetkých smeroch – v obrane, v bodovaní, v asistenciách i na doskokoch.”

Marcus Tyus (Foto: Jäzva)

Byť súčasťou All Star Game bola zábava i pocta

Život v Handlovej si Marcus obľúbil. Na Slovensku je s ním manželka Maggie. Neďaleko ich bytu žije zase niekoľko jeho spoluhráčov. „Keď idem po meste, je fajn stretávať skvelých ľudí a známe tváre. Neprekáža mi to, že Handlová nie je veľká. Počas basketbalových zápasov je vidieť, ako sa mnohí spoločne stretnú s cieľom podporiť náš tím,” odpovedal Tyus. Voľný čas si spestruje prechádzkami, hraním videohier či výjazdov do neďalekej Prievidze. Manželia Tyusovci udržiavajú každodenný kontakt s rodinou. „Niekedy nám posielajú poštou rôzne balíky a pohľadnice. V decembri nás navštívila počas All Star Game manželkina sesternica. Mimochodom, ten zápas som si fakt užil. Bola to zábava a aj česť, veď som na Slovensku prvý rok. Stretol som hráčov z iných tímov a ešte som stihol preskúmať aj Bratislavu,” dodal na záver.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

CHI CHI 83:101
18.07.2018
SEA SEA
MIN MIN 89:65
18.07.2018
IND IND
ATL ATL 19.07.2018 NYL NYL
DAL DAL 19.07.2018 WAS WAS
PHO PHO 19.07.2018 LVA LVA

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Seattle Storm 17/6 73,91%
2 Phoenix Mercury 15/8 65,22%
3 Los Angeles Sparks 14/9 60,87%
4 Dallas Wings 13/9 59,09%
5 Washington Mystics 13/9 59,09%
6 Atlanta Dream 13/9 59,09%
7 Minnesota Lynx 13/10 56,52%
8 Connecticut Sun 12/11 52,17%
9 Las Vegas Aces 10/13 43,48%
10 New York Liberty 7/15 31,82%
11 Chicago Sky 7/16 30,43%
12 Indiana Fever 2/21 8,70%