Krajčovič rastie v reprezentačného rozohrávača. Naučil sa byť profesionálom

Publikované: 09.01.2018 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

BK Levickí Patrioti vs. BK Inter Bratislava, Šimon Krajčovič (5) (Foto: Lukáš Droppan)

Vždy je potešiteľné vzhľadom na nedostatočný počet slovenských basketbalistov v lige, keď sa mladí hráči posúvajú výkonnostne ďalej. Výrazný skok dopredu spravil v tejto sezóne Šimon Krajčovič.

Svoju pozíciu v Leviciach si potvrdil a postupne dostáva väčší priestor v tíme, ktorý je hlavným vyzývateľom najväčších favoritov Interu Bratislava a Košíc.

Čoskoro dvadsaťštyriročný rozohrávač zlepšil výkonnosť oproti nováčikovskej sezóne. Vlani mal priemer 7,3 bodov a 2,8 asistencie, keď hrával okolo dvadsať minút. V novom ročníku nastupuje na takmer 24 minút, za ktoré dáva 9,4 bodov, 4,5 asistencie a 2,3 doskoku. Zlepšil si aj streľbu za dva, tri body a trestné hody.

„Šimon sa výborne zhostil pozície, keď musel prebrať zodpovednosť po zranení nášho prvého rozohrávača Petaniho. Spravil odvtedy veľký progres a som šťastný ako sa mu darí. Svoju formu potvrdil skvelým zápasom proti Košiciam, ktorým dal 26 bodov a pripísal si 10 asistencií. Dobre však vie, že ho nenechám lietať v oblakoch a budem na neho naďalej tvrdý,“ rozhovoril sa tréner Patriotov Teo Hojč, ktorý chce spraviť z Krajčoviča elitného rozohrávača.

„Post rozohrávač je najťažším na palubovke. Šimon na tom pracuje tvrdo, je učenlivý. Snažím sa ho učiť nielen rozohrávačské veci, ale aj to, aby bol na lídrom tímu. Všetko to vyžaduje čas. Preto je pre neho dobré, že má trojročný kontrakt. Jeho hra môže stúpať v známom prostredí. Dovolím mu robiť aj chyby, lebo si myslím, že to je časť procesu vývoja,“ dodal slovinský kouč.

Slováci v zahraničí: Stálicami sú Brodziansky s Gavelom, Kuric dominuje a Doležaj prekvapil

Šimon Krajčovič (Foto: facebook.com/basketballevice/)

Berie si Hojčove rady

Veľmi dobré výkony mladého basketbalistu pozoruje aj reprezentačný tréner Ivan Rudež. Ten mu zvolil väčšiu rolu už v kvalifikačných zápasoch cez leto a naposledy proti Macedónsku.

„Šimon spravil v tejto sezóne ďalší krok dopredu. Lepšie sa rozhoduje pri tvorení hry a viac si verí aj v streľbe. Rozprávame sa často o jeho slabinách a je dobré, že na nich pracuje. Verím, že postupne sa posunie do kvalitnejšej ligy,“ povedal nám Rudež.

V napredovanie svojho zverenca verí aj Hojč. „Keď k nám Šimon prichádzal, tak veľa ľudí o ňom na Slovensku nevedelo, lebo bol dlho v zahraničí. Spravili sme si však dôkladný skauting. Zavolal som tiež pár ľuďom do Ameriky, aby som si to overil priamo od nich. Videl som v ňom od začiatku potenciál. Musel sa však naučiť, čo to znamená byť profesionálom. Vysvetlil som mu, prečo nemôže hrať videohry do druhej rána, jesť nezdravé jedlo a prečo na neho ako tréner kričím. Takisto sa naučil rešpektovať spoluhráčov a biť sa o svoju pozíciu. Hráči po univerzite potrebujú istý čas, aby si zvykli na profesionálny basketbal. Šimon všetko pochopil a preto sa zlepšuje. Myslím si, že jeho výška nie je hendikepom, nahrádza to rýchlymi nohami. Má šancu sa posunúť ďalej. Keď sa plne sústredí, tak je aj jeho defenzíva na vysokej úrovni. Bolo to vidieť v zápase s Košicami. Potrebuje naďalej pracovať na streľbe a sústrediť sa na každý zápas.“

Pannone: Teší ma, že máme tretiu najlepšiu obranu v lige

Konkurencia by ho nemala ohroziť

Pre Krajčoviča teraz nastalo v Leviciach ťažšie obdobie, keďže vedenie klubu sa rozhodlo po konci Petaniho priniesť zvučnú posilu v podobe reprezentanta Pobrežia Slonoviny Mouloukou Souleymanu Diabateho.

Podpísali sme Diabateho, lebo potrebujeme dvoch kvalitných rozohrávačov. Obzvlášť preto, lebo máme dva zápasy za týždeň a ešte hráme Alpsko-jadranský pohár. Šimon bude mať šancu nielen bojovať o svoju pozíciu, ale aj sa veľa naučiť. Nikto nemá v našom tíme garantovanú pozíciu, každý si ju musí zaslúžiť,“ dodal Hojč.

Ani Rudež si nemyslí, že príchod Diabateho automaticky znamená menší priestor pre nášho reprezentanta. „Podľa mňa bude hrávať dostatok minút. Je veľmi dôležitým hráčom pre systém trénera Hojča. Viac sa bojím o iných slovenských basketbalistov, ktorí nedostávajú priestor vo svojich tímoch,“ vravel chorvátsky kouč.

Alex Renfroe, Šimon Krajčovič (Foto: FIBA Europe)

Torda: V budúcnosti by mohol vyskúšať Nemecko

Krajčoviča ako hráča asi najlepšie pozná zo slovenských trénerov Rudežov asistent pri reprezentácii Peter Torda. Ten ho v Považskej Bystrici vychoval pre „veľký“ basketbal.

„Z pozície jeho bývalého klubového trénera som hrdý na to, ako sa zlepšuje a som rád, že sme mu s trénermi v našom klube pomohli v raste. Po nevydarenej anabáze v USA mu Teo Hojč dôveruje a tým pádom si môže dovoliť na ihrisku viac. Myslím, že sa zlepšil v organizácii hry. Posledné zápasy sa mu darí strelecky, čo má vplyv na jeho sebavedomie,“ pridal svoj pohľad Torda, ktorý si zaspomínal na Krajčovičove začiatky v Považskej Bystrici.

„Od najmenších kategórii bol lídrom. Tým, že rodičia dbali na všeobecný pohybový základ, keď hrával futbal, plával, vždy bol pred ostatnými chalanmi pohybovo. Basketbal žral. Treba však povedať, že v tej dobe sme mali veľmi silné ročníky 1993, 1994 a 1995 a tým pádom tam bola aj konkurencia, ktorá aj jeho nútila pracovať na každom jednom tréningu,“ pokračoval asistent reprezentačného trénera, ktorý verí, že sa Krajčovič posunie aj do vyspelejšej ligy.

Tým, že hrá s veľkým nasadením na oboch stranách ihriska, si myslím, že by mu mohla vyhovovať nemecká liga. Možno začať v druhej lige a postupne sa posúvať vyššie by mu nemuselo uškodiť,“ dodal Torda.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

CHI CHI 83:101
18.07.2018
SEA SEA
MIN MIN 89:65
18.07.2018
IND IND
ATL ATL 19.07.2018 NYL NYL
DAL DAL 19.07.2018 WAS WAS
PHO PHO 19.07.2018 LVA LVA

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Seattle Storm 17/6 73,91%
2 Phoenix Mercury 15/8 65,22%
3 Los Angeles Sparks 14/9 60,87%
4 Dallas Wings 13/9 59,09%
5 Washington Mystics 13/9 59,09%
6 Atlanta Dream 13/9 59,09%
7 Minnesota Lynx 13/10 56,52%
8 Connecticut Sun 12/11 52,17%
9 Las Vegas Aces 10/13 43,48%
10 New York Liberty 7/15 31,82%
11 Chicago Sky 7/16 30,43%
12 Indiana Fever 2/21 8,70%