Slováci v zahraničí: Stálicami sú Brodziansky s Gavelom, Kuric dominuje a Doležaj prekvapil

Publikované: 08.01.2018 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

Kyle Kuric (Foto: Jäzva)

V tejto sezóne pôsobí viacero slovenských basketbalistov na zámorských univerzitách, ale aj v Európe. Pozreli sme sa ako sa krajanom darí.

Jedným z najväčších pozitív prebiehajúcej sezóny sú výkony Mareka Doležaja na univerzite Syracuse. Viackrát sme písali, že odchovanec Karlovky je prvým Európanom v tíme po desiatich rokoch. Nováčikovia nedostávajú na podobne silných školách zväčša priestor, ale Doležaj príjemne prekvapuje. Od úvodu ročníka si vybojoval miesto v rotácii Cuse a často nastupuje ako prvý striedajúci hráč. Priemerne strávil v šestnástich zápasoch na palubovke výborných 23 minút, keď si pripísal 4,3 bodov, 5,2 doskokov, jeden blok a jeden zisk na stretnutie. Najlepšie mu vyšiel duel so školou Texas Southern, keď mal 10 bodov, 9 doskokov, 7 asistencií a 2 bloky.

Fenomén Dončič očaril Európu. Hojč: V osemnástich je naj hráčom v Eurolige

Vladimír Brodziansky (Foto: http://sportsdaydfw.imgix.net)

Brodziansky sa dostal do formy

Stálicou spomedzi Slovákov je v zámorí Vladimír Brodziansky. 210 centimetrový pivot nadviazal v tomto ročníku na vlaňajšiu sezónu. V nej patril k najlepším hráčom svojej školy TCU, ktorá pôsobí v jednej z dvoch najsilnejších konferencií v NCAA. V prebiehajúcej sezóne má priemer 14,1 bodov, 4,5 doskokov a 1,7 blokov na stretnutie. Pozitívom je, že do svojho repertoára pridal aj trojbodovú streľbu, keď premení výborných 44,4 percent svojich pokusov. Brodzianskemu skvele vyšli posledné dve stretnutia proti silným školám Baylor a jednému z favoritov na titul v NCAA z Kansasu. Prvému súperovi nastrieľal 18 bodov, pridal 5 doskokov, dve asistencie a dva zisky. Kansasu zas nastrieľal za 25 minút 20 bodov, keď mal šestky 10/10, dokočil 5 lôpt, pripísal si aj dve asistencie a blok.

V zámorí máme aj zopár ďalších basketbalistov. Michal Čekovský sa pomaly zlepšuje po vážnom zranení členka. Pivot Marylandu má priemer 6,5 bodov a 3,5 doskokov na stretnutie. Vydaril sa mu posledný duel proti Iowe, keď pomohol svojmu tímu 13 bodmi a dvoma doskokmi k jasnej výhre. Ostatným krajanom sa až tak nedarí. Jakub Petráš hráva za Stony Brooks okolo 12 minút na zápas, za ktoré stihne 3,6 bodu a 2,1 doskoku. Matej Drgoň nastupuje za Northern Colorado len sporadicky.

Pivot Utahu Norbert Janíček si ešte na konci septembra zranil do konca sezóny koleno a reprezentačnému rozohrávačovi Oliverovi Totovi sa na William and Mary nedarí, keď dáva priemerne len okolo bodu na zápas. Zaujal len skvelou víťaznou strelou na konci novembra v zápase proti Old Dominion Monarchs.

Čo sa to deje v Barcelone? Slávny klub predvádza výkony ako na horskej dráhe

Anton Gavel (Foto: FC Bayern)

Kuric exceluje v EuroCupe

Z hráčov so slovenským pasom hrajúcim v Európe jednoznačne dominuje Kyle Kuric. Naturalizovaný krídelník pokračuje vo výbornej forme v ruskej lige a aj EuroCupe. Drží si tam priemer 13,4 bodov na zápas, keď zahviezdil v poslednom stretnutí s Lietuvosom Rytas. Svojmu Petrohradu pomohol k tesnej výhre 98:96 30 bodmi, keď premenil 5 trojbodových pokusov. Výborne hrá aj v silnej VTB lige, kde má priemer 14,4 bodov na stretnutie.

Druhý naturalizovaný Slovák Andre Jones hráva v talianskom Turíne menej. Viac sa mu darí v domácej lige, kde dáva priemerne 5,4 bodov za 12,4 minúty na palubovke. V EuroCupe nastupuje na 11,6 minúty, za ktoré nastrieľa 2,4 bodov.

Stálicou na európskej scéne je naďalej Anton Gavel. Síce už nemôže našu krajinu reprezentovať, ale Slovensku robí stále výbornú reklamu. V Bayerne Mníchov to dotiahol až na kapitána. Jeho tím je prvý v bundeslige a darí sa mu aj v EuroCupe. V lige má priemer 5,4 bodov a 2,4 asistencie, zatiaľ čo v pohári pridáva 4,2 bodu a 2,4 asistencie. Gavelova dominancia je prevažne v obrane a líderstve tímu na palubovke aj mimo nej. Zaujímavosťou je, že v EuroCupe naposledy Bayern prehral práve s Jonesovým Turínom.

Roman Marko (Foto: Archív RM)

Marko medzi najlepšími rozohrávačmi v Česku

Budúcnosť slovenského basketbalu by mala patriť Máriovi Ihringovi. Talentovaný rozohrávač, ktorý dostáva veľký priestor aj v seniorskej reprezentácii, si drží v Capo d´Orlando pozíciu back up rozohrávača. V talianskej lige má priemer štrnásť minút na zápas, za ktoré stihne tri body a 1,5 asistencie. So svojim tímom si zahral aj v Lige majstrov. Tam mu najlepšie vyšiel zápas v polovici decembra, keď nastrieľal tureckému Gaziantepu 14 bodov, pripísal si 4 asistencie a 3 doskoky.

O svoju šancu bojuje aj Michael Fusek. Obrovitý pivot sa snaží dostať do rotácie belgického Charleroi. Striedavo nastupuje za áčko a béčko tímu. Za klub hráva tiež vo FIBA EuroCupe. Zaujal v poslednom súboji proti Ben Hertzeliyi, keď za jedenásť minút na palubovke nastrieľal 9 bodov a doskočil štyri lopty.

Pozíciu jedného z najskúsenejších rozohrávačov v českej lige potvrdzuje Roman Marko. Prievidzský odchovanec si drží vysoký štandard výkonov, čo by mohlo pomôcť aj vo februárovom kvalifikačnom dvojzápase slovenskej reprezentácii. Marko je jedným z lídrov Svitáv, ktoré sú na štvrtom mieste tabuľky. Slovenský rozohrávač je tretí v lige v priemere asistencií. Tých si pripíše na zápas 6,19 a k tomu dá 8,3 bodu a doskočí takmer tri lopty.

Slušne hrá aj krídelník Dušan Pandula. Napriek veľkým problémom s kolenami hráva okolo 22 minút za hlavného vyzývateľa Nymburku Pardubice. Priemerne dáva 10,9 bodov na zápas a doskočí tri lopty.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK