Fenomén Dončič očaril Európu. Hojč: V osemnástich je naj hráčom v Eurolige

Publikované: 03.01.2018 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Luka Dončič (Foto: euroleague.net)

Podobní basketbalisti prichádzajú raz za dekádu, niekedy aj za dlhší čas. Luka Dončič očaril Európu na poslednom kontinentálnom šampionáte, kde bol spolu s Goranom Dragičom lídrom Slovincov, ktorí to dotiahli až k zisku majstrov Európy.

Odborníci zdôrazňovali, že dôležité bude, aby mladý rozohrávač potvrdil svoje výkony aj v klubovej sezóne. Po pár mesiacoch nového ročníka to osemnásťročný supertalent nielen potvrdil, ale ešte znásobil. Nový ročník najsilnejšej európskej súťaže EuroLigy zobral útokom a momentálne je minimálne jednou z jej najväčších hviezd.

V poslednom decembrovom kole ho vyhlásili za MVP. Famózny výkon si pripísal na palubovke obhajcov titulu Fenerbahce Istanbul. Realu Madrid pomohol k výhre 79:77 20 bodmi, 10 asistenciami a 8 doskokmi. Dončič je s priemerom 18,6 bodov na stretnutie druhým najlepším strelcom ligy, keď je pred ním len Rus Alexej Šved. Slovinec k tomu pridáva 5,7 doskoku a 4,8 asistencie. Pritom hráva priemerne len okolo 26 minút.

Svojimi výkonmi vzbudzuje rodák z Ľublany obrovský záujem v zámorí, kde sa o ňom hovorí ako o potenciálnej draftovej jednotke v najbližšom výbere talentov do NBA.

Tonimu Kukočovi ukradol z rúk euroligový titul, na Silvestra ho zradilo srdce

Satoranský je z neho unesený

Veľkým fanúšikom mladého balkánskeho basketbalistu je aj rozohrávač Washingtonu Wizzards Tomáš Satoranský. „Som veľkým fanúšikom Luku. Je jedným z najlepších hráčov, ktorí sa narodili za posledných dvadsať, tridsať rokov. V osemnástich rokoch už dokáže všetko. Strieľať, prihrávať, tvoriť hru. Myslím si, že v drafte by mal ísť z prvého miesta,“ vravel český rozohrávač v rozhovore pre stránku solobasket.com.

Dončič vzbudzuje obrovskú pozornosť doma v Slovinsku. Malej krajine sa darí vychovávať dlhé roky veľmi dobrých basketbalistov. Mladík z Realu Madrid však môže byť úplne najlepší a predčiť aj Gorana Dragiča, ktorý patrí medzi najlepších rozohrávačov v súčasnej NBA.

„Mali sme veľké talenty už predtým. Veď jednu sezónu bolo dokonca v NBA päť Slovincov, čo bolo najviac spomedzi krajín mimo USA. Goran Dragič patrí teraz medzi najlepších rozohrávačov ligy. Dovolím si však tvrdiť, že Luka Dončič je ešte výnimočnejším hráčom,“ povedal nám slovinský tréner Levíc Teo Hojč, ktorý opísal, prečo ho fascinuje hra krajana.

Je neskutočne univerzálnym basketbalistom. V osemnástich rokoch je najlepším hráčom Euroligy a lídrom Realu Madrid. Prekvapí vás každý večer. Niekedy so štatistikami, inokedy bláznivou asistenciou alebo strelou z celého ihriska. Má na to, aby pritiahol k basketbalu mnoho generácii. Pre starších fanúšikov je reinkarnáciou Dražena Petroviča s Tonim Kukočom a mladšiu generáciu, ktorá uznáva NBA, zas viac pritiahol k EuroLige,“ vravel Hojč, ktorý vyzdvihuje prácu s mládežou v Reale Madrid.

„Luka je obrovský talent, ale veľmi mu pomohlo, že je v Reale od trinástich rokov. Ich mládežnícky program je skvelý. Teraz zobrali ďalšieho mladého slovinského hráča, ktorého trénoval môj brať,“ dodal kouč Patriotov, ktorý pridal svoje osobné stretnutie s Dončičom.

Raz sme proti nemu hrali s mojím tímom do šestnásť rokov. Luka bol najlepším hráčom súpera a to mal len dvanásť rokov! Vyhrali sme, ale už vtedy som bol unesený jeho talentom. Dnes si myslím, že pre neho neexistujú limity na to, čo môže dosiahnuť,“ povedal Hojč.

Komentár: Madzin potiahol Svit medzi úzku špičku

Tomič: Má na Porzingisa či Antetokounmpa

Skvelý výkony krajana zaujali aj jednu z najväčších hviezd našej ligy – Bobana Tomiča. „Luka je fantastický hráč. Má vysoké basketbalové IQ. Môžete ho postaviť na hociktorú pozíciu na palubovke. Myslím si, že bude čoskoro hviezdou NBA. Má na to potenciál,“ vravel líder Komárna.

Slovinský rozohrávač vlaňajšieho finalistu slovenskej ligy prirovnáva mladého rozohrávača k najlepšej európskej generácii. „Podľa mňa bude na takej úrovni ako Lotyš Kristaps Porzingis či Grék Giannis Antetokounmpo. Nie je taký atletický ako spomínaní basketbalisti, ale má ešte väčší talent. Veď je v osemnástich rokoch najlepším hráčom v Európe.“

Keď sa spomenie najlepší rozohrávač Európy, tak všetkým napadne jedinečný Dražen Petrovič. „To, či bude ako Dražen, sa ukáže až v NBA. Lukovi však už zložila veľký kompliment Draženova mama, ktorá povedala, že jej pripomína výkonmi syna,“ pokračoval Boban Tomič, ktorý pridal vlastnú príhodu so slovinským supertalentom.

„Bol som Luku pozrieť v Madride s jeho otcom, keď mal štrnásť rokov. Už v tom veku na sebe tvrdo pracoval a bol na ňom vidieť obrovský potenciál. Podstatné bolo, že od trinástich ako dorazil do Realu, sa stal profesionálom. To by sa stalo ťažko, ak by ostal v Slovinsku,“ dodal jeden z najlepších hráčov slovenskej ligy.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK