V Banskej Bystrici výborne pracujú s mládežou, budúcnosť žien je však ohrozená

Publikované: 02.01.2018 Autor: Tomáš Kotlárik

Miloslav Michálik, Banská Bystrica (Foto: archív mm)

Pred začiatkom ročníka mali obrovské problémy poskladať družstvo. Na konci kalendárneho roka im patrí piate miesto. Banskobystrické pumy prevýšili očakávania. Do konca základnej časti zostávajú dve kolá a Bystričanky majú reálnu šancu skončiť štvrté. Či budú hrať extraligu ďalšiu sezónu je nateraz otázne.

Mladučké mužstvo BK ŠKP 08 s vekovým priemerom 21 rokov vedie Miloslav Michálik. Pumy majú bilanciu 4–8. Pre klub je to vcelku priaznivý vývoj. Za víťazstvami potiahla Stredoslovenky úderná dvojica: krídelníčka Natália Jelenčíková a rozohrávačka Michaela Ozdincová. „Prostredníctvom prepojenia starších hráčok s mladšími sa vytvorila dobrá partia ľudí, podložená zmysluplnou koncepčnou prácou. Výsledky hovoria sami za seba. Po odchode šikovných reprezentantiek prebrala gro roboty Natália. Na rozohrávke hrá výborne Miša Ozdincová a Beáta Jassová pod košom. Dopĺňajú to mladé dievčatá, ktoré prišli z košickej juniorky Vanda Kozáková a Miša Lukačiková a naše odchovankyne. Ak by mi niekto na začiatku roka povedal, že budeme pred vyvrcholením základnej časti riešiť možnosť štvrtej priečky, neveril by som mu,” začal pre basket.sk Michálik.

Krč-Turbovej návrat po 2 rokoch je neistý, počas zranenia precestovala svet

Snaha o nabádanie k vzdelávaniu

Najstaršou hráčkou je tridsaťročná Laura van Dalen. Narodila sa v holandskom Naardene. Z krajiny tulipánov pochádza jej otec, lenže Laura má slovenské občianstvo. Od detstva žije na Slovensku. „Za Holanďanku ju nepovažujem. Tam sa síce narodila, ale vyrastala v Košiciach. Keď mala 15 alebo 16 rokov, prišla do Banskej Bystrice. Začala študovať, venuje sa basketbalu aj kondičnému trénerstvu,” priblížil Michálik okolnosti okolo jej pôvodu.

Niekdajší dlhoročný basketbalista a reprezentant Slovenska už v minulosti tvrdil, že Bystričanky nemôžu konkurovať silnejším tímom ako sú Košice, Piešťany či Ružomberok. Ambíciou je perspektívne basketbalistky vychovávať a posunúť ich v kariére na vyšší level. „V Bystrici chýbajú kvalitnejšie podmienky. Našou snahou je dostať hráčky do silnejších tímov s väčšou konkurenciou. Musela by to byť veľká zhoda okolností, aby sme dokázali udržať schopné hráčky. Nemáme na to prostriedky. Ak by sme aj mali, podľa mňa by bolo na škodu, ak by sme ich tu držali nasilu.”

Michálik je zástancom, aby popri športovej aktivite venovali dievčatá značnú pozornosť vzdelávaniu. Naznačuje, že už na strednej škole by mali mať zadefinovaný kariérny zámer. „Výhodou je, že v meste sú vysoké školy. Samozrejme, my im popri štúdiu dáme možnosť zahrať si basketbal a šancu na napredovanie. A potom to je na nich, či sa chcú venovať profesionálnej činností v rámci práce alebo zdokonaľovaniu sa v basketbale,” priblížil.

Komentár: Madzin potiahol Svit medzi úzku špičku

Banská Bystrica, juniorky (Foto: archív mm)

Otáznik nad budúcou sezónou

Mužstvo sa pred sezónou borilo nielen s ťažkosťami hráčskeho zloženia, ale aj finančnými. Tie dodnes pretrvávajú. Situácia je natoľko závažná, že účasť Banskej Bystrice v budúcej sezóne je ohrozená. „Aj dnes som mal nejaké stretnutia ohľadom tohto stavu. Na druhej strane, bola by nesmierna škoda, aj pre slovenský basketbal, ak by to celé skončilo. Vyrastá nám tu ďalšia generácia hráčok, ktoré by mohli doplniť naše extraligové družstvo. V tomto momente neviem garantovať, či budeme schopní na budúci rok ligu udržať,” povedal otvorene banskobystrický tréner.

V meste na strednom Slovensku má na starosti nielen ženy, je aj šéftrénerom mládeže. Peňažné starosti sú zapríčinené chýbajúcimi sponzormi a slabou pomocou od mesta. „Nehovorím, že mesto sa nesnaží. Keď to však porovnám s inými klubmi, podpora miest tam je ďaleko väčšia. Ak ide o sponzoring, Banská Bystrica bola vždy centrom bankovníctva a školstva, univerzít, takže sponzori sa ťažko zháňajú. Toto nás brzdí. Sme odkázaní na podporu 2% dane, podpory z ŠKP a mesta. Sú to naše jediné zdroje, plus ešte nejaká pomoc malých sponzorov,” dodal Michálik k tejto téme.

Banskobystrická mládež výstavnou skriňou

Veselšou debatou je pohľad na banskobystrickú mládež. Za posledných desať rokov (od sezóny 2007/2008 do 2016/2017) získal klub v mládežníckych kategóriách fantastických 43 medailí, z tohto sedemnásť titulov! Do kategórií počítame juniorky, kadetky, staršie žiačky, žiačky, mladšie žiačky, staršie mini a mladšie mini. Najviac prvenstiev – celkovo päť, získali za toto obdobie juniorky. Práca s omladinou pod Urpínom patrí k najlepším na Slovensku. „Od roku 2008 stále vedieme túto líniu, aby mládeži bola venovaná najväčšia podpora. V juniorke bolo najmä úspešné družstvo okolo generácie z roku 1997, niektoré dievčatá teraz ťahajú extraligové družstvo,” pokračoval Michálik.

To, že tento koncept robia v Banskej Bystrici solídne reflektuje mnoho odchovaných reprezentantiek. V ženskom výbere bola pri poslednom kvalifikačnom zápase proti Islande trojica – Mištinová, Dudášová a súčasná líderka banskobystrického mužstva Jelenčíková. „Menší problém vnímam s ročníkmi 1999 až 2000. Ale v ročníku 2001 a 2002 boli ďalšie štyri, ktoré boli na majstrovstvách Európy B-divízie šestnásťročných v Macedónsku – Žilinská, Podhradská, Vargová a Moravčíková. V terajšej novodobej reprezentácii U16 je, okrem tých čo som spomínal, aj Oborilová a Mesárošová.”

Miloslav Michálik (Foto: archív mm)

Michálika inšpirovali v práci s mládežou niekdajší velikáni

V Banskej Bystrici pracujú dohromady štyria tréneri. Na starosti majú osem kategórií. Spolupráca medzi nimi si žiada vzájomnú toleranciu a rešpektovanie. S týmito faktormi je pre dievčatá prechod jednotlivými úrovňami jednoduchší a plynulejší. Okrem toho sa tréneri venujú prípravkám na piatich základných školách na Golianovej, Triede SNP, Radvanskej, Ďumbierskej a Spojovej. V každej z nich je zhruba pätnásť až dvadsať malých nádejí. ,, Generačne niekde deti pribúdajú a inde ubúdajú. S niektorými ročníkmi je problém ale záujem pretrváva. Je to však tvrdá robota. Keď sa to v auguste a septembri pripravuje, obehať školy, prísť do každej triedy, komunikovať s deťmi a ich rodičmi, všetko vyžaduje mnoho úsilia a obetovaného času. V týchto veciach nemôžete čakať so založenými rukami, že koľko detí príde. Tréner musí chodiť na tie školy, rozprávať sa a presviedčať,” uviedol muž, ktorý sa venuje ženskému basketbalu na Štiavničkách od roku 2007.

Bystrica mala vždy špičkových trénerov, ktorí dosiahli megaúspechy. Spomeniem Ľuba Doušeka a Tibora Vasiľka. Jeden bol na olympiáde, druhý strieborný na majstrovstvách Európy. Ich prvá myšlienka vždy bola, skúsiť si vychovať vlastnú generáciu a potom sa dostať do extraligového kolobehu. Je jednoduchšie trénovať hotové hráčky, avšak vychovať ich a dostať ich na určitý level je o inom. Každý tréner, ktorý sa tomu chce venovať zmysluplne a dlhodobo by týmto procesom mal prejsť. Všetky svoje sily budem upierať tomu, aby sa basketbal v Banskej Bystrici udržal a nezanikol,” odhodlane zakončil Miloslav Michálik debatu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia