Z Bálintovej rastie hviezda. Rusko ju láka viac ako ženská NBA

Publikované: 19.12.2017 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

Good Angels Košice, Barbora Bálintová (Foto: Ľubomíra Ištoňová)

Slovensko čaká od čias Zuzany Žirkovej či Ivany Jalčovej na rozohrávačskú hviezdu. Žirková stále podáva veľmi dobré výkony. V Good Angels Košice má nádejnú pokračovateľku na poste strednej rozohrávačky.

Barbora Bálintová mala v decembri len 23 rokov, ale už dlhšie patrí medzi naše najlepšie basketbalistky. Šikovná rozohrávačka je ostrieľanou hráčkou s množstvom ťažkých duelov v EuroLige, EuroCupe, ale aj v drese reprezentácie, keď bola jednou z líderiek na dvoch európskych šampionátoch.

V novej sezóne je spolu so Žirkovou jasnou ťahúňkou Good Angels Košice, ktoré sa po Novom roku predstavia medzi nasadenou osmičkou v prestížnom EuroCupe.

„S výkonmi tímu som veľmi spokojná. V pohári sme prehrali len jeden zápas v tureckom Mesine. Aj to si myslím, že keby sme s nimi hrali neskôr, tak ich zdoláme aj vonku, nielen doma,“ hovorila mladá basketbalistka, ktorá patrí na svojom poste medzi najlepšie hráčky v súťaži. S priemerom 6,3 asistencií na stretnutie patrí do top päťky v štatistikách. „Teší ma, že mám toľko prihrávok. Je to moja úloha ako rozohrávačky,“ dodala.

Výnimočnejších legiend bolo minimum. Bryantovi vyvesili Lakers dve čísla

Good Angels Košice - Yakin Dogu Üniversitesi (TUR), Bálintová (9) vs. Cakir (4) (Foto: Ľubka Ištonová)

Chýba jej EuroLiga

Košičanky okrem EurCupu pôsobia druhú sezónu aj vo východoeurópskej lige, ktorá im supluje kvalitné zápasy. V domácej súťaži ich môžu vyzvať len Piešťanské Čajky a Ružomberok. „Nie je dobré, že kvalita ligy je slabá, ale celkom nám to teraz vyhovuje, lebo si môžeme aspoň vydýchnuť. Východoeurópsku ligu hrá viacero kvalitných tímov. Ťažké zápasy nás len čakajú,“ pokračovala Bálintová.

Good Angels potvrdili, že sú dlhodobo popredným európskym tímom. Účasť v najlepšej osmičke EuroCupu je výborná vizitka. „Bolo to naším cieľom pred sezónou. Dobrými výkonmi v skupine sme sa vyhli predkolu play-off,“ pokračovala mladá líderka Košíc, ktorej trošku chýba najprestížnejšia EuroLiga. Tá sa však čoraz viac po vzoru mužskej súťaže uzatvára pred klubmi, ktoré nemajú najvyšší rozpočet. Košičanky aj preto hrajú druhú sezónu po sebe o súťaž nižšie.

Určite mi EuroLiga chýba, ale aj v EuroCupe sme mali ťažkú skupinu. Na druhej strane v EuroLige by sme na najlepších súperov nemali. Treba tam mať veľa peňazí, aby mohol byť tím konkurencieschop­ný,“ vysvetlila hráčka Good Angels.

Istanbul University vs. Good Angels Košice, Barbora Bálintová (9) (Foto: facebook EEWBL)

Užíva si domáce prostredie

Sympatická rozohrávačka pôsobí v seniorskom tíme Košíc už šiestu sezónu. „Keď sa na to pozerám spätne, tak tri roky som len spoznávala seniorský basketbal. Teraz sa už tím spolieha aj na moje výkony. Nemôžem byť len do počtu,“ pokračovala Bálintová, ktorá hrá zatiaľ celú kariéru doma, keďže je rodená Košičanka.

Je to super byť v domácom prostredí, kde som vyrastala. Mám veľkú podporu rodiny, kamarátov. Takú šancu dostane málokto, vzhľadom na to, že hráme na vysokej úrovni. Preto sa to snažím využiť najlepšie ako môžem,“ pokračovala talentovaná hráčka, ktorá chodila do domácej haly na európske zápasy už v mládežníckych kategóriách. Odvtedy sa ženský basketbal úplne zmenil. „Je to dnes oveľa fyzickejšie. Teraz to je niekedy až bitka. V tomto je obrovský rozdiel v porovnaní s minulými rokmi.“

Bálintovej mentorkou je v posledných sezónach spomínaná Zuzana Žirková. „Zuzka je legenda slovenského aj európskeho basketbalu. Hráme spolu štvrtú sezónu. Veľa som sa od nej naučila nielen na palubovke, ale aj mimo nej. Je to pre mňa skvelá škola.“

Good Angels Košice vs. Piešťanské Čajky, Bálintová (9) vs. Dudášová (5) (Foto: Ľubka Ištoňová)

WNBA láka, ale nie je prioritou

Výkony slovenskej reprezentantky vzbudzujú rešpekt a záujem z popredných európskych klubov. Ona sama má vysnívanú ligu. „Odmalička som snívala o tom, že by som si chcela zahrať v Rusku, kde sú najbohatšie a najkvalitnejšie kluby. Dúfam, že sa mi to v kariére niekedy splní, ale určite sa tam neponáhľam. Mám to za cieľ do budúcich rokov.“

V mužskom basketbale je najvysnívanejšou métou NBA, u žien to až tak neplatí. V minulosti si ju zo Sloveniek zahrali len Žirková a Andrea Kuklová. „Možno by som si to išla raz vyskúšať, ale nie je to prioritou, že tam musím ísť hrať,“ prezradila Bálintová.

Najväčším problémom WNBA sú termíny zápasov, keď sa hrá prevažne v lete. „V posledných rokoch pribúda do zámorskej ligy viac Európaniek, ale hrá sa to v medzisezónnom období, čo je veľmi náročné. Okrem toho rozohrávačsky post je v basketbale najťažší, duplom v kvalitných kluboch,“ vysvetlila basketbalistka, ktorá odmalička dominuje v tvorení hry.

Niekedy je až príliš nesebecká, keď ju viac teší pekná asistencia spoluhráčke. „Je to taký môj problém, že skôr myslím na druhých ako na seba, aj mimo basketbalu. Potrebujem sa naučiť sebeckosti. Na druhej strane tvorenie hry ma baví, keď pomôžem spoluhráčke ku košu, tak mám vždy dobrý pocit,“ dodala na záver líderka Good Angels Košice.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK 03.07.2020 CBK CBK
STT STT 03.07.2020 LUC LUC
MBK MBK 03.07.2020 BKM BKM
YAKE YAKE 03.07.2020 STL STL