Nový tréner Kasum: Basketbal v Handlovej je v zlom stave, vyžadujem lepšiu obranu a agresivitu

Publikované: 06.12.2017 Autor: Tomáš Kotlárik

MBK Handlová (Foto: Vladimír Dorňák)

V minuloročnej sezóne bol handlovský Baník 46 sekúnd od senzačného postupu do semifinále. Pamätnú päťzápasovú sériu vo štvrťfinále proti košickým Býkom napokon prehral v piatom zápase najtesnejšie 80:81. V letných mesiacoch sa obmenil takmer celý káder. Handlovčania získali posilu aj na trénerský post. Na lavičke vydržal Krunoslav Krajnovič iba trinásť zápasov. Ostatné dva duely proti Interu a Svitu nemalo družstvo hlavného trénera, od stredy už povedie Baník z tejto funkcie Srb Dušan Kasum.

Pri pohľade do nedávnej minulosti, keď sme pred prebiehajúcou sezónou priniesli rozhovory s Krunoslavom Krajnovičom a klubovou stálicou Ondrejom Haviarom, z ich úst vychádzali slová: dobrá chémia v tíme, dravosť, Kruno dokonca neoznačil hráčskeho lídra a vyzdvihol kompletné mužstvo.

Výsledky v príprave neboli zlé, lenže zo Slovenska preverila Handlovú iba dvakrát Žilina a Karlovka. A hoci tieto štyri duely zvládla, momentálna situácia je protichodná. V ligovej tabuľke sú obe mužstvá pred trápiacimi sa Handlovčanmi. Snaha hrať rýchly, dynamický basketbal založený na kvalitnej a agresívnej obrane je vzdialená.

Káder pod Dubňom preriedila FBI. Žilinčania však pracujú na revolučnej novinke

Dušan Kasum, nový tréner MBK Handlová (Foto: fb DK)

V kabíne sa pokúsi nastaviť lepší vzduch

Po trinástom kole došla kompetentným v riadiacich funkciách Baníka trpezlivosť. Nemastný-neslaný herný prejav a predovšetkým katastrofálna defenzíva zapríčinili Krajnovičov koniec.

Z doterajších pätnástich duelov inkasovalo mužstvo sto a viac bodov až v siedmich prípadoch. Po Spišskej Novej Vsi majú Handlovčania najhoršiu obranu v súťaži. Priemerne dostanú 94.5 bodov. Okrem toho majú nízku percentuálnu úspešnosť v trojbodovej streľbe a sú najhorší v doskakovaní.

Sebadôveru má hráčom prinavrátiť niekdajší tréner Dušan Kasum. V pondelok viedol prvýkrát tréning. „Prišiel som v piatok večer, v sobotu som sledoval zápas proti Svitu. Musím priznať, že basketbal v Handlovej momentálne nie je v dobrom stave. Niektorí hráči nehrali tak, ako to bolo potrebné. Pýtal som sa: prečo je to také zlé, prečo má tím toľko prehier, prečo to škrípe v defenzíve a mužstvo inkasuje často sto bodov? Pokúsim sa nastaviť lepšiu atmosféru,” načrtol ambície v úvode rozhovoru tréner, ktorý s Handlovou v sezóne 2007/2008 získal bronzové medaily.

EXKLUZÍVNE Saša Djordjevič: Nikdy som nevidel hráča s takou pracovnou morálkou ako Gavel

KB Košice vs. MBK Handlová, tréner MBK Krunoslav Krajnovič (Foto: Jäzva)

Kruno s hráčmi nenastavil správnu komunikáciu

Paradoxne, bolo to proti Krunovi Krajnovičovi, ktorý v tom čase trénoval Spišskú Novú Ves a Spišiaci prehrali 1:3 na zápasy. „Keď som vtedy prebral mužstvo, tiež bolo zdecimované. Bolo v tabuľke posledné. Malo na konte sedem prehier zo siedmich zápasov. Napriek tomu sme získali bronz. Vtedy tu boli dobrí slovenskí hráči: Smačko, Štefánik alebo Golian. Skvelé mužstvo, veľkí kamaráti, všetci tvorili tím. Pokiaľ ide o môj vzťah s Krunom, sme priatelia. Čo som zachytil po jeho odchode z Handlovej, tak hovoril o zlých hráčoch. Naopak tí sa vyjadrovali, že zlý tréner. Podľa mňa nebola nastavená správne komunikácia medzi ním a hráčmi,” vyjadril sa Kasum.

O tom, či v kabíne vyvetrá a niektorí jednotlivci budú kvôli slabej výkonnosti ohrození, predčasne nehovorí. „Musím urobiť zmeny v bojovnosti a hlavne v defenzíve. Požadujem väčšiu agresivitu,“ dodal balkánsky kouč.

Filip Dratva (Foto: Jäzva)

Slabšia kvalita Slovákov, mužstvo potrebuje vystužiť posilami

Vo februári 2009, po vydarenej bronzovej sezóne, Handlovčania výsledkovo neoslňovali a vedenie s Kasumom ukončilo kontrakt. Terajší návrat na Slovensko vníma ako výzvu. „Plánujem doviesť aspoň dvoch nových hráčov. Je potrebné vystužiť pozíciu pivota a rozohrávača. Už teraz sa rysuje srbský hráč na pozíciu 2–3, ktorý by mohol hrať už cez víkend proti Karlovke. Problém vidím aj v tom, že v Handlovej sú slabší slovenskí hráči. Nehovorím, že sú zlí, finančné možnosti na dosiahnutie kvality tých, čo sú v Interi a Košiciach náš klub nemá. Chcem však vrátiť Handlovčanom nasadenie a verím, že sa mi podarí pritiahnuť do haly fanúšikov. O dva tri týždne snáď budeme v lepšej situácií,” prezradil lámanou slovenčinou.

Počas ôsmich rokov, keď stratil aký-taký kontakt so slovenským basketbalom, trénoval napríklad v Srbsku ženský tím Vojvodiny Novi Sad, v Bosne a Hercegovine koučoval v mužskej prvej lige. Vedenie handlovského klubu nadviazalo s Kasumom kontakt po prehre s Interom a rýchlo sa dohodli. „Predtým sme oslovili dvoch slovenských trénerov, ani s jedným nedošlo k dohode. Dušan Kasum je kouč, ktorý už v Handlovej pôsobil. Je to tréner zameraný na dobrú obranu, ktorá je naším najväčším problémom. Uvidíme, čo spolupráca prinesie,” vyjadril sa športový riaditeľ Ivan Kartáč a na záver pripojil. „S Dušanom si sadneme a dôkladne rozoberieme celý káder. Samozrejme, s umiestnením a našou hrou prevláda nespokojnosť. V prvom rade potrebujeme popracovať na sebavedomí a na tom, aby sme začali dôsledne brániť.”

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

ATL ATL 22.06.2018 CON CON
DAL DAL 22.06.2018 LAS LAS
CHI CHI 22.06.2018 WAS WAS
LVA LVA 22.06.2018 NYL NYL
PHO PHO 22.06.2018 MIN MIN
SEA SEA 22.06.2018 IND IND
DAL DAL 24.06.2018 SEA SEA
LAS LAS 24.06.2018 NYL NYL
IND IND 24.06.2018 CON CON
LVA LVA 24.06.2018 MIN MIN
CHI CHI 24.06.2018 PHO PHO

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Los Angeles Sparks 9/2 81,82%
2 Phoenix Mercury 10/3 76,92%
3 Seattle Storm 8/4 66,67%
4 Connecticut Sun 7/4 63,64%
5 Washington Mystics 7/5 58,33%
6 Dallas Wings 5/5 50,00%
7 Atlanta Dream 6/6 50,00%
8 Minnesota Lynx 5/6 45,45%
9 New York Liberty 4/6 40,00%
10 Las Vegas Aces 4/9 30,77%
11 Chicago Sky 3/8 27,27%
12 Indiana Fever 1/11 8,33%