Basketbal hral takmer do päťdesiatky, počas kariéry sa z neho stal skvelý kuchár

Publikované: 05.12.2017 Autor: Peter Jačiansky Foto: nytimes.com, cskabasket.com

Darryl Middleton (Foto: nytimes.com)

V roku 2014 sa začala nová éra v klube CSKA Moskva. Hlavným trénerom mužstva sa stal Grék Dimitris Itoudis, ktorý si so sebou do Ruska priniesol svojich pomocníkov. Jedným z nich bol Američan so španielskym pasom Darryl Middleton, ktorý v klube pôsobí dodnes.

„Darryl zaznamenal počas svojej hráčskej kariéry niekoľko rekordov. Zahral si v Turecku, Španielsku, Grécku, Rusku a disponuje európskou basketbalovou mentalitou. Primárnou úlohou bude pre neho práca s našimi podkošovými hráčmi,“ povedal Itoudis po príchode do Moskvy na margo svojho asistenta. Napriek tomu, že Middleton patrí bezpochyby k najúspešnejším Američanom, ktorí kedy hrali v Európe, pre mladších fanúšikov môže byť jeho meno neznáme. Rodák z New York City začal s basketbalom až ako pätnásťročný, avšak rýchlo sa do toho dostal. „Keď som začínal, vyzeralo to tak, akoby som mal obidve nohy ľavé. Musel som sa to ale naučiť, pretože všetci okolo mňa už hrali,“ prezradil Darryl Middleton.

„Stál som za čiarou a len tak som si dribloval s loptou, ostatní chlapci zatiaľ skákali nad košmi a smečovali. Bolo mi to trápne.“ No a práve táto túžba vyrovnať sa ostatným hnala Middletona vpred. Rýchlo sa zlepšoval, a preto nebolo prekvapením, že mu štipendium ponúkla známa univerzita Baylor. Hoci mal americký pivot talent na to, aby sa presadil aj v NBA, do najkvalitnejšej ligy sveta sa napokon nikdy nepozrel. V drafte v roku 1988 si ho vybral tím Atlanta Hawks v treťom kole zo 68. miesta, avšak v tom čase bolo veľmi ťažké získať miesto v tomto mužstve. Pod košom totiž hrávali také esá ako Dominique Wilkins a Moses Malone. „Vedel som, že to bude náročné, pretože tím, ktorý si ma vybral, mal v tíme príliš veľa dobrých hráčov.“

Američan je vysoký ako rozohrávač, napriek tomu patrí medzi najlepších pivotov

Hráčsku kariéru ukončil až ako 48-ročný

Pred začiatkom sezóny 1988/89 sa vtedy 22-ročný Darryl Middleton vybral do Európy a jeho hráčska kariéra trvala až do roku 2014, keď ako 48-ročný odohral poslednú sezónu v štvrtej španielskej lige. Počas tohto obdobia sa stal trikrát najužitočnejším hráčom v ACB lige (1992, 1993, 2000) a v roku 2002 zaznamenal svoj najväčší klubový úspech, keď ako hráč Panathinaikosu vyhral Euroligu. Vo finálovom zápase nastúpil v základnej zostave a tímu Kinder Bologna nastrieľal desať bodov. Práve tu sa stretol aj s Dimitrisom Itoudisom, ktorý v Aténach pôsobil ako asistent Željka Obradovića. Keď sa pri konci hráčskej kariéry pýtali španielski novinári Middletona na to, ako je to možné, že stále hrá, odpovedal im nasledovne: „Jeden môj kamarát mi povedal, že ak chcem byť skvelý hráč, musím každý deň jesť tyčinky Snickers. Robil som to, a preto hrám dodnes,“ žartoval Američan.

Darryl Middleton (Foto: cskabasket.com)

Nikto v Európe nezarába viac. Je to zabijak, tvrdí o ňom tréner súpera

V Európe sa z neho stal skvelý kuchár

Profesionálni basketbalisti často riešia dilemu, čo budú robiť po konci aktívnej kariéry. V prípade Darryla Middletona to bola špecifická situácia, keďže ešte ako štyridsiatnik bol na palubovke jeden z najlepších hráčov. Popri športovej kariére však našiel záľubu vo varení, ktoré mu prirástlo k srdcu. „Nikdy som neplánoval byť kuchárom, ale popri basketbale si musíte nájsť niečo bokom, nejaké hobby. Každý rok som navštívil niekoľko kuchárskych škôl, aby som sa naučil rôzne veci.“ Middleton vlastní s kamarátmi reštauráciu v Alicante, kde zvykne svojim zákazníkom sám variť. Keďže momentálne žije v Moskve, do svojho podniku sa dostane len počas letnej prestávky. „Je to dobrý pocit, keď sem prídu ľudia, chutí im a cítia sa tu dobre. Je to ako v basketbale – ľudia prídu na zápas, v ktorom hráš a keď sa ti darí, tak ti potom zagratulujú. V podstate je to isté, ide o to vyčariť ľuďom na tvárach úsmev.“

Mladého Marca Gasola pripravil na NBA

Keď sa Dimitris Itoudis rozhodol zobrať so sebou do Moskvy Darryla Middletona, dobre vedel, čo robí. Skúsený Američan ešte počas svojej hráčskej kariéry pomáhal mnohým začínajúcim pivotom. Veľa výborných hráčov sa neskôr stalo trénermi, avšak nie každý dobrý študent sa raz stane dobrým učiteľom. Toto ale neplatí v Middletonovom prípade. Počas dvoch sezón v Girone sa mu pod ruky dostal vtedy 21-ročný Marc Gasol. „Keď k nám Marc prišiel, mal nadváhu. Lenže mal v sebe aj niečo špeciálne. Páčil sa mi. Tvrdo pracoval každý deň a ja som pracoval s ním. Na každom tréningu som ho porazil a ešte k tomu som mu vždy dal riadne do tela. Mám taký pocit, že ma chcel aj zbiť,“ vtipkoval Middleton.

Táto spolupráca priniesla ovocie, už v roku 2008 získal Gasol cenu pre MVP španielskej ligy. V NBA si trikrát zahral v zápase hviezd a v roku 2013 ho vyhlásili za najlepšieho obrancu ligy. „Milujem ten pocit, keď môžem hráča spraviť ešte lepším. Marc bol jedným z hráčov, ktorým som pomohol. Bol som na neho veľmi hrdý, keď išiel do NBA. Je to jeden z najlepších pivotov v lige,“ dodal Darryl Middleton, ktorý v roku 2016 získal spolu s CSKA Moskva euroligový titul už ako tréner.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

ATL ATL 22.06.2018 CON CON
DAL DAL 22.06.2018 LAS LAS
CHI CHI 22.06.2018 WAS WAS
LVA LVA 22.06.2018 NYL NYL
PHO PHO 22.06.2018 MIN MIN
SEA SEA 22.06.2018 IND IND
DAL DAL 24.06.2018 SEA SEA
LAS LAS 24.06.2018 NYL NYL
IND IND 24.06.2018 CON CON
LVA LVA 24.06.2018 MIN MIN
CHI CHI 24.06.2018 PHO PHO

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Los Angeles Sparks 9/2 81,82%
2 Phoenix Mercury 10/3 76,92%
3 Seattle Storm 8/4 66,67%
4 Connecticut Sun 7/4 63,64%
5 Washington Mystics 7/5 58,33%
6 Dallas Wings 5/5 50,00%
7 Atlanta Dream 6/6 50,00%
8 Minnesota Lynx 5/6 45,45%
9 New York Liberty 4/6 40,00%
10 Las Vegas Aces 4/9 30,77%
11 Chicago Sky 3/8 27,27%
12 Indiana Fever 1/11 8,33%