Kto si počká, ten nemusí do baráže

Publikované: 01.12.2017 Autor: Marek Grondžel Foto: Ľubomíra Ištoňová

GOOD ANGELS Košice vs. Mersin (TUR), hráčky Good Angels (Foto: Ľubomíra Ištoňová)

Skutočne dlhý bol pre basketbalový klub Good Angels Košice posledný tohtoročný novembrový deň. Do poslednej možnej chvíle čakali „žlto-modrí“ na výsledky záverečných duelov skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA, ktoré mali rozhodnúť o tom, proti komu a kedy sa náš 14-násobný šampión postaví vo vyraďovacej časti.

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom.

Už prvý možný rezultát zahral výrazne v prospech košického tímu, pretože ruský Krasnojarsk doma vyhral nad tureckým Mersinom 75:70, čo nášho majstra nielen korunovalo za víťaza B-skupiny, ale najmä to zvýšilo jeho šance preniknúť medzi okteto najúspešnejších družstiev základnej časti, ktoré sa vyhne decembrovému predkolu „vyraďovačky“.

Ďalšie dva výsledky až také pozitívne neboli. V zápasoch Istanbul Universitesi – Šleza Vroclav, resp. CEKK Cegléd – UNI Girona sa zázraky nediali a domáce tímy favorizovaných súperov zaskočiť nedokázali. Poľský celok triumfoval v Turecku 95:55, španielske družstvo zase uspelo v Maďarsku 83:54. O všetkom teda mal rozhodnúť duel Belfius Namur – UNI Győr.

Jeho dramatický priebeh umocňovalo aj občasné „mrznutie“ štatistického prenosu (iný k dispozícii nebol), takže miestami to bolo napínavé až priveľmi. Z pohľadu Good Angels bolo potrebné, aby prípadné víťazstvo Belgičaniek nemalo viac ako 12-bodovú hodnotu, no domáce súboj vôbec nezvládli a maďarskému kolektívu podľahli 62:63.

Košické basketbalistky už teda z ôsmej priečky nemal kto vytlačiť, čo v praxi znamená, že najbližší „eurocupový“ zápas odohrajú až po Novom roku. Ich súperom v ňom bude úspešnejší z francúzsko-švajčiarskej dvojice Basket Landes – Elfic Fribourg, v ktorej je aj vzhľadom na doterajšie výsledky favoritom na postup druhý celok G-skupiny z juhozápadnej časti krajiny galského kohúta.

Play-off v číslach

Z desiatich štvorčlenných základných skupín postúpilo do vyraďovacej časti 24 družstiev. Najlepších osem je priamo nasadených do prvého kola, ktoré je naplánované na začiatok januára (3./4. a 10./11. 1. 2018). Ďalších 16 tímov (klasifikovaných na 9. až 24. priečke) si v decembri (13./14. a 20./21. 12. 2017) zahrá predkolo.

Celé „eurocupové“ play-off sa hrá pohárovým spôsobom, t. j. ak vo dvoch zápasoch si súperi víťazstvá podelia, alebo sa zrodia dve remízy, tak o postupujúcom rozhoduje celkové skóre dvojzápasu. Ak je aj to nerozhodné, tak nasleduje predĺženie odvetného stretnutia, pričom prvý duel sa nepredlžuje ani v prípade rovnovážneho skóre po 40 minútach.

Špecifikom tejto súťaže je fakt, že úspešní štvrťfinalisti hrajú štvrťfinále dvakrát, pretože k štyrom najúspešnejším „eurocupistom“ sa v priebehu vyraďovacej časti pridajú štyria „euroligisti“. Až po ich vstupe do Európskeho pohára hovorí FIBA o štvrťfinále, pričom dovtedajšie kolá označuje v angličtine ako Round of 16, resp. Round of 8.

Keďže nasadzovanie družstiev do ďalších kôl je riešené podľa fixne daného pavúka tak už dnes vieme povedať, že ak hráčky Good Angels Košice dokážu v prvom kole (Round of 16) uspieť, tak v tom nasledujúcom druhom (Round of 8) môže ich súperom byť jeden z trojice Reyer Benátky (Tal. / nasadenie pre play-off: 1), TSV 1880 Wasserburg (Nem./16) a Saint Amand Hainaut (Fr./17).

Nuda nehrozí

Aj napriek tomu, že basketbalistky Good Angels Košice v decembri „eurocupové“ povinnosti nečakajú, tak program ich zápasov bude aj napriek tomu pestrý. Potvrdia to už aj prvé tri decembrové dni, počas ktorých zvládnu nielen cestu do a z tureckého Izmiru, ale aj doslova „bleskový“ druhý turnaj Východoeurópskej ligy žien (EEWBL).

Nabitý a prehustený program jeho účastníkov sa podpísal pod skutočnosť, že toto podujatie bude mať výrazne „improvizovaný“ charakter, o čom svedčí aj program zápasov košického klubu. Ten sa v piatok o deviatej ráno vydal na cestu do Izmiru, aby o desať hodín neskôr už nastúpil proti domácemu kolektívu Bornova Becker.

Po tomto súboji budú „žlto-modré“ potrebovať prepnúť stupeň regenerácie na maximum, pretože súboj so švédskou Luleou ich čaká už v sobotu na poludnie, takže času na oddych budú mať pramálo. V nedeľu sa vrátia späť do Košíc, kde v stredu o 17.00 hod. odohrajú extraligový duel proti Ružomberku a so sv. Mikulášom sa dohodli, že na tento zápas budú mať všetci ich fanúšikovia vstup voľný.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia